90 Hibrit Kule, Tayland'da Mobil Fabrikasyon Yöntemi ile Üretildi

23 Ocak 2019 Dergi:

Max Bögl Wind AG, Tayland'daki Thepharak rüzgâr çiftliği projesinin 90. hibrit kulesinin inşasını tamamlandı. Böylece şirket, rüzgâr türbinlerinin bir “Mobil Fabrikasyon” modeli kullanarak, ana üretim merkezinin uzağında, Alman kalite standartlarına uygun olarak üretilebileceğini kanıtladı.

Son hibrit kule, çok yakında Huai Bong'daki Mobil Fabrikasyon Merkezi’nden Thepharak rüzgâr çiftliğine sevk edilecek. Max Bögl Wind AG böylece, ana üretim merkezinin uzağında, Alman üretim kalitesiyle, Asya’nın en uzun rüzgâr türbinleri arasında yer alan, 156.5 metre yüksekliğinde 90 rüzgâr türbini üretmeyi başardı. Max Bögl Wind AG'nin Rüzgâr Türbinleri Merkezi Bölüm Başkanı Udo Hiller, “Mobil Fabrika’mızı ilk kez kullanarak Asya'daki en yüksek rüzgâr türbinlerinden bir kısmını inşa etmekten gurur duyuyoruz. Türbinler ve kanatlar önümüzdeki haftalarda kurulacak, böylece rüzgâr türbini düzeneği Şubat ayı başında çalışıyor olacak. Türbinlerin tamamının Mart ayında işletmeye alınması planlanıyor. Bu sayede Tayland'ın 2036 yılına kadar %30 yenilenebilir enerji sağlama hedefine bir adım daha yakın olması sağlanmış olacak.”

Mobil üretim tesisi 17.000 kilometre uzağa sevk edildi

Ağustos 2017'de Max Bögl Wind AG, 17.000 kilometrelik bir yolculukla Bavyera'daki Sengenthal'den, Haui Bong'e 262 yük konteyneri ile mobil tesis bileşenlerini göndermeye başladı. Nihai varış noktasında, Bangkok'un 260 kilometre kuzey doğusunda, dünyanın rüzgâr türbinleri için ilk Mobil Fabrikası; 3,5 ton ileri ekipman kullanılarak yalnızca birkaç ayda inşa edildi. Kısa bir süre sonra yerel kaynaklarla ve yaklaşık 200 Tayland’lı işçiyle üretim başladı. Yerinde üretim, yerel katma değeri arttırdı ve ağır nakliye ihtiyacını ortadan kaldırarak altyapı yükünü önemli ölçüde kolaylaştırdı.

max bögl

Max Bögl Wind AG'nin CEO'su Josef Knitl, projeye katılan herkesin başarısı ile gurur duyduğunu söylüyor: “Amacımız, dünyanın herhangi bir yerinde tamamen işlevsel bir üretim tesisine sahip olmayı mümkün kılmaktı. Cesur fikirlerle ve çalışanlarımızla bu yenilikçi projede başarılı olduk.” Kısa bir süre sonra Alman mühendislik standartlarına uygun olarak yapılan hibrit kulelerin, mobil üretim tesisi yeni bir yere taşınacak.

Mobil Üretim modeli, en iyi 10 inovasyon fikri arasında

Mobil üretim modeli, yüksek inovasyon seviyesi sayesinde, Max Bögl Wind AG için, inşaat endüstrisinde önemli bir şöhret sağladı. Esnek üretim sistemi, “yapım yöntemleri” kategorisinde 2019 BAUMA İnovasyon Ödülü listesine giren ilk 10 aday arasında yer almaktadır. İnşaat sektörü ödülü her üç yılda bir verilmektedir. Bu yılın galibi Nisan ayında açıklanacak.Slider Altına