“TWRE, enerji sektörüne toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı getirdi”

23 Mart 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak

“Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü Türk Kadınları - TWRE”, Türkiye’de yenilenebilir enerji sektörü başta olmak üzere enerji sektörünün gelişiminde başrol oyuncularından biri. 3. yılına yaklaşan kadın profesyonellerin iletişim platformu TWRE’nin Kurucu Başkanı Sedef Budak ile platformun yolculuğunu ve gelecek hedeflerini konuştuk.

TWRE 2. yılını geride bıraktı. Kurulduğu günden bugüne kadar TWRE neler yaptı?

twre-8-martTWRE kurulduğu günden itibaren Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde binlerce kadının iletişim ağı haline geldi. Ülkemizde enerji sektörünün en proaktif ve üretken platformu olan TWRE, yenilenebilir enerji başta olmak üzere tüm enerji sektörüne toplumsal cinsiyet eşitliği farkındalığı getirdi. Tüm fuar ve kongre katılımları (COVID-19 öncesi 60 farklı yerli ve yabancı organizasyon), düzenlediği etkinlikler (8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Özel Toplantıları ve Buluşmalar) ve COVID döneminde düzenlediği 50’den fazla ücretsiz webinar ve eğitim ile kadınların sektörde görünürlüğü ve kabulünü artırdı, artırmaya devam ediyor.

Tüm sektörün merakla takip ettiği Green Calls ve Green Talks serilerimiz ile YouTube üzerinden 10 bin izleyiciye ulaştık. Green Classes programımız ile sektörün uzmanlarından üniversite üzeri yoğunlaştırılmış “hap” programlar ile tüm yenilenebilir ve sürdürülebilir endüstriler konusunda teknik eğitimlere devam ediyoruz.

nordex-accionaDünya üzerinde bir ilk olan sadece kadınlar için “Rüzgar Türbin Teknik Eğitimini” tasarlayıp Nordex Acciona işbirliğinde hayata geçirdik.

Bunun haricinde enerji dönüşümüne katkı sağlamak isteyen, kalifiye kadın mühendis ve teknisyen yetiştirilmesi konusunda farklı projeler geliştiriyoruz. 

Kadın yelken takımı kurduk, iklim krizi ve kadın güçlendirilmesi konularına dikkat çekmek için yarışlara katılmaya devam edeceğiz. Woman to Woman ‘W2W’ Usta Çırak programı ile 50 genç kadına mentorlük vermeye başladık. WindBaba ile ortak olarak Askıda Eğitim projemizle devam ediyoruz.

Yine iklim değişikliği ile mücadele kapsamında, sektörel ve kamusal bilinçlendirmeyi artırmak ve daha sürdürülebilir bir yaşam için Elektromobilite çalışma grubunu kurduk.

Kanada ve İngiliz Hükümetlerine yenilenebilir enerji ve iklim krizi konusunda rapor ve seminerler veriyoruz.

Enerji sektöründe istihdam ve eşitliği tüm çıplaklığı ile göz önün sereceğimiz çok detaylı bir rapor hazırlıyoruz.

Green Calls, Green Talks webinarları ve ardından Green Classes projesini gerçekleştirdiniz ve bu çalışmalar sektörde büyük yankı uyandırdı. 2021 yılı için neler planlıyorsunuz?

Biz de hem gençlerden hem de sektörün profesyonel yöneticilerinden gördüğümüz ilgiden ve takipten çok memnunuz. 2021 yılı boyunca ayda bir defa olarak Green Talks ve Green Classes serimizi devam etme kararı aldık. Gelen talep ve konuları değerlendirip takipçilerimizle konunun uzmanlarını buluşturmaya devam edeceğiz. Bu yıl daha da çok insana ulaşmayı ve enerjinin dönüşümüne dokunan farklı konuları konuşmayı planlıyoruz.

