ABB ve Microsoft’tan güç birliği

07 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

ABB ve Microsoft, yeni elektrikli araç hızlı şarj servis platformunun dünya geneline erişimini duyurdu. ABB’nin EV şarj istasyonlarıyla Microsoft’un bulut tabanlı Azure hizmetlerinin birleşimi, ABB müşterilerine istikrarlı, küresel ölçekte ve gelişmiş yönetim özellikleri sunuyor. Bu iş birliği aynı zamanda gelecekteki inovasyonlara yönelik otomatik öğrenme ve öngörüsel analiz kabiliyetleri konusunda avantaj da sağlıyor.

ABB’nin İmalat Otomasyonu ve Hareket Sistemleri bölüm Başkanı Pekka Tiitinen konuya ilişkin şunları bildirdi: “Platform performansı ve istikrar, veriye dayalı çağdaş bir EV şarj istasyonunun operasyon başarısı için fark yaratıcı nitelikte çok önemli hususlardır. Microsoft ile böyle bir ortaklık yaparak hem birinci sınıf uygulamalar hem de ‘Nesnelerin, İnsanların ve Hizmetlerin İnterneti’ dediğimiz, inovasyona dönük gelişmiş hizmetler sunabileceğiz. Bu iş birliği bize, Next Level büyüme stratejimizin odak noktasını oluşturan, dünyanın büyük otomotiv pazarlarındaki EV şarj altyapısına yönelik artan talebi karşılamada, ölçeklenebilirlik ve küresel düzeyde hareket kabiliyeti sağlayacak”.

Birçok otomotiv markası, gelecek yıl piyasaya sürülecek yeni modeller için gayet dinamik olan “ful elektrikli” araç pazarına yatırım yapıyor. Hybrid Cars’ın yayınladığı rapora göre, dünya genelinde satılan toplam elektrikli taşıt sayısı son 14 ayda satın alınanların yarısını geçerek 1 milyonun üzerine çıkmış bulunuyor. Elektrikli taşıtların dünya genelindeki hızlı yükselişi gelişmiş bir şarj ve enerji altyapısıyla beraber gidiyor. Şu anda dünyada kullanılan EV şarj istasyonu sayısı ancak 106 bini bulmuş durumda. Navigant Research’ün aktardığı bilgiye göre, elektrikli araç şarj servislerinden 2015’de global olarak elde edilen 152.6 milyon dolarlık ciro, 2023’te 2.9 milyar dolara yükselecek.
Microsoft’un iş geliştirme başkan yardımcısı Peggy Johnson ise iş birliği ile ilgili şunları kaydetti: “Günümüzde mobil-öncelikli, bulut-öncelikli bir dünyada yaşıyoruz ve bu, elektrikli araç küresel pazarında apaçık görünüyor. ABB ile yaptığımız ortaklık sayesinde firmamızın tutkulu bir biçimde üzerinde çalıştığı akıllı bulut platformu daha da genişlemiş oldu. Teknolojimizin ve hizmetlerimizin, ABB’nin geliştirdiği çözümlerde yaratacağı farkı heyecanla bekliyoruz.”

Bu yeni iş birliği sayesinde tüm ABB şarj istasyonları Microsoft Azure bulutuna bağlanmış ve katma değerli servislerle donatılmış olacak. Bu da operatörler ile üreticiler ve ortaklarına dünya standardında bir platform elde etme avantajı sağlayacak. ABB ve Microsoft, EV şarj servis platformundaki iş birliklerini, Almanya’nın Münih kentinde düzenlenecek olan dünyanın en büyük elektrikli ve hibrid taşıtlar fuarlarından biri olan eCarTec’te tanıtacaklar.Slider Altına