United Solar Genel Müdürü A. Cemal Nacaroğlu “Önemli olan, doğru iş birlikleri ile nitelikli ve sürdürülebilir projeler yapmak”

26 Haziran 2015 Dergi: Mayıs-Haziran 2015

“Ana amiral gemisi” olarak tanımladığı Metanet ile sektöre 2008 yılında giriş yaptıklarını, daha sonrasında pazarın oturmaya başlaması ve yönetmeliklerin çıkmasıyla 2012 yılında United Solar olarak yapılandıklarını söyleyen United Solar Genel Müdürü A. Cemal Nacaroğlu, temel hedeflerini “mühendislik, tasarım ve verimlilik odaklı sürdürülebilir, nitelikli projeler geliştirmek ve uygulamak” şeklinde açıklıyor.

“United Solar, kaliteli bir EPC hizmeti sunmayı hedeflemektedir”

Sektöre giriş yılımız ana amiral gemisi olan Metanet ile 2008 yılında başladı. 2008- 2012 yılları arasında mikro projelerin satışı ve orta ölçekli güneş enerjisi santrali projelerinin yatırım analizi ve teklif projelendirme işlerini yaptık. Tam anlamıyla pazarın oturmaya başlaması ve bununla beraber yönetmeliklerin çıkması ile EPC / müteahhitlik işleri kapsamında 2012 yılında United Solar olarak yapılandık. Temel hedefimiz; mühendislik, tasarım ve verimlilik odaklı sürdürülebilir, nitelikli projeler geliştirmek ve uygulamaktır. United Solar nitelikli bir EPC hizmeti sunmayı hedeflemektedir. Temel olarak, sektörün gelişmesi için EPC hizmetlerinin yanı sıra özellikle ana firmamız olan Metanet’in desteğiyle Ar-Ge ve yenilikçi teknolojilere de katkı sağlamayı hedeflemiş ve gerçekleştirmeye de başlamıştır.”

“Lisanslı projelere 2016’ın son çeyreğinde dâhil olmak istiyoruz”

“Kısa vadeli hedeflerimizi şu anda yukarıya doğru revize etmekteyiz. Aslında biz 2008 yılından bu yana ektiklerimizi daha yeni yeni konsolide ediyoruz. Daha çok çalışarak ve sektördeki diğer EPC firmaları ile de iş birlikleri kurarak ilerlemek istiyoruz. Şu ana kadar imalatını bitirdiğimiz ve geçici kabul işlemi biten 700 Wp’e yakın projemiz oldu. İmalatı önümüzdeki 45 günlük süreçte bitecek 3,5 MWp projelerimiz de son aşamalarına geldi. Teklifinin son aşamada olduğu yaklaşık 10 MWp’lik projelerimiz de söz konusu. Burada önemli olan doğru iş birlikleri ile nitelikli ve kaliteli sürdürülebilir projeler yapmak. Bu da mühendislik misyonumuzun öne çıkarılması ile mümkün olacak. Orta ve uzun vadede lisanssız projelerin yanı sıra lisanslı projelere de özellikle 2016 son çeyreğinde dâhil olmak istiyoruz. Bu alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bunlara ek olarak, hedeflerimiz kapsamında, alt yapımızı ve gücümüzü arttırmak için uluslararası iş birliklerimizi artık farklı boyutlara taşıma yönünde girişimlerde bulunuyoruz”.

“Piyasanın önümüzdeki 5 yılda tepe noktasına ulaşacağını öngörüyoruz”

“Türkiye’deki güneş enerjisi piyasasının kendi doğal akışı içerisinde çok daha sağlıklı olduğunu ve çok daha az hormonlu olduğunu düşünmekteyim. Açıkçası piyasanın önümüzdeki 5 yıl içerisinde artarak tepe noktasına ulaşacağını öngörüyoruz. Özellikle lisanssız tesisler için 10 yıl sonrası ile ilgili yerli ve yabancı yatırımcılardan bize sorular gelmekte. Bu konu ile ilgili bir taslak çalışma yapıldığını takip ediyoruz. Zaten 7-8 yılda yatırım dönüşü olan bu sistemin, çok daha öngörülebilir şekilde yapılması için düzenlemenin mümkün olduğu kadar hızlandırılmasını ümit etdiyoruz. Güneş enerjisi yarışmalarında ödenen rakamların yüksekliği sektörün dilinde. Lisanssız GES açıkçası bizi de şaşırttı. Ancak ‘neden böyle oldu?’ sorusunun net cevabını almak için bu rakamları veren firmalara sormanın çok daha doğru olacağı kanaatindeyim. Çünkü biz de bu hususu herkes kadar merak etmekteyiz. Sonuçta yatırım yapanların daha iyi bileceğini düşünüyorum.”

“Bu yüzyıl ‘Güneş Yüzyılı’ olacak”

“Sektördeki büyük tedarikçiler ve üreticilerle zaman zaman yapmış olduğumuz istişareler neticesinde şunu açıkça söyleyebilirim: Bu yüzyıl, teknoloji ve sistemlerinin çok daha fazla geliştiğine ve yer yer metot değiştirdiğine şahitlik edeceğiz. Ve bu tüm bunların yanında öyle gösteriyor ki bu yüzyıl, ‘Güneş Yüzyılı’ olacak. Dolayısıyla bu öngörüyle hareket etmeli ve tüm planlarımızı bu eksende hayata geçirmeliyiz”.Slider Altına