Dünyanın En Yüksek Kapasiteli Barajları

19 Eylül 2018 Dergi: Eylül-Ekim 2018

Barajlar uzun yıllardır hidroelektrik enerji üretmek için kullanılıyor. Hidroelektrik santralin yetenekleri zamanla gelişmiştir. Bu, elektrik üretimi açısından çok etkileyici bazı araştırmalarla kanıtlandı. Tüm barajlar eşit olarak tasarlanmıyor. Buna istinaden de bazıları enerji üretme konusunda diğerlerinden çok daha etkili. İşte dünyadaki en yüksek elektrik üreten barajların listesi…

Üç Boğaz Barajı

Çin Hubei'deki Üç Boğaz Barajı, elektrik üretimi açısından dünyanın en büyük hidroelektrik barajıdır. Tesis 22.500 MW enerji üretebilir. Bu barajı inşa etme maliyetinin 37 milyar USD olduğu tahmin ediliyor. Oldukça yüksek kapasiteli bir hidroelektrik barajı olan Üç Boğaz’ın, Hoover Barajı’ndan 11 kat daha güçlü enerji üretebildiği de kayıtlar altına alınmıştır. Bu baraj aynı zamanda, rezervuarının ezici kütlesi nedeniyle dünyanın rotasyonunu yavaşlatabilir.

Itaipu Barajı

Üç Boğaz Barajı'nın açılmasından önce, Itaipu Barajı dünya çapında bir numaralı barajdı. Brezilya-Paraguay sınırında yer alan Itaipu Barajı, 14.000 MW kapasiteye sahip. 1984 yılında kurulan baraj, elektrik üretimi için çeşitli dünya rekorları kırdı. Bunların en önemlisi 2016 yılında tesisin mevcut dünya rekoru olan 103.098.366 MW saat ürettiği zaman oldu. Baraj, Paraguay elektrik ihtiyacının yüzde 75’ini, Brezilya elektrik ihtiyacının ise yüzde 20’sini karşılıyor. 2015 yılında 90 TW saat enerji üreterek, rekor kırmıştır.

Xiluodu Barajı

Xiluodu Barajı, Üç Boğaz Barajı’ndan sonra, Çin'in en büyük ikinci hidroelektrik tesisi olarak ön plana çıkıyor. Baraj, Yunnan eyaletindeki Jinsha Nehri üzerinde yer alıyor. 285,5 metre yüksekliğinde inşa edilen baraj, 13.860 MW elektrik enerjisi üretiyor. Elektrik üretimi açısından dünyanın üçüncü, yükseklik bakımından ise dördüncü büyük hidroelektrik tesisidir.

Guri Barajı

Venezuela'nın Bolivar Eyaleti’nde yer alan ve aynı zamanda Simón Bolívar barajı olarak da bilinen Guri Barajı inşaatı 1963'te başladı ve ilk kapasitesi 1750 megawatt olarak ölçüldü. 1978 yılına kadar, baraj 2065 MW’lık bir kapasiteyi karşıladı. Baraj günümüzde 10.300 MW elektrik üretiyor. Venezuella elektrik ihtiyacının yüzde 73’ünü karşılayan baraj aynı zamanda Venezuela'daki en büyük tatlı su kütlesidir.

Tucurui Barajı

Amazon ormanında 1975 yılında inşasına başlanan Brezilya'nın ilk büyük ölçekli hidroelektrik projesi olan Tucurui Baraj inşaatı, 1975 yılında başladı ve baraj resmi olarak 2012 yılında tamamlandı ilan edildi. Baraj, 8.370 MW elektrik üretiyor ve 13 milyon kişiye enerji sağlıyor. Brezilya’nın yüzde yüzüne sahip olduğu baraj, Brezilya’nın da en büyük baraj santralidir.

Xiangjiaba Barajı

Üç Boğaz Barajı ve Xiloudu Barajı'nın arkasında kalan Çin'in en güçlü üçüncü ve dünyanın en güçlü barajlarından biri olan Xiangjiaba Barajı inşaatı, 2006 yılında başladı ve 2012 yılında resmi olarak açıldı. Çin’in Yunnan ve Sichuan eyaleti arasında yer alıyor. Baraj 6.448 MW enerji üretiyor.

Büyük Coulee Barajı

A.B.D.’nin Washington eyaletinde yer alan baraj, 6.809 MW elektrik üretiyor. A.B.D.'deki en güçlü bu barajın tasarlanması 2. Dünya Savaşı sırasında mümkün olan alüminyum üretimini de gerçekleştirdi. Kuzey Amerika'nın en güçlü barajlarından yalnızca biri değil, aynı zamanda ABD'nin yedi inşaat mühendisliği harikasından birisi. 1942 yılında inşa edilen baraj, 12 milyon metreküp betondan oluşuyor.

