"Uzaktan İzleme Sistemi ile bu alanda da liderliği hedefliyoruz"

28 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

"Elektrik üreten her bir santral gibi, güneş enerjisi santrallerinin de ürettiği elektriğin, kazanılan bedellerin, çalışma verimliliklerinin, arızalarının ve bunun gibi birçok bileşen verisinin izlenebiliyor olması gerekmektedir" diyen Tekno Ray Solar Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Özenbaş ile bu fikirden yola çıkarak geliştirdikleri Uzaktan İzleme Sistemi hakkında konuştuk. 

Yeni Enerji: Tekno Ray Solar, yazılımı tamamen kendine ait bir uzaktan izleme sistemi kurdu. Şunu sorarak başlamak isterim: Böyle bir sistem kurma fikri nasıl ya da hangi ihtiyaçlardan ötürü doğdu?

Mehmet Özenbaş: Bu sorunun yanıtı aslında şirketimizin kuruluş değerlerinde saklı. Tekno Ray Solar, 1986 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Tekno Şirketler Grubu ile 135 yıllık geçmişi ile İtalya’nın en büyük sanayi gruplarından Enerray SPA’nın ortaklığı ile kurulmuştur. Enerji santrallerinin uzaktan izlenmesi fikri, dünya çapında işletmeye aldığımız ve inşaatı devam etmekte olan yaklaşık 900 MW’lık santralimizden gelmektedir.

Elektrik üreten her bir santral gibi, güneş enerjisi santrallerinin de ürettiği elektriğin, kazanılan bedellerin, çalışma verimliliklerinin, arızalarının ve bunun gibi birçok bileşen verisinin izlenebiliyor olması gerekmektedir. Söz konusu, çok farklı boyutlarda ve çok sayıda yapılabilen güneş enerjisi santralleri olunca ise, bunları merkez bir noktadan izleyerek, tüm bu ihtiyaç duyulan verileri tek bir merkezde toplamak ve aynı zamanda yaşanabilecek arızalara bir an önce müdahale etmek gerekmektedir.

Biz Tekno Ray Solar olarak yazılımı tamamen kendimize ait ve Türkiye’de yapılmış olan bir Uzaktan İzleme Sistemi kurduk. Yurtdışında birçok farklı örneği bulunan güneş enerjisi santrali uzaktan izleme sistemlerine göre ise, Türkiye’nin şebeke altyapısı ve daha birçok başka yerel değerleri göz önüne alınarak oluşan farklı ihtiyaçların karşılanmasının santral işletmecileri ve yatırımcıları için kazanılan satış bedellerinin artırılmasında önemli bir rol oynadığını bilerek, bu sistemi yapmaya karar verdik.

Yeni Enerji: Yazılımın oluşturulması süreci nasıldı, ne kadar sürdü?

Mehmet Özenbaş: Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, söz konusu yazılım ve otomasyon olunca, günümüz dünyasında işinizin bitmesi, sona gelinmesi diye bir şey yok. Sadece ulaşılması gereken hedefler var. Her gün yeni bir özellik ekleyebiliyor, ya da verimsiz olduğuna inandığımız bir hesaplama yöntemini farklı bir yöntem ile değiştirebiliyoruz.

Sürecin ilk başlangıcına gelince,  aslında bu yurt dışında yapmış olduğumuz santrallerimizi ziyaretlerimiz esnasında olsa da, Türkiye’de santrallerin devreye alınmaya başlanması ve her bir farklı santralimizin, her bir farklı lokasyon ve/veya markadaki inverterin tek tek uzaktan izlenmesinin oldukça fazla vakit almasından dolayı hayata geçmiş bir projedir. Kısacası bu verilerin otomatik olarak derlenememesinin şirketimiz kabiliyet ve prensiplerine göre çok atıl olduğunu düşünerek bu yatırımı yapmaya karar verdik.

Fiziki sürecimizin, yaklaşık 12 ay sürdüğünü söyleyebilirim. Şu anda 3. versiyon yazılımımız ile yatırımcılarımıza hizmet verebilmekteyiz. Aynı zamanda diğer tarafta geliştirmeler devam ediyor ve hep daha iyiye gitmek için de Ar-Ge faaliyetlerimizi devam ettireceğiz.

Yeni Enerji: Tekno Ray Solar’ın bu uzaktan izleme sisteminin özellikleri nelerdir? Nasıl avantajlar sağlıyor?

Mehmet Özenbaş: Tekno Ray Solar Uzaktan İzleme Sistemi, tesisiniz nerede olursa olsun, tesisinizde hangi marka ürün kullanılmış olursa olsun tüm bu yapıyı tek bir ekran üzerinden anlık olarak izleyebilmenizi sağlamaktadır.

