Header Reklam
Header Reklam

BEDAŞ, Enerjinin Yıldızları Öğrencilerini Tarih Yolculuğuna Çıkardı

17 Mayıs 2023 Dergi: Mayıs-Haziran 2023
BEDAŞ, Enerjinin Yıldızları Öğrencilerini Tarih Yolculuğuna Çıkardı

“Enerjinin Yıldızları” Projesi ile 2018 yılından bu yana yüzlerce öğrenciyi sektöre kazandıran Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ), Yüksek Gerilim Dalı öğrencileri için Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü Enerji Müzesi’ne özel bir gezi düzenledi. Gelecek sene Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Yüksek Gerilim Dalı’nda eğitim görecek öğrenciler, Santral İstanbul Enerji Müzesi’ne dönüştürülen Osmanlı Devleti’nin kent ölçekli ilk elektrik santrali Silahtarağa’da tarihi bir yolculuğa çıktı. BEDAŞ tarafından düzenlenen geziye 2 eğitimci ile 49 öğrenci katıldı. Geleceğin enerji sektörü çalışanlarına gezi boyunca BEDAŞ yetkilileri eşlik etti.

“1914-1938 Yılları Arasında İstanbul’un Elektriğini Karşılayan Santral”

Elektrik dağıtım sektörünün yetişmiş eleman ihtiyacına dikkat çeken BEDAŞ İSG Müdürü Ozan Bozlak, “Enerjinin Yıldızları projemizde hedefimiz sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacına çözüm üretirken, gençlerimize yeni istihdam fırsatları sağlamak. 2018 yılından bu yana yürüttüğümüz projemiz ile gençlerimizi hem teorik hem de uygulamalı derslerle sektöre hazırlıyoruz. Bilgi Üniversitesi Santral İstanbul Kampüsü Enerji Müzesi de bu sektörde yer alacak gençlerimizin mutlaka görmesi gereken bir yer. Tesis, İstanbul’un en eski endüstri bölgesi olan Haliç’te kurulduğu 1914'ten 1983’e kadar kente elektrik sağlamış. Öğrencilerimizi bu gezi ile benzersiz bir ulusal endüstriyel miras niteliği taşıyan Silahtarağa Elektrik Santrali ve İstanbul’da elektriğin tarihini yerinde görme fırsatına sahip oldu” değerlendirmesinde bulundu.  

Enerjinin Yıldızları Projesi 3 İlde Devam Ediyor

2018 yılından bu yana üç ilde devam eden Enerjinin Yıldızları Projesi kapsamında, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile 2018’de yapılan ‘Mesleki Eğitim Protokolü’nün ardından Antalya, Sivas ve İstanbul’da belirlenen 3 meslek lisesinde Yüksek Gerilim Dalı Bölümü açılmıştı. Proje çerçevesinde bu dalı tercih eden öğrenciler, BEDAŞ, AEDAŞ ve ÇEDAŞ uzmanları tarafından teorik ve uygulamalı dersler ile destekleniyor. Ayrıca 3 şirket öğrencilere eğitim hayatları sırasında burs ve staj imkânı, mezuniyetlerinden sonra da istihdam olanağı sağlıyor.Slider Altına