Longtan Barajı

Çin'in süper güçlü barajlar üzerinde bir tekel olduğu açıkça görülmektedir. Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi'ndeki Longtan Barajı, 6,426 megavatlık bir kapasiteye sahip olup dünyanın en güçlü on barajı arasında yer alıyor.

Bununla birlikte elektrik üretimi, onu ayıran tek şey değil. Longtam Barajı ayrıca, Çin'in en büyük gemi asansörü haline gelmiş gibi görünen Longtam gemi asansörü sayesinde Çin genelindeki navigasyon ve ticaret yollarını iyileştirmeye de hazırlanıyor.

Krasnoyarsk Barajı

Rusya'nın Divognorsk kentindeki Krasnoyarsk Barajı, 10 ruble banknotunda göründüğü kadar önemli bir yer olarak görülüyor. Masif yapı, 1971 yılında dünyanın en güçlü barajı olarak kabul edildi, ancak daha sonra Amerika'daki Büyük Coulee Barajı tarafından aşıldı.

Bugün, 6,000 megawatt kapasiteli dünyanın en güçlü on barajı arasında yer alıyor. Baraj, bölgenin iklimi etkilemiştir, çünkü yıl boyunca donmamış su salınımı yapması ve nehrin donmasını engellemektedir.

Robert-Bourassa Barajı

Dünyanın en güçlü barajlarından biri olan Robert-Bourassa Barajı, dünyanın en büyük yeraltı üretim istasyonu üstünde yer alıyor. Baraj, Quebec, Kanada'daki James Bay Projesi'nin bir parçasıdır. Bu, 230 MW elektrik kapasitesine sahiptir.

Barajın inşaatı 1974'te başladı ve 1981'de resmen açıldı. Bugün, çevredeki doğanın ve Robert-Bourassa rezervuarının tadını çıkarmaya gelen ziyaretçiler ile turistik bir cazibe.

Hoover Barajı

Nevada, ABD'deki Hoover Barajı, dünyanın en ünlü ve kolayca tanınabilir barajlarından biridir. Site hem popüler bir turistik hem de 20. yüzyıldan kalma harika bir mühendisliktir.

Barajın 2,080 MW’lık bir kapasitesi var. Bununla birlikte, uzun bir kuraklık sonucu Mead Gölü'nün su seviyesinin düşmesi ve Colorado nehrinden alınan suya olan artan talep nedeniyle, verimi yıllar içinde azalmaktadır.

Kariba Barajı

Kariba Barajı, Afrika'nın en güçlü barajlarından biri olmasına rağmen, son yıllarda çok tartışma ve zorlukların konusu haline gelmiştir. Zimbabve ve Zambiya arasında yer alan baraj, en büyük insan yapımı barajdır (128 metre) uzunluğunda ve 1,900 feet (579 metre) uzunluğundadır.

1.626 MW’lık bir kapasiteye sahip ancak şu anda daha fazla enerji elde etmek için genişletiliyor. Ne yazık ki, barajın yapısal bütünlüğü sorgulandı ve 2016 yılından bu yana büyük restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Büyük Etiyopya Rönesans Barajı

Büyük Etiyopya Rönesans Barajı hala yapım aşamasında olabilir, ancak iddialı proje Afrika'nın en büyük hidroelektrik santrali olacak. Tamamlandığında, tahmini kapasite 6,450 MW olacaktır. Bu tahmini güç verimi, bir kez tamamlandığında, barajı dünyanın 7. büyüklüğü olarak da yerleştirecektir. İnşaat tamamlanmak üzereyken, rezervuarın doldurması 5-15 yıl sürecektir.

Bratsk Barajı

1967 ve 1971 yılları arasında Rusya Bratsk Barajı, dünyanın en büyük tek elektrik sağlayıcısı oldu. Bugün, dünyanın en güçlü barajlarından biri olmaya devam ediyor ve 4,515 MW kapasiteye sahip.

Baraj, Sovyet mühendisliğinin kalıntısı olmaya devam ediyor ve rezervuarı, açıldığı sırada en büyük yapay göldü.

Kaynak: https://wonderfulengineering.com/these-dams-generate-the-highest-amount-of-electricity-in-the-world/

https://interestingengineering.com/top-21-dams-in-the-world-that-generate-the-highest-amount-of-electricitySlider Altına