Inverter firmalarının ya da bazı sistem sağlayıcılarının tedarik ettiği yazılımlar sadece inverter verileri üzerinden hareket ederler. Tekno Ray Solar uzaktan izleme sistemi inverter verilerinin yanında, bağlı bulunulan şebekenizden gelen verilerinizi, kendi ana dağıtım panolarınız ve sistem içindeki panolarınızdan izleme olanağı sağlayarak, sistemde oluşabilecek olan arızalara önceden müdahale imkanı vermektedir. Sistem bilgilerinizin bir ana ekran üzerinde bilgi veri merkezi mantığı ile kaydedilmesini sağlayan sistemimiz bu sayede oluşabilecek olan arızaları önceden görme olanağı tanır ve güneş enerjisi sisteminizin daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yeni Enerji: Bu sistemin pazardaki diğer izleme sistemlerinden farklı olan yönleri nelerdir?

Mehmet Özenbaş: Güneş enerjisi izleme sistemlerinde kayıt, alarm ve yaşanan arızalara müdahale önemli yer tutmaktadır ve şunu özellikle belirtmemiz gerekir ki, Uzaktan İzleme ve Analiz faaliyetlerimiz ile ilgili olarak kurmuş olduğumuz ekibimiz en önemli farklarımızdan bir tanesidir. Çünkü Tekno Ray Solar Güneş Enerjisi İzleme Sistemi aslında sadece bir yazılım değil, aynı zamanda şirketimizin Bakım & İşletme (O&M) hizmetlerinin bir parçasıdır. 

Tekno Ray Solar olarak, Güneş Enerjisi Santralinizin verimliliğini artırmak için teknik servis alanında grubumuzun 30 yıllık deneyiminden faydalanarak en üst düzey hizmeti sunmaktayız. Türkiye’nin 4 farklı noktasında kurulu bulunan teknik servis ekip lokasyonlarımız ile sistem arızalarına en kısa sürede müdahale imkanlarımız bulunmaktadır.

Ayrıca, standart sistemler 15 dakikada bir kayıt alırken, Tekno Ray Solar uzaktan izleme sistemi ile 30 saniyelik aralıklar ile kayıtlar alınabilmektedir. Standart izleme sistemlerinde bu kayıtlar sadece sağlayıcıların kendi merkezlerinden erişilebilir olmakla birlikte herhangi bir arıza ya da ihtiyaç olmadan bu kayıtlar üzerinde detaylı veri ulaşımı ve yorumlama şansınız olmamaktadır.

Tekno Ray Solar uzaktan izleme sisteminde ise, bu kayıtlar devamlı olarak data server merkezimizde bulunan, Tekno Ray Solar tarafından tüm yatırımları yapılmış ve en üst düzeyde kaliteye sahip Bilgi Veri Merkezi’mizde depolanmaktadır. Aynı zamanda tamamen bu işe odaklanmış olan uzman ekibimiz ve analistlerimiz tarafından devamlı olarak incelenmekte ve yorumlanmaktadır. Ekiplerimiz 7/24 prensibinde çalıştığı için arıza olması durumunda en kısa sürede bu arızaya müdahale etme imkanımız bulunmaktadır. 

Analiz ve önleyici bakımlarımız ile yaşanması muhtemel arızaları önceden tespit ederek müdahale edebildiğimiz gibi, yaşanan arızalara deneyimli servis ekibimizle en kısa sürede müdahale ederek, santral çalışma saatlerini ve verimliliklerini en üst seviyede tutabilmekteyiz.

Yeni Enerji: Şu an sistemin kullanıldığı santraller hangileri?

Mehmet Özenbaş: Sistemimiz şu an için Kızören (Konya), Karapınar, Çiftlik (Kayseri), Ankara (Kazan) sahalarımızda 1,5 yılı aşkın süredir aktif olarak kullanılmaktadır.

Yeni Enerji: Uygulamalardan nasıl sonuçlar alıyorsunuz, sistem için her şeyin tamam olduğunu söyleyebilir miyiz veya daha da geliştirmek için çalışmalar yapıyor musunuz?

Mehmet Özenbaş: Az önce de dediğim gibi, söz konusu, otomasyon ve bilgi teknolojileri olunca herşey tamam sona geldik demek gibi bir lüksünüz yok. Gelişen teknoloji ile birlikte sisteminizi yeni standartlara uydurmanız ve sona ulaşmaya çalışmak yerine adım adım hedeflerinize ulaşmaya çalışmanız gerekmekte.

