Yeni nesil enerji kaynakları

24 Mayıs 2019 Dergi: Mayıs-Haziran 2019

Enerjinin tamamen temiz kaynaklardan elde edildiği ve herkesin enerjiye ulaşabildiği sürdürülebilir bir gelecek için yeni enerji kaynakları arayışları devam ediyor. Gelişen teknoloji ile birlikte alternatif çözüm önerileri de her geçen gün fazlalaşıyor, enerjiyi pek çok şeyden elde etmek mümkün hale geliyor…

 

Çikolata atığından enerji

Hayvan yağı gibi gıda atıkları da yakıta dönüştürülebiliyor. Bunun ilgi çekici örneklerinden biri birkaç sene önce Warwick Üniversitesi araştırmacıları tarafından gerçekleştirildi: Çikolata ile çalışan Formula 3 yarış arabası. Bir diğer örnek ise Cadbury markasına ait. Markanın tedarik ettiği karamela ve nuga atıklarından enerji elde edildi. Birmingham Üniversitesi araştırmacıları bu teknolojinin endüstriyel elektrik üretimi ve atık yönetimi süreçleri için kullanılması üzerine çalışıyorlar.

Terden enerji üreten geçici dövmeler

Geleceğin enerjisini üretmek için vücut sıvılarının kullanılması da bir diğer yenilik. Örneğin vücut sıvılarından elde edilen glukoz ve oksijen ile biyoyakıt hücrelerine enerji sağlanabildi. Ya da idrardaki tuzun kullanımı ile enerji üretimi gerçekleştirildi. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilen geçici dövmeler, terden elde ettikleri enerji ile elektronik aletleri çalıştırabiliyor. Dövmenin içine yerleştirilen ve biyopil adı verilen küçük alıcılar, terde mevcut olan laktik asitlerden yaklaşık 4 watt’lık elektrik akımı üretebiliyorlar. Giyilebilen teknoloji sayesinde özellikle biyomedikal ve askeri araştırmalarda önemli ilerlemeler kaydedilmesi hedefleniyor.

3D baskı rüzgâr türbini

3D baskı teknolojisi gıda sektöründe son dönemde çok fazla gündeme geliyor; fakat bu teknolojinin kullanılabileceği bir diğer alan da, lego parçaları gibi bir araya getirilebilen modüler yenilenebilir enerji teknolojisi üretimi. Polonya merkezli printer üreticisi Omni3D, 3D baskı teknolojisi ile katlanabilen rüzgâr türbini üretti. Bu türbin 300 watt’lık temiz enerji üretebiliyor. Bu miktar cep telefonlarını şarj etmek ve küçük elektronik aletleri çalıştırmak için yeterli. Modüler bir tasarıma sahip olan rüzgâr türbinini herhangi bir gerece ihtiyaç duymadan her yerde kurmak mümkün.

Pilsiz lambalar

The Gravity- Light tarafından geliştirilen pilsiz lambalar, yer çekimi ve kum torbası gibi bir ağırlık yoluyla aydınlanma sağlıyor. Ağırlık bir kordonla ışığın altına asılıyor; ağırlık aşağı doğru düşerken, aletin içindeki mekanizma, bu ağırlığı enerjiye dönüştürüyor. 9 kilo ağırlığında bir kum çantası, 25 dakika ışık sağlıyor. Ağırlık yere indiğinde, yeniden yukarı koymak yeterli oluyor. 2015 yılında pazara sunulması planlanan bu ürünün, aynı zamanda felaket durumlarında, ilk yardım operasyonlarında da kullanılabileceği belirtiliyor.

Pastırmadan motosiklet yakıtı

Gıda şirketi Hormel’e göre, yarım kilo pastırma ile 4.5 litre yakıt üretmek mümkün. Minnesota merkezli şirket, bir biyodizel üreticisi ile yaptığı işbirliği sonucunda, domuz pastırması yağından elde edilen ilk motosiklet yakıtını üretti. Yakıtın adı Driven by Bacon. Yani bir bakıma, pastırma gücüyle işleyen motor. Bu yeni yakıt türü hem çevreye duyarlı hem de karbon diyoksit salımına neden olmuyor.

Ağaçlar sayesinde elde edilen rüzgâr enerjisi

Aslında teoride işe yaramaz gözükse de uygulama kısmında başarılı sonuç veren bir yöntem. Rüzgârlı koşullarda ağaçların tepkilerini araştıran araştırmacılar, ağaçların titreşim hareketlerinin enerjiye dönüşebileceğini keşfetmişler. Piezoelektrik bir malzeme olan poliviniliden flüorür (PVDF) kullanarak minik ağaç konseptleri tasarlayan araştırmacılar, küçük miktarda da olsa elektrik enerjisi üretmeyi başarmışlar. Bir sonraki adım, bu sistemi daha da geliştirmek.

Kir ve bakteri bataryaları

Harvard Üniversitesi'ndeki bilim insanları, enerji üreten bakterileri kir ile güçlendirerek yeni bir pil üretmeyi başardılar. Özellikle Afrika'daki köyler gibi elektriğin sınırlı miktarlarda bulunduğu yerlerde son derece önemli bir proje olarak hayata geçirilecek sistem sayesinde el feneri, hatta telefon bataryası, bu sistemle şarj edilebilecek.

