“Aydın Çevre Otoyolu’ndan geçen araçlar dahi daha yüksek karbondioksit salıyor”  

01 Haziran 2017 Dergi: Mayıs-Haziran 2017

Jeotermal yatırımcılarını, bakanlık ve yerel yönetimler düzeyinde temsil eden ve sektörün önde gelen kuruluşu olan JESDER (Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği), ülkemizdeki JES’ler (Jeotermal Elektrik Santralleri) hakkında çıkarılan mevzuat ve teşvikler için söz sahibi kurum olmasının yanında, bu enerjinin tanıtımı ve doğa dostu bir kaynak olması konusunda bilgilendirmelerine devam ediyor.

İstanbul’da 3-5 Mayıs 2017 tarihleri arasında ICCI 2017 kapsamında düzenlenen 23. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Kongresi’nde “Jeotermal Özel Oturumu”nda konuşan JESDER Yönetim Kurulu Başkanı Ufuk Şentürk, JES’ler ile herhangi bir karbondioksit üretimi yapılmadığını sadece doğada var olan salımın hızlandırıldığını belirtti. JES’lerin özellikle termik ve doğalgaz çevrim santrallerle kıyaslanmayacak derecede az karbondioksit salınımında bulunduğunu ve Aydın Çevre Otoyolu’ndan geçen araçların dahi daha yüksek karbondioksit salımı gerçekleştiğini söyledi.

“Santrallerden çıkan beyaz gaz su buharıdır”

Aydın'da açılan kuyularda yoğuşmayan gaz oranı yüzde 1-2 civarında olup bu yazların yüzde 99,9’nun karbondioksit gazı olduğunun altını çizen Ufuk Şentürk, ”Hidrojen sülfür oranı ise binde 0,5-2 oranıyla dünya ortalamasının oldukça altındadır. Jeotermal gaz atıklarının ispatlanmış kanserojen bir etkisi yoktur. Bazı jeotermal sahalarından yükselen ve fabrika bacalarını andıran beyaz gaz sütunu duman değil esas itibariyle su buharıdır” şeklinde konuştu.

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) sektör raporu verilerine göre hazırlanan raporda, Son 3 Yıl içinde Türkiye’de ortalama 46 milyar m3 doğalgaz tüketildiği, 1 m3 doğalgazın yakılması ile 2,18 kg CO2 açığa çıktığını, dolayısıyla doğalgaz kullanımında m2 başına 131 gram CO2 salımı olduğu belirtildi.2014 Yılı Sektör Raporu’na göre Türkiye’de 97,2 milyon ton kömür tüketildiğinin anlatıldığı sunumda, 1 kg kömürün yanmasıyla 2,93 kg CO2 açığa çıkarak Türkiye geneli için düşünüldüğünde; m² başına 363 gram karbondioksit oluştuğu, jeotermal santrallerde ise bu rakamın sadece 6 gram olduğu vurgulandı.

“İncir ve üzümü etkileyen JES’ler değil, hidrojen peroksit”

Yapılan açıklamada, iddia edildiği gibi jeotermal enerjinin incir ve üzüm üretimini etkilemediği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı araştırması ile TÜİK verilerine göre; jeotermal çalışmaların yoğunluğunun arttığı son 3 yıl değerlendirildiğinde, ağaç başına düşen verim artmış olup, 30,9 kg verim ile on yıllık ortalamanın üzerinde olduğuna dikkat çekildi. Dünyanın en çok incir üreten bölgesi olan Aydın'da, bu üründe görülen bozulmaların hidrojen peroksitten kaynaklandığı açıklandı.