ABD’de %100 Yenilenebilir Hidrojene Geçiş için Bir Adım Atıldı

27 Mart 2020 Dergi:

ABD Utah eyaletinde bir kömür santralini %100 yenilenebilir hidrojene dönüştürmek için bir adım atıldı. Bu, Los Angeles'ın yenilenebilir hidrojen yakıtı kullanan ilk ABD kenti olmasını sağlayacak bir plan. Tokyo merkezli Mitsubishi Hitachi Power Systems (MHPS), Utah'ın merkezindeki kömürle çalışan bir elektrik santralinin kademeli olarak elektrik üretiminde yenilenebilir hidrojene geçmesine yardımcı olacak bir gaz türbini teknolojisi için Utah'ın Intermountain Power Agency (IPA) ile bir sözleşme imzaladı. Yenilenebilir hidrojen, yenilenebilir enerjinin moleküllerine ayrılmış su ile ilişkilendirilmesiyle elde edilir.
Geçiş, türbinlerin %30 hidrojen ve %70 doğal gaz yakıt karışımını kullanmaları için "ticari olarak garanti edileceği" 2025 yılında başlayacak. Intermountain enerji santrali, açıklamaya göre, 2045 yılı sonuna kadar %100 yenilenebilir hidrojene geçmiş olacak.
Sözleşmeye konu olan türbinler, ilk kez bir elektrik santralini kömürden hidrojen elektriğine geçirme planının bir parçası olarak özel olarak tasarlandı.
IPA genel müdürü Dan Eldredge, "Misyonumuz gelecekteki net sıfır karbon enerjisi kaynağı olma vizyonuyla uygun fiyatlı, güvenilir enerji sağlamaktır. Eşsiz Intermountain Santrali Proje sahası ve mevcut bölgesel enerji altyapısı, bu görevi yerine getirmek için ideal bir fırsat sunuyor" dedi.
Üretim tesisi, merkezi Güney Ürdün’de bulunan, IPA’ya ait olacak, Los Angeles Su ve Enerji Bakanlığı tarafından işletilecekTesis, Kaliforniya ve Utah'ta yaşayanlar için 840 megavat güç sağlayacak.
Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Enerji Girişimi araştırmacısı Emre Gençer, hidrojenin bir güç kaynağı olarak kullanılmasının rüzgâr ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların kesintili karakterine rağmen gündeme alınmasına yardımcı olduğunu söyledi. Hidrojen son derece esnektir ve hem enerji sistemlerinde hem de diğer sektörlerde büyük bir rol oynayabilir.
Emre Gençer; "Sorun şu anda elektrolizden kaynaklanan hidrojenin son derece pahalı oluşudur, ancak bu tür çok aşamalı bir yaklaşımı kullanırsanız ve türbinlerinizi nihayetinde hidrojenle çalışan elektrik santrallerine dönüştürülmeye hazırlarsanız, düşük karbon kapasiteli enerji sistemini dengelemek için son derece değerli bir yöntemi kurgulayabilirsiniz"dedi.
Gençer, Kaliforniya'nın sistemde hibrit bir türbin olmadan %100 yenilenebilir enerjilere geçilemeyeceğini söyledi. Ancak, türbinlerin %100 hidrojene ulaşma kapasitesinin 2045’te sağlanabilir oluşunun, küresel iklim hedefleri açısından çok geç olduğunu sözlerine ekledi. Gençer, yenilenebilir hidrojenin önemli olduğunu, ancak düşük karbonlu hidrojen üretmek için metan buharı ıslahı gibi süreçlere de dikkat çekti.
Zamanlama takvimi, çevrecilerin bazı itirazlarına yol açtı. Los Angeles Times'a göre, Food and Water Watch'dan bir organizatör olan Jasmin Vargas, geçen yıl şehrin 2025 yılına kadar %100 yenilenebilir hidrojeni planlaması gerektiğini söylemişti.
Kalifornia Hidrojen İş Konseyi direktör yardımcısı Emanuel Wagner, Intermountain enerji santrali gibi projelerin yakın vadede derin dekarbonizasyon fırsatını gözler önüne serdiğini ve içerdiği büyük ölçekli hidrojen üretimi nedeniyle hidrojenin maliyetinin azaltılmasına yol açabileceğini söyledi.
Wagner, MHPS'nin hidrojene karbonsuz bir alternatif olarak bakarken diğer enerji şirketlerinin izlemesi için de yeni bir yol yaratıldığını belirtti.
Los Angeles Su ve Enerji Departmanı, enerji depolama için, tesisin yakınında yer altı tuz kubbelerine depolama seçeneği olarak dikkat çekti.
 Slider Altına