Çelik Endüstrisinde İlk Kez Doğalgaz ve Hidrojen Karışımı Test Edildi

20 Mayıs 2021 Dergi:

Snam, RINA ve GIVA Group tarafından çelik endüstrisinde %30 doğal gaz ve hidrojen karışımıyla dünyanın ilk testi yapıldı. Karışım, Forgiatura A. Vienna'nın (GIVA Group) Rho fabrikasındaki fırınlara enerji sağlamak için kullanıldı.
Endüstriyel çelik yapımında kullanılan dövme proseslerinde %30 doğal gaz/hidrojen karışımı için dünyanın ilk testi Rho'da (Milan eyaleti) Forgiatura A. Vienna fabrikasında yapıldı.
Forgiatura A. Vienna fabrikasının fırınlarını ısıtmak için hidrojen/doğalgaz karışımının kullanılmasını denendi, yaklaşık bir yıl süren bir dizi çalışma ve laboratuvar testinden sonra sahada başarıyla gerçekleştirildi. Girişime dahil olan şirketler şunlardı: Dünyanın önde gelen enerji altyapı şirketlerinden biri ve projenin geliştiricisi ve destekleyicisi Snam; Mühendislik analizleri ve laboratuvar aşamasını ele alan çok uluslu bir denetim, sertifikasyon ve mühendislik danışmanlığı şirketi olan RINA ve Forgiatura Vienna'yı saha testi için uygun hale getiren çelik üretiminde küresel bir lider olan GIVA Group. Metan ve hidrojen karışımı, endüstriyel ve tıbbi gazların üretimi ve pazarlanmasında uzmanlaşmış bir İtalyan şirketi olan Sapio tarafından sağlandı.
Snam CEO'su Marco Alverà şunları söyledi: “Orta ve uzun vadede hidrojen, çelik üretiminin yanı sıra ekonomimizde temel bir role sahip, emisyon azaltılması zor olan tüm endüstriyel sektörlerin karbondan arındırılması için bir çözüm haline gelebilecek konumdadır. Bu deneme, bazı çelik üretimi üretim süreçlerinde, başlangıçta doğal gazla ve daha sonra saf biçimde harmanlanan sıfır emisyonlu hidrojenin kademeli olarak tanıtılması için bir hazırlık adımıdır. Snam, ulusal bir hidrojen tedarik zincirinin oluşturulmasına, yerel ve Avrupa iklim hedeflerine ulaşılmasına katkıda bulunmak için altyapısını, araştırmasını ve uzmanlığını kullanılabilir hale getirmeyi amaçlamaktadır.”
Rina Başkanı ve CEO'su Ugo Salerno şunları ekledi: “Bu test, İtalya'nın hidrojen üretim zincirinin, çelik üretimi gibi enerji yoğun endüstrilerde karbondan arındırma yolunda önemli ölçüde katkıda bulunabileceğinin somut kanıtıdır. Rina olarak, devam eden enerji geçişinde, özellikle de enerjimizi ve endüstriyel bilgi birikimimizi paylaşabileceğimiz bu tür etkinliklerde aktif bir rol oynamaktan gurur duyuyoruz.”
Giva Group'tan Jacopo Longhi Vienna şunları söyledi: “Hidrojen, grubumuz için büyük bir müttefik olabilir. Bir yandan, üretim süreçlerimizden kaynaklanan çevresel etkiyi azaltma isteğimizle birlikte CO2 emisyonları konusunda gittikçe artan katı önlemler, bizi bir çözüm bulmaya yöneltti. Öte yandan, hidrojen kullanımı, grubun yan kuruluşları tarafından üretilen valfler ve aktüatörler için de itici bir pazar gücü yaratabilir. Bu proje sadece önümüzdeki yıllarda dahil olacağımız bir yolun başlangıcını işaret ediyor.”
Hidrojen ve doğal gaz karışımının kullanımı herhangi bir tesis değişikliği gerektirmedi ve kullanılan ekipman (endüstriyel brülörler) veya nihai ısıl işlem görmüş ürünün özellikleri üzerinde hiçbir olumsuz etkisi olmadı.
Projenin çevresel sürdürülebilirlik ve ekonomik rekabet gücü açısından potansiyeli önemli. GIVA Group'un üç çelik işleme tesisinin endüstriyel prosesleri için tükettiği toplam gaz yerine yenilenebilir enerjilerle beslenen %30 yeşil hidrojen karışımının kullanımının, CO2 emisyonlarında 15.000 civarında önemli bir azalmaya yol açacağı tahmin edilmektedir. Bu, yılda 7,500 otomobilin emisyon toplamına eşdeğer tondur. Sonuç olarak, çelik dövme üretim sürecinin değerini, bütünlüğünü ve uzun vadeli çevresel sürdürülebilirliğini sağlarken, yılda 800.000 Euro (mevcut sertifika satın alımına göre hesaplanmıştır) tasarruf da söz konusudur.
Çelik ayrıca boru hatlarının yapıldığı malzemedir; bu borular hidrojenin taşınmasında temel bir rol oynayacak ve böylece nihai müşterilere tedarik sağlanacaktır.
Çelik üretimi gibi azaltılması zor endüstriyel uygulamalarda hidrojenin kullanılması, 2050 yılına kadar yerel ve AB iklim nötr hedeflerine ulaşmada kilit bir rol oynayacak. İleriye bakıldığında, yeşil hidrojen, CO2'siz çelik üretimi ve işlenmesi için ideal çözümdür.
Snam, altyapısını artan miktarda hidrojene hazır hale getirmeye ve demir-çelik endüstrisi dahil olmak üzere yüksek potansiyelli endüstriyel sektörlerde kullanımını teşvik etmeye kararlı.Slider Altına