‘Her Çatı Bir Enerji Santrali’ semineri geniş katılımla düzenlendi

10 May 2018

çatı üzeri enerji semineri

Sektörün önde gelen firmalarından İnform, Alkor, HT-SAAE ve KACO’nun bir araya gelerek düzenlediği “Her Çatı Bir Enerji Santrali” semineri 18 Nisan’da Point Otel’de gerçekleştirildi.

GENSED Sekreteri Hakan Erkan’ın açılış konuşmasıyla başlayan seminer, firmaların sunumları ve soru-cevap bölümüyle devam etti. Konuşmasında 1 Nisan’da yürürlüğe giren son kaynak tedariği düzenlemesine yer veren Erkan, bu düzenlemeyle birlikte sanayicinin karşısına her ay değişen faturanın çıkacağını ifade ederek, 2 farklı fatura olacağiından dolayı elektrik fiyatlarının bir miktar yükseleceğine dikkat çekti. Depolama konusuna da değinen Erkan, konuşmasına şöyle devam etti: “Torba yasayla birlikte depolama lisans gerektirmiyor. Enerji tarafından serbest piyasa olacak ve depolamayla birlikte çok farklı yerlere geleceğimize inanıyorum. İlerleyen zamanlarda çok güzel gelişmeler olacak. Güneş ve depolama geleceğin en önemli oyuncusu olarak karşımıza çıkacak” dedi. Erkan’dan sonra söz alan Solarbaba kurucusu Ateş Uğurel ise lisanssız ges sürecinin bittiğini belirttiği konuşmasında bundan sonraki sürecin çatı pazarı olduğunu söyledi.

Firma tanıtımlarıyla devam eden seminerde Alkor Alüminyum Solar Departman Sorumlusu Serhan Daydal, Alkor Alüminyum’un faaliyetlerinden bahsederek güneş enerjisi pazarına yönelik açıklamalarda bulundu. Güneş enerjisi pazarının bu yıl oldukça daralmış durumda olduğuna  dikkat çeken Daydal, “Türkiye’de pazar bu yıl oldukça daralmış durumda ancak 2018 yılı için hedeflerimiz büyük ve umudumuzu yitirmedik. Ülkemiz için güneş enerjisi çok önemli. Ciddi anlamda altyapı oluşmuş durumda. Çatılar Türkiye için çok büyük bir pazar ve biz Alkor Alüminyum olarak her çatı için çözüm üretebiliyoruz” dedi.

Kaco New Energy Türkiye Ülke Müdürü Nedret Ünlü, güneş enerjisi pazarına ilişk,n tespitlerini paylaştığı konuşmasında şöyle dedi: “son 4 aydır piyasa dengesiz. Birlik ve beraberlik bu dönemlerde çok önemli. Sektörü öldürmemek adına gelecek için daha sıkı daha uygun çözümler bulmak gerekiyor. Türkiye’de en büyük sıkıntı finans konusu. Bu konuda bankaları sağduyulu olmaya davet ediyorum” dedi.

HT Solar Enerji Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Ahmet Beler, firmanın tamamen Çin hükümetine ait tek firma olmasıyla finansal açıdan diğer firmalara göre farklı bir konumda olduğunu belirtti. HT solar olarak 270 MW’lık güç modülünü Türkiye pazarına sevk ettiklerini söyleyen Beler, “Avrupa, Ortadoğu ve Amerika’ya yatırımlarımızı yaymak istiyoruz” dedi. Beler şöyle devam etti: “Güneş enerjisi projelerinde ne kadar iyi ürün tedarik etseniz de projeyi yapan firmanın da iyi ve tecrübeli olması çok önemli. Yatırımcıların bu konuda bileşenleri bir araya getiren mühendislik firmalarıyla  çalışmaya dikkat etmesdini öneriyoruz”.

İnform Yenilenebilir Enerji Satış Müdürü Hakan Hızarcıoğlu ise, firmanın solar alanındaki faaliyetlerine 2008 yılında başladığpını belirttiği konuşmasına şöyle devame etti: “Sektördeki diğer firmalara ürün tedariği sağlıyoruz ve anahtar teslim EPC hizmeti veriyoruz. Depo, barınak, AVM, kamu binalarınının çatılarına uygulamalar yapıyoruz.