Afrika’da Yenilenebilir Enerji Potansiyeli Ortaya Çıkıyor

09 Ocak 2022 Dergi:

GE Hydro Solutions ve Rockwell Automation Afrika’da yenilenebilir enerji potansiyelini ortaya çıkaracak. Kamerun’da kurulan Nachtigal hidroelektrik santralinin enerji talebinin yüzde 30’unu karşılaması öngörülüyor. 

İngiliz entegre enerji şirketi EDF ve Kamerun Cumhuriyeti’nin de bulunduğu birçok kuruluşun sahibi olduğu Nachtigal Hydro Power Company (NHPC) tarafından hizmete alınan proje şu anda geliştirme aşamasında ve 2024 yılında tam üretime geçmesi planlanıyor. Tesisin çalışmaya başladığında Kamerun’un enerji talebinin yüzde 30’unu karşılaması öngörülüyor. Bu önemli projeyi başarılı bir şekilde yürütmek için NHPC, Sanaga nehrindeki tesisine 60 MW hidroelektrik ünitesi sağlaması amacıyla küresel hidroelektrik liderlerinden GE Hydro Solutions ile anlaşma yaptı. 

Küresel kontrol çözümleri şirketi Rockwell Automation’ın desteğiyle GE Hydro Solutions, ülkenin gelecekteki büyümesini ve sürdürülebilirliğini güçlendiren yenilenebilir enerji üretimi sağlamak için çalışıyor. 

GE Hydro Solutions, Hizmet ve Kontroller Küresel Ürün Direktörü Olivier Teller, Rockwell Automation işbirliği ile ilgili “Kontrol sistemi, müşterinin tesisine yönelik bir arayüzdür. Tesisin çalıştığı her gün kullanılan bir bileşendir ve son derece önemli bir hizmettir. Kalite önemli bir konu. Rockwell Automation çözümlerinin kalitesi bilinse de şirketin bu projede tercih edilmesinde, çalışanlarının sağladığı servis desteğinin gücü etkili oldu. Rockwell Automation’ın küresel ayak izi ve ayrıntılı yerel tecrübesi, herhangi bir olayda harekete geçme ve ciddi sonuçlara yol açabilecek sistem arızası riskini azaltma olanağına sahip olduğu anlamına geliyor” dedi.

2024 yılında santral enerji üretmeye başlayacak

Nachtigal projesi 2024’te enerji üretimine başlamayı planlarken GE Hydro Solutions, çözümün, çalışmaya başladığında tesisi nasıl destekleyeceğini planlamaya başladı. 

Projede hizmetleri gelişen sektör standartlarıyla uyumlu olarak sürdürülebilirlik ve siber güvenlik ihtiyaçlarını karşılamayı destekleyecek şekilde birlikte uyarlamayı planladıklarını belirten Teller, “Hepsinden de önemlisi, müşterimize kontrol sisteminin altyapısının temel ve son derece performanslı bir parçası olduğu ve olmaya devam edeceği güvenini aşılayabilmek bizim için önemlidir. NHPC’ye bu önemli girişimde ve bu hedeflere ulaşmaya destekleme konusunda doğru şirketler olduğumuzu, projeye getirdiğimiz ekip çalışması ekosisteminin değerini kanıtlayacağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.Slider Altına