Güneş Enerjisinde 7 Yaratıcı Uygulama

02 Şubat 2021 Dergi: Ocak-Şubat 2021

Güneş enerjisi teknolojilerindeki yeni gelişmeler, güneş enerjisini elde etme yöntemlerinde yaratıcı uygulamaların sayısını artırıyor.

Çoğu insan “güneş enerjisi”ni düşündüğünde, güneş panellerinin çatılara sabitlenmiş olduğunu veya çölde parıldayan güneş çiftliklerini hayal eder. Ancak, güneş enerjisi teknolojileri sürekli olarak gelişim gösteriyor. Örneğin, Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı’ndan (NREL) bilim insanları, yüzde 47,1 kadar yüksek bir verimlilikle önemli bir enerji verimi sunan güneş hücresi üretti. Güneş hücreleri, perovskit ve organik yarı iletkenler gibi yeni ve geliştirilmiş malzemelerle üretilmeye devam ediyor.

Bu ve bunun gibi diğer keşifler, güneş enerjisini elde etme yöntemlerinde yaratıcı uygulamaların sayısını artırıyor. İşte bu yaratıcı uygulamalar:

1. Solar Kumaşlar

solar-kumaslarKüçük, esnek güneş panelleri artık giysi kumaşına dikilebilir. Gömleklere, kışlık montlara ve diğer kıyafet türlerine gömülü güneş lifleri sizi daha sıcak tutar, telefonunuzu çalıştırır veya diğer taşınabilir elektronik ihtiyaçlar için enerji sağlar. Diğer uygulamalar arasında bina cephelerinin, tentelerin ve perdelerin aydınlatılması veya ısıtmalı araba koltuklarının çalıştırılması yer alır.

2. SolarSkin

solarskinSolarSkin, MIT mühendisleri tarafından tasarlanan ve Sistine Solar tarafından geliştirilen, özel tasarımları güneş paneli sistemlerine entegre eden yeni bir güneş enerjisi teknolojisi. SolarSkin, baskılı özel görüntüler kullanarak herhangi bir güneş panelinin görünümünü değiştiren estetik bir kaplama. Teknoloji, aynı anda canlı bir görüntü sergilemek ve güneş ışığını minimum verimlilik kaybıyla alttaki güneş paneline iletmek için seçici ışık filtrasyonu kullanıyor. Görseller, işletme logolarını veya reklamları gösterecek şekilde özelleştirilebiliyor. 

3. Güneş Enerjili Yollar

gunes-enerili-yollarGüneş enerjisiyle çalışan yollar, temiz enerji üretme, geceleri kendini aydınlatma ve kış aylarında kar ve buzu eritme yeteneğine sahip. ABD yollarını güneş panelleriyle kaplamak, ülkenin enerji ihtiyacının yaklaşık yüzde 80’ini karşılayabilir. Enerji üretimini etkileyen faktörler arasında; panel verimliliği, panel açısı, izleme yöntemleri, güneş ışığı saatleri ve sıcaklık bulunur. Yol malzemeleri de bir fark yaratır: Asfalt, sert güneş enerjisi hücrelerine zarar verecek şekilde basınç altında hafifçe bükülür; beton daha az esnektir ve güneş enerjisi hücrelerini daha iyi destekler. Şu anda birkaç şirket ve nakliye acentesi bu güneş enerjili yol sistemlerinin uygulanabilirliğini test ediyor.

4. Yüzen Güneş Çiftlikleri

yuzen-gunes-ciftlikleri“Floatovoltaik”ler (Float Fotovoltaik), su kütlelerinin geniş yüzeylerinde yüzmek üzere tasarlanmış fotovoltaik (PV) güneş enerjisi sistemleridir. NREL’de yapılan araştırmalar, ülkenin insan yapımı rezervuar göllerinin sadece dörtte birine monte edilen floatovoltaiklerin ABD enerji ihtiyaçlarının yaklaşık yüzde 10’unu karşılayabileceğini gösteriyor. Çalışmalar ayrıca, suyun soğutma etkisi nedeniyle yüzen güneş panellerinin enerji üretiminin yüzde 10’a kadar daha fazla olduğunu gösteriyor. Yüzen güneş enerjisi çiftlikleri aynı zamanda buharlaşan su kaybını azaltır ve yosun oluşumunu bastırarak su arıtma maliyetlerini düşürür.

5. Solar Depolama

solar-depolamaBilim insanları, güneş PV sistemleri tarafından üretilen enerjiyi depolamanın yeni yollarını buluyor. Tipik olarak, güneş enerjisinden elektrik üretildiğinde, depolanmak yerine enerji şebekesine gider. Araştırmacılar bu elektriği daha büyük ölçekte depolamanın yeni yollarını geliştiriyorlar. Örneğin, ümit verici bir girişim, güneş kolektörünün ısı transfer yağları yerine ısı transfer sıvısı olarak inorganik erimiş tuzu kullandığı erimiş tuz depolama teknolojisidir. Novatec Solar, bu teknolojide lider şirketlerden biridir.

6. PV Solar Gürültü Bariyerleri

PV-solar-gurultu-bariyerleriABD otoyolları boyunca 3.000 milden fazla trafik gürültüsü bariyeri, gürültüyü kalabalık alanlardan uzağa yansıtacak şekilde tasarlanmıştır. ABD Enerji Bakanlığı, yıllık 400 GW saatlik potansiyele sahip sürdürülebilir enerji üretimi sağlamak için güneş hücrelerinin bu engellere nasıl entegre edileceğini araştırıyor. Bu yaklaşık olarak 37.000 evin yıllık elektrik kullanımına eşittir. Bu gürültü bariyerleri tarafından üretilen enerji, daha düşük bir oranda Ulaştırma Bakanlığı’na veya yakınlardaki topluluklara satılabilir.

7. Geceleri Elektrik Üreten Güneş Panelleri

geceleri-elektrik-ureten-gunes-panelleriGüneş ışığının olmaması nedeniyle güneş panelleri geceleri elektrik üretemez. Buna karşın California Üniversitesi’nden bilim insanları, güneş hücresi ve atmosfer arasındaki termal gradyan tarafından üretilen kızılötesi ışığı yakalayarak gece boyunca elektrik üretebilen yeni bir güneş paneli türü yarattılar. Geceleri elektrik üreten güneş panelleri, normal bir güneş panelinin gün boyunca ürettiği enerjinin yalnızca yüzde 25’ini üretmesine rağmen, yine de depolanabilen veya elektrik şebekesine eklenebilen önemli miktarda ekstra enerjidir.

Daha ucuz, daha sürdürülebilir enerjiye olan talep, güneş enerjisi şirketlerinin güneş hücresi teknolojilerini iyileştirmenin ve hücre ömrünü uzatmanın yollarını bulmaya devam edeceği anlamına geliyor. Gelişmiş güneş enerjisi ve depolama teknolojileri, yaşam kalitesini iyileştirmek için daha yaratıcı şekillerde kullanılabilen daha küçük ve daha güçlü güneş hücreleri için tasarım seçeneklerini de genişletebilir.

Kaynak Slider Altına