Biz şu anda Türkiye’de ilk ve tek olan bir sistemimizi müşterilerimizin santrallerinin daha verimli ve uzun ömürlü çalışmasını sağlamak için kullanıyoruz.  Aynı zamanda da tamamen yerli bir şekilde ve Türk mühendisliği ile böyle bir sistemi hayata geçirmiş olmanın verdiği motivasyon ile yenileştirme ve iyileştirme çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yazılım ekibimiz ile analiz ve müdahale ekiplerimizin sistemin çalışması ile ilgili vermiş oldukları ya da yaşanan arızalar sonrası oluşan yorumları derleyerek sistemimizin iyileştirme çalışmalarında kullanmaktayız.

Yeni Enerji: Uzaktan izleme sistemi için ileriye yönelik hedefleriniz neler? Örneğin ihracat gibi bir fikriniz var mı?

Mehmet Özenbaş: Şu anda adım adım öncelikle sistemin bilgi veri tabanındaki analizini kolaylaştıracak farklı ve yeni bir program üzerinde çalışıyoruz. Günümüzde “Big Data” kelimelerinin ne kadar büyük ve uçsuz bucaksız bir anlam barındırdığını global dünyanın anlamaya başladığı bir dönemdeyiz. Kısacası IoT (Internet of Things) teknolojileri ile Endüstri 4.0’ın içinde olduğumuz bir dönemi yaşamaya başlıyoruz. Enerji santrallerimiz gibi anlık veri akışlarına sahip ve aynı anda farklı noktalardan çok fazla sayıda kombinasyon altında veri alan sistemimizin kullanıcıları açısından daha kolay bir hale gelmesi için çalışmalarımız devam ediyor.  Günümüz iletişim dünyasında, basit, kolay ve anlaşılabilir olmak çok değerli.

Şu anda tüm Türkiye’de toplam 33 MW’lık Güneş Enerjisi Santrali’nde çalışmakta olan sistemimizin, tüm Türkiye’de farklı santrallerde farklı paketler altında çalışmasını sağlamak ve Türkiye çapında kurulu / kurulacak olan tesislerde tüm diğer işlerimizde olduğumuz gibi yine lider konumda olması için hareket ediyoruz ve planlarımızı yapıyoruz.

İhracat konusu ise aslında en başından beri hedeflediğimiz ve şu anda ilk adımlarını attığımız bir konu. Önce de belirttiğim gibi sistemimizin en önemli özelliklerinden bir tanesi de farklı teknoloji ve markalar ile çalışan tesislerin aynı ekrandan verilerinin izlenebilmesi ve bunun orta gerilim sistemleri dahil yapılıyor olması. Özellikle Avrupa ve Latin Amerika pazarındaki santral işletmecilerinin de oldukça büyük ilgisi ile karşılaştık. Geçtiğimiz haftalarda ise bunun ilk meyvesini aldık ve Avrupalı önemli bir santral işletmecisi ile sistemimizin ihracı adına bir ön sözleşme imzaladık.

Yeni Enerji: Son olarak; Tekno Ray Solar için 2016 nasıl geçti ve 2017’den beklentiler neler?

Mehmet Özenbaş: 2016 yılı hem Türkiyemiz, hem de güneş enerjisi sektörü için büyük badirelerin atlatıldığı bir yıl olarak hafızalarımızda önemli bir yer edinecek buna hepimiz eminiz.

2016 yılı öncesinde yapılan planlamalar, sektördeki proje hareketliliği, inşaatların başlaması ile birlikte bu yıl 1 GW sınırını aşması beklenen sektörümüzde özellikle tam inşaatların hızlandığı yıl ortası dönemlerde çıkan yeni regülasyonlar devam eden işlerde ve yatırımcı kararlılıklarında etkili oldu.

Şu ana kadar devreye almış olduğumuz ve inşası devam eden toplam 125 MW’lık güneş enerjisi santrali ile 2016 yılını da lider bir şekilde noktalıyoruz.

2017 yılında, artık değişen ekipman maliyetleri ile yüzde 50’nin üzerinde yerlilik oranına sahip sektörümüzün bürokratik olarak desteklenmesi, toplam yaklaşık 1 milyar USD ekonomik hacme ulaşmış olan, yerlilik oranı ve istihdamı yüksek sektörümüzde geometrik büyümenin devam etmesi ve desteklenmesi gerekmektedir.

Biz de Tekno Ray Solar olarak hem Tam Anahtar Teslimi EPC ve Elektro Mekanik Taahhüt hizmetlerimiz ile hem de Bakım – İşletme ve Uzaktan İzleme hizmetlerimiz ile güneş enerjisi sektörünün gelişmesinde yerimizi alarak lider konumumuzu koruyacağız.