2035'te Rüzgâr Enerjisi: Daha Ucuz, Daha Verimli ve Daha Büyük Türbinler

31 Mayıs 2022 Dergi:

Geleceğin rüzgâr türbinleri, yenilenebilir enerji teknolojisi alanında daha uzun, daha büyük ve daha verimli olacak. Bu değişiklikler çok ileride değil ve ABD Enerji Bakanlığı için yenilenebilir enerji ve verimliliği araştıran birincil laboratuvar olan Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı'ndan (NREL) yapılan bir basın açıklamasına göre önümüzdeki on yılın ortalarında gerçekleştirilebilir.
Dünyanın dört bir yanındaki ülkeler, fosil yakıtlara bağımlılıklarını ve buna bağlı karbon emisyonlarını azaltmak için yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmaya çalışıyor. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 2021 raporuna göre, yenilenebilir enerji kurulumları 2021'de 290 Gigawatt'lık yüksek bir seviyeye ulaştı ve genişlemenin çoğunu güneş ve ardından rüzgâr enerjisi kurulumları izledi.
Rüzgâr enerjisinin avantajları
Güneş çiftliklerini büyütmek, kritik bir kaynak olan araziyi işgal ettikleri için zor olabilir. Buna karşılık, rüzgâr enerjisi tesisatı arazi kullanım modellerini büyük ölçüde değiştirmeden inşa edilebilir ve aynı zamanda açık denizde kurulabilir. Sualtı inşaatının zorluklarını aşmak için rüzgâr enerjisi santralleri artık yüzer platformlarda kurulabilir.
Rüzgâr kullanılarak üretilen elektrik, günümüzde mevcut olan en düşük fiyatlı enerji kaynaklarından biridir. Rüzgâr kurulumları çok büyük olsa da ve türbinler yaşam döngülerinden sonra bir atık yönetimi sorunu doğursa da, türbin kanatlarının yeniden kullanıldığı pek çok örnek var ve üreticiler önümüzdeki on yıl içinde tamamen geri dönüştürülebilir kanatlar üretmeyi umuyorlar.
Rüzgâr enerjisi yükselişe hazırlanıyor
NREL'deki araştırmacılar, 2035 için rüzgâr enerjisi santrali tasarımlarından beklentilerini öğrenmek için alandaki 140 uzmanın görüşlerini bir araya getirdi.
115 metre uzunluğunda kanatlarla 15 MW güç üretimi hedefleyen türbin üreticilerini zaten görmüştük. Araştırmacılar, “Geleceğin Rüzgâr Santrali Üzerine Uzman Perspektifleri” başlıklı bir makalede, türbinlerin daha uzun süre ebatça büyüyeceğini ve rotor çaplarının önümüzdeki on yılda daha fazla enerji elde edilmesini sağlamak için daha da artacağını yazdılar.
Daha önce yayınlanmış araştırmalar, rüzgâr türbinlerinin göbek yüksekliğinin 2030 yılına kadar 115 m'ye ulaşacağını tahmin ediyordu. Uzmanlar şimdi bu tahminleri 2035 yılına kadar 130 metre olarak revize etti ve hatta açık deniz tesisleri için bu uzunluk 151 metreye kadar çıkıyor.
Sadece türbin boyutları değil, uzmanlar ayrıca rüzgâr santrali hacimlerinin sabit santraller için 1.100 MW'a ve yüzer açık deniz santralleri için 600 MW'a çıkacağına inanıyor. Karşılaştırmak gerekirse, İskoçya'daki dünyanın en büyük yüzer açık deniz santrali 50 MW nominal kapasiteye sahiptir.

Araştırmacılar, bu dönemde yapılan diğer tasarım seçimleriyle birlikte, karadaki tesisler için rüzgâr enerjisi maliyetlerinin yüzde 27 oranında daha da azalacağını, açık deniz tesisleri için potansiyel olarak yüzde 17 ila 35'e kadar düşeceğini yazıyor.
Kaynak: Wind Energy
 Slider Altına