İnsan beyni bilgisayara bağlanıyor

27 Temmuz 2019 Dergi: Temmuz-Ağustos 2019

Günümüzün önde gelen teknoloji firmalarının yöneticisi olan ve son zamanlarda adını sıkça duyduğumuz iş insanı Elon Musk, kurduğu yeni şirketi NeuraLink ile insan beynini bilgisayar arayüzlerine bağlayacak teknolojiler üzerinde çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Gözleri kocaman açılmış mesaj emojisini buraya koyamadığım için beni oldukça şaşırtan bu teknolojinin detaylarını  sizlerle de paylaşmak istedim.

Çeşitli kaynaklardan okuduğum habere göre, bu teknoloji maymunlar üzerinde denenmiş ve maymun beyni aracılığıyla bilgisayarı kontrol edebilmeyi başarmış. Musk’ın, bu girişimiyle beyinde elektrot implantasyonuyla insanın düşüncelerini bilgisayara yükleyip, bilgisayardan indirebileceği ve bu sayede insanların bilişsel kapasitesinin artırılabileceği düşünülüyor. Saç telinden daha ince esnek ipliklere bağlı 3 binden fazla elektrot içeren küçük bir çubuktan oluştuğu belirtilen cihaz, bin kadar nöron aktivitesini gözlemleyebiliyor. Musk, yaptığı açıklamalarda bunun uzun bir süreç olacağını belirtirken, gelişmelerin sağlık sektörüne sağlayacağı faydalar olduğunu söylüyor. Örneğin; kısa vadede felçten kaynaklanan beyin hasarını tedavi edecek olan cihazlar üretilecek, parkinson ve epilepsi tedavilerine yönelik çalışmalar yapılacak. Uzun vadede ise ölen insanların yeniden hayata döndürülmesi konusunda çalışmalar yer alacak.

Musk yaptığı açıklamalarda cihazı kullanacak olanların yapay zeka ile simbiyotik bir beyne sahip olacağını savunuyor ve insan beninin yapay zeka ile birleşmesinin sonucunda üstün bir zekanın oluşturulabileceğini de açıklamalarına ekliyor.

Uzmanlar insanların bu konuyu ciddiye alması gerektiğini ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde bu konuyla ilgili “harika” gelişmeler yaşanacağını ileri sürüyor. Düşüncesi tuhaf gelse de yaşanacak olan gelişmeler insanlığa fayda sağlayacak nitelikte olması sebebiyle ilgi çekici. Önümüzdeki yıllarda hep birlikte gelişmeleri takip ederiz.

Önümüzdeki sayıda görüşmek dileğiyle…

Didem Taşbaşı
didemtasbasi@dogayayin.com