Avrupa, Yenilenebilir Enerji Yatırımları için Arazi Gereksinimini Azaltmaya Çalışıyor

09 Ağustos 2020 Dergi:

Enerji arzımızı kömür, petrol ve gazdan, rüzgâr ve güneş enerjisine yöneltmek mümkündür. Bununla birlikte, yenilenebilir enerjiler, geleneksel enerji üretim biçimlerinden daha fazla arazi gerektirir. Yeni bir çalışma, Avrupa'da tamamen yenilenebilir enerji arzının arazi gereksinimlerini azaltma seçeneklerini ve bunların elektrik maliyeti üzerindeki olası etkilerini araştırıyor.
Avrupa'da tamamen yenilenebilir bir elektrik arzı için en uygun fiyatlı seçenek, güneş enerjisi parkları ve kara rüzgâr çiftliklerine dayanmaktadır. Ancak bu çözüm, yaklaşık 97.000 km2 arazi veya yaklaşık olarak Avrupa Birliği'nin toplam yüzölçümünün yaklaşık %2'sini gerektirmektedir. Bu aynı zamanda Portekiz'in büyüklüğüne eşdeğer bir alandır.
Açık deniz rüzgâr ve güneş enerjisi, arazi gereksinimlerini azaltabilir
Rüzgâr ve güneş çiftlikleri bölgenin görünümünü değiştirir ve bunların gelişimi sıklıkla tartışma konusudur. Bu özellikle, şu anda Avrupa enerji geçişinin arkasındaki en önemli teknoloji olan kara rüzgâr çiftlikleri için geçerlidir, çünkü bunlar geniş alanları kaplar ve uzun mesafeden görülebilir. Gelecekte diğer elektrik üretim altyapılarının benimsenmesine öncelik verilmesi, tamamen yenilenebilir bir elektrik sisteminin alan gereksinimlerini azaltabilir. Çalışmaya göre, bu hedefe ulaşmak için tek tek veya kombinasyon halinde üç seçenek takip edilebilir: Açık deniz rüzgâr enerjisi, büyük güneş parkları ve çatı üstü güneş sistemleri. Bu teknolojilerin her biri, arazi kullanımını 48.000 kilometre kareyle, yani Avrupa yüzölçümünün yüzde biri veya daha azıyla sınırlayabilir.
Ek maliyetler düşüktür
Çalışmaya göre, açık deniz rüzgâr enerjisi özellikle uygun maliyetli ve en ucuz seçeneğe kıyasla %5 ek maliyetle karadaki arazi gereksinimlerini %50 azaltabilir. Karadaki rüzgâr çiftliklerini büyük güneş parkları veya çatı üstü güneş sistemleri ile değiştirmek, %20'ye varan ek maliyetler doğuracaktır. Çalışmanın yazarı Tim Tröndle, "Bir toplum olarak, açık araziye ne kadar değer verdiğimize karar vermeliyiz" diyor. Açık deniz rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisinin iyi planlanmış genişlemesi, düşük bir ek maliyetle karadaki arazi gereksinimlerini etkili bir şekilde azaltma fırsatları sunar.Slider Altına