Güneş enerjisi tesislerini CMS Sistemi ile izlemenin faydaları

09 Şubat 2016 Dergi: Ocak-Şubat 2016

Alper Çelebi

ABB Alçak Gerilim Ürünleri

DIN Rayı Ürünleri

Ürün Müdürü

 

Yenilenebilir enerji tesislerinde kullanılan izleme, çok çeşitli ihtiyaçlar için kullanılır, esas olarak üretimin izlenmesi ile ilgili olmak üzere, örneğin emniyet gibi diğer ihtiyaçlar için de önemlidir.

Bu yazıda şebeke ölçeğinde güneş enerjisi santrali referans olarak alınmıştır.

Dize kutusu / dize birleştirici kutusu:

Paneller güneş ışınlarını absorbe ettiği sürece güneş panelleri enerji üretimi yapmaktadır. Bunun anlamı, eğer herhangi birşey panellere ışınların ulaşmasını engelliyorsa, enerji üretmek mümkün olmayacaktır. Engeller çok farklı şekillerde olabilir. Bazılarını örneğin gece karanlığı, bulutlar, kuşlar ve uçaklar gibi ortadan kaldırmak mümkün değildir. Ancak yapraklar, kuş dışkısı, kar gibi etkenler geçici etkenlerdir ve ortadan kaldırılabilir. Güneş enerjisi tesislerinin büyüklüğü nedeniyle makul bir süre içinde tüm panellerin etrafında yürüyerek kontrol etmek mümkün değildir. Bu nedenle her dizeyi uzaktan izleyerek, paneller üzerindeki gölgelenmeleri veya kopan kabloları görmek, sorunlardan anında haberdar olmak mümkündür.

Farklı dizeleri izleyerek bunların verimliliğini karşılaştırmak da mümkündür. Bir dizenin ne kadar verimli olduğunu veya değişen dize davranışını bulmak için izlenecek ana parametre akımdır. Her bir dizenin DC akımlarını ölçerek olumsuz etkileyen faktörler erken bir aşamada tespit edilerek, güneş enerjisi santralinin performansı arttırılabilir. İzleme cihazı genellikle dize kutusuna monte edilir. Dize kutuları yaygın olarak DC panolar, birleştiriciler veya bağlantı kutuları olarak da adlandırılır, aşırı akım ve aşırı gerilimlerde korumak ve hata durumunda devreyi kesmeye izin verirler. Devre kesiciler, kartuş sigorta taşıyıcılar, parafudurlar ve yük ayırıcılar gibi koruma cihazları içerirler. Çoğunlukla şebeke ölçekli projelerde, bu dize kutuları, koruma, performans ve verimlilik ile ilgili farklı izlemeleri gerçekleştirmek için izleme sistemleri ile donatılmıştır.

ABB’nin İzleme Sistemi:

ABB dize izleme çözümü; güneş enerjisi tesislerinde de bağımsız dizelerin akımlarının karşılaştırılması ve analiz edilmesini sağlayarak; güvenlik, güvenilirlik, esneklik ve tam değer zinciri verimliliğinin elde edilmesini sağlar. Enerji tesisindeki hatalı dizelerin en kısa sürede kesilmesiyle, modüllerin en üst düzeyde korunmasını ve tesisin güvenilir bir şekilde enerji  üretmeye devam etmesi sağlanır.

Güvenlik

- Dizelerdeki hataların hassas ölçümü ve tespitinin yapılması

- Parafudurların ömür sonlarının izlenerek, darbe akımlarına karşı kesintisiz koruma sağlanması

- Dize akımların ölçülmesi ve dolayısıyla her bir birleştirici kutusundaki enerji üretiminin ölçümü

- Aşırı ısınmaların ve yaşlanmış panellerin kolay tespitinin yapılması

- Panellerin ve tüm santralin güvenliğinin arttırılması

 Verimlilik

- Nem, yapraklar ve kar gibi gölge etkenlerinin tespiti

- Duruş sürelerini kısaltarak, üretkenliğin arttırılması

- Her dizenin üretiminin ölçülmesi ve dolayısıyla her birleştiricinin çıkışlarının analiz edilerek verimliliğinin arttırılması


Etiketler


Slider Altına