Krematoryum

Anlaşılan insanlar öldükten sonra bile dünyanın korunmasına hizmet edebilir. The Telegraph’ın verdiği bilgiye göre İngiltere’de ölen kişilerin yüzde 75’i yakılmayı tercih ediyor. İngiltere’de bazı krematoryum tesisleri, enerji ve ısı üretimi ile farklı şekillerde de işlev görüyor. Durham Krematoryumu’na inşa edilen iki türbin sayesinde üretilen elektrik şebekeye aktarılıyor. Ayrıca Worcestershire’daki Redditch Krematoryumu’nda üretilen ısı da, yakındaki halka açık yüzme havuzunun ısıtılmasında kullanılıyor.

Viski

İskoçların viskiyi ne kadar sevdiği ve kaliteli viskileri tüm dünya tarafından bilinir. Peki viskiden biyoyakıt üretme kısmını biliyor muydunuz? Edinburgh kökenli Celtic Renewables firması, Scotch viskinin üretiminde oluşan yan maddelerden oluşturulmuş ilk biyobutanol örneğini 2015’de duyurmuş. Firma ilk tesisini Grangemouth’da kurdu.

Grangemouth'ta bulunan iki dönümlü bölge, benzin ve dizel için doğrudan bir yedek viski kalıntısı kullanılarak yapılan yeni, gelişmiş ve sürdürülebilir biyoyakıt olan Biobutanol'ü üretecek.

Celtic Renewables Ltd başlangıçta biyobutanol geliştirmek için olgun bir kaynak olarak 4 milyar sterlinlik İskoç Malt Whisky endüstrisine odaklandı. Öncü süreç, iki ana viski üretim yan ürününü (Pot Ale ve Draff) birleştirerek biobutanol de dahil olmak üzere yüksek değerli yenilenebilir ürünler üretiyor.

Yağmur damlasından enerji

Güneş panelleri güneş ışığını elektriğe dönüştürmek için tasarlandı ancak yağışlı havalarda malesef işe yaramaz hale geliyorlar. Bulutlu günlerde elektrik depolamak için tasarlanan Tesla Powerball gibi piller olsa da, bu teknoloji fazla güneş ışığı alamayan bölgelerde kullanmak için yeterince etkili değil. Üstelik çok pahalı.

Çin’deki Soochow Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı bu soruna ümit verici bir çözüm buldu: yağmur damlaları ile elektrik üretebilen güneş panelleri. ACS Nano dergisinde yayınlanan araştırmada,  triboelektrik nanojeneratör (TENG) olarak bilinen bu teknolojinin, yağmur damlalarının hareketinden enerji elde etmek için güneş paneline nasıl eklenebileceği anlatılıyor. Nanojeneratorler temel anlamda, mekanik enerjiyi veya hareketi kullanılabilir elektriğe dönüştüren cihazlar. Triboelektrik nanojeneratörler de bunu yağmur damlaları için çok küçük bir ölçekte yapar.

Çalışmayı yürüten araştırmacılar, TENG teknolojisini birleştiren, hafif ve çatılara monte edilebilecek kadar ucuz olan hibrit bir güneş paneli geliştirdiler. Bu amaçla, TENG tabakası ile bir paneldeki güneş hücreleri arasında bir katman oluşturmak için  farklı şeffaf plastikler ve polimerler kullandılar. Katmanlar birbirine bağlandı, ancak bağımsız olarak çalıştırıldı – bu durum da güneş panelinin farklı hava koşullarında elektrik üretmesini mümkün kıldı.

Kahve telveleri enerjiye dönüşüyor

Kahveniz, sandığınızdan çok daha güçlü olabilir! Pazartesi sabahları ayılmak için kahveye ihtiyacımız olduğunu düşünebiliriz; ama yakında evlerimiz de kahve çekirdeklerinden güç alabilecek. Bio-bean şirketi, kafelerden kullanılmış kahve telvelerini topluyor ve onları biokütle ve biyodizel gibi farklı yanıcı formlara dönüştürüyor. Ardından, bu formlar, evlerde ve endüstriyel ölçekte motor ve ısıtıcılara güç sağlamak için kullanılabiliyor. Kahvenin kış günlerini ısıtması, yepyeni bir anlam kazanıyor...

Magma

İzlanda’nın yenilenebilir enerji konusundaki en yeni fikri, aslında milyarlarca yıldır toprağın altında bekliyordu! İzlanda, jeotermal enerji üretmek için eritilmiş lavlardan faydalanıyor. İzlanda’nın Reykjanes yarımadasında toprağın 5 kilometre altına inen Derin Sondaj Projesi, 400 - 1000 derece sıcaklıklara erişiyor ve bu şekilde diğer jeotermal kaynaklara göre 10 kat daha fazla enerji üretilebileceği ümit ediliyor!

 

Kaynaklar:

http://www.celtic-renewables.com

https://www.dunya.com

https://www.webtekno.com

https://www.xtrlarge.com

https://bilimoloji.com

http://www.hitachi.eu/trSlider Altına