INTERSOLAR Europe 2019 Fuarının %95’i Rezerv Edildi

25 Ocak 2019 Dergi:

Intersolar Europe, 2019’a hızlı bir giriş yaptı, 63.000 metrekarelik sergi alanının yüzde 95'i şimdiden, fuara daha dört ay kala rezerve edildi. Mevcut rezervasyon durumu fotovoltaik (PV) endüstrisinin gelişimini yansıtıyor.

Dünyadaki güneş ve rüzgâr enerjisi tesislerinin toplam kapasitesi Haziran 2018’de bir terawatt'a ulaştı (1.000 gigawatt). Bu, yeni enerji dünyası için bir dönüm noktası sayılıyor. 15-17 Mayıs 2019 tarihleri ​​arasında Münih'te düzenlenecek Intersolar Avrupa fuarına gelecek ziyaretçiler, güneş enerjisi sektöründeki en yeni trendleri ve teknolojileri keşfedebilecek. İkinci kez, fuar, yeni enerji çözümlerini güçlendirmek için inovasyon merkezi olan The smart E Europe'un bir parçası olarak, üç paralel etkinlikle birlikte gerçekleşecek. Intersolar Europe 2019’da trend oluşturan konular: Üretim teknolojileri, PV enerji santralleri, PV enerjili taşıtlar olacak. Intersolar ve ees Europe tamamen özel bir salonda üretim teknolojileri konusunu ele alacak. C1 salonunda, katılımcılar ve ticari ziyaretçiler PV ve pil üretiminde en son yeniliklerle tanışacak. Aynı salonda PV ve Pil Üretim Forumu'a eşlik edecek oturumlar olacak. Bu yılki Intersolar Avrupa Konferansı, bugüne değin fazlaca odaklanılmış konuların yanı sıra konunun yepyeni yönlerine ışık tutacak. PV enerji santralleri ve elektrik enerjisi depolama sistemleri ön planda olacak.

Yenilenebilir enerjiler, temiz enerji arzına gittikçe daha fazla katkıda bulunmaktadır. Deloitte’nin son zamanlarda yaptığı bir çalışmasına göre, PV ve rüzgâr enerjisi şimdi tercih edilen enerji kaynaklarına dönüşmüş. Günümüzde yenilenebilir enerjiler, birçok ülkede enerji arzında önemli bir rol oynamaktadır. Bunun birçok nedeni var: Depolama daha ucuz ve kolay bir hale geldikçe, gittikçe daha fazla tüketici kendi kullandıkları enerjiyi kendileri üretiyor.

Uluslararası Batarya ve Enerji Depolama Birliği (IBESA) CEO'su Markus A.W. Hoehner, “En son rakamlarımız, yalnızca 2018’de Almanya’da, güneş enerjisi sistemlerinin yaklaşık üçte ikisinin, üç ila on kilowatt pik yük çıktısı olan depolama sistemleri ile birlikte satın alındığını gösteriyor” dedi.

PV modüllerinde fiyat indirimleri

Ayrıca, güneş enerjisi modüllerinin kelepir fiyatları PV endüstrisinde önemli bir rol oynuyor. IHS Markit, Avrupa güneş enerjisi sistemleri fiyatların cihaz bazında yüzde 30 oranında düşeceğini öngörüyor - bunun sonucunda talebin 2019 yılında yüzde 40 oranında artması bekleniyor.

Bu eğilimin nedeni; Avrupa, Çin, Tayvan ve Malezya'dan ithal edilen PV ürünlerinin asgari ithalat fiyat kısıtlarının sona ermesi. Bu gelişmenin arkasındaki bir diğer itici güç ise, İtalya ve İspanya da dahil olmak üzere ülkelerin bu yıl, depolama sistemleri ile birlikte özel PV sistemlerinin satın alınmasını teşvik etmek için benimsemiş oldukları devlet teşviklerini devreye sokmuş olmalarıdır. Yani güneş enerjisi pazarını güneşli günler bekliyor.

 Slider Altına