Enerji sektöründe kadın profesyonellerin iletişim platformu TWRE olarak sektöre daha çok yeşil yakalı kadın kazandırılması için nasıl bir yol izlediniz ve izliyorsunuz?

twre-8-mart-2Öncelikle eşitlik dedik! Teknik ve kişisel konular ve eğitimlerle genç kadınlarımızın kendilerine olan güvenlerini tazeledik! Bununla beraber erkeklerin patron olduğu sektörümüzde beyefendilerin kendi şirketlerine bakmalarını ve “bizde neden bu kadar az kadın çalışıyor” demelerini sağladık.

Değişim tek taraflı olmaz. Tüm tarafların durumlarını değerlendirmelerini ve ortak bir paydada iyileştirme için çözümler sunarak büyük ve küçük firmaların kadın istihdamı için TWRE’den sonra gözle görülür adımlarını görüyoruz.

Ve geldiğimiz noktada ister saha ister ofis personeli için ilan çıkıldığında öncelikle bizim ağımızdan da paylaşılıyor.

Enerji sektöründe kadın istihdamı hakkında neler söylersiniz? TWRE’nin kuruluşundan sonra sektörde kadın istihdamında bir artış oldu mu? Yorumlarınız nelerdir?

Kesinlikle oldu! İş birlikleri ile yaratılan staj imkânları, teknik eğitimler, süreli proje katkıları derken aslında ilk günden beri bize ulaşan personel ve işverenlere KVKK’ya çok dikkat ederek destek veriyoruz.

Artık işin cinsiyetinin olmadığı anlaşıldı. Bundan sonraki hedefimiz hazırlayacağımız raporu ilgili bakanlıklar ve tüm sektör ile paylaşıp, durumunun el birliği ile iyileştirilmesi için yol haritasının çizilmesi olacak.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü bu sene, önceki senelere göre çok farklı kutlandı. UN Women, bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü temasının “Liderlikte Kadınlar: COVID-19 dünyasında eşit bir geleceğe ulaşmak” olduğunu ve 8 Mart’ta Generation Equality Forum düzenleyeceğini duyurdu. Çünkü bu dönemde sadece enerji sektöründe değil diğer tüm sektörlerde de kadınlar çok büyük zorluk yaşadı. COVID-19 enerji sektörünün kadınlarına nasıl yansıdı? Siz TWRE olarak bu zorluğu aşmak için neler yaptınız veya aşabildiniz mi?

Bu yıl aşılama ve herkes tarafından bağışıklığın kazanılması ile tüm insanlığın bu krizi atlatacağını umuyoruz. Fosil yakıtlardan vazgeçmediğimiz ve karbon salımını sıfırlamadığımız sürece, küresel ısınma ve buna bağlı ortaya çıkan pandemi ve diğer doğal felaketlerin önüne geçemeyiz. Bu noktada, sürdürülebilirlik bilincimizin gelişmesi için webinar ve seminerler gerçekleştirdik; güneş, rüzgar, jeotermal, mikro yosun, döngüsel ekonomi, iklim krizi, toplumsal cinsiyet eşitliği, enerjide dijitalleşme, blockchain teknolojileri, elektromobilite gibi konularda, uzman isimlerden nokta atışı bilgilerin sektörün kıymetli mensuplarına ulaşmasını sağladık.

Sadece kadınlar için değil, kadın-erkek herkesin zorlukları aşmasına tamamen gönüllü bir platform olarak çok katkı sağladığımızı düşünüyoruz.

TWRE olarak enerji sektöründe kadın görünürlüğü ve gücünü artırma hedefinize ulaştınız mı?

Kesinlikle EVET. Bugün artık 1500 üyemiz var, grubu ilk kurduğumda ben bile bu kadar kadın olacağımızı düşünmüyordum.

Her gün üniversitelerden ve hatta teknik liselerden genç kadın arkadaşlarımız bize ulaşıyorlar ve kariyerleri için öneri alıyorlar.

Bilginin ve sevginin paylaşarak çoğaldığına inanıyorum, biz TWRE olarak adil, eşit ve paylaşımcı yaklaşımımızla sektörün duygusal zekâsı olmaya devam edeceğiz. Ben değil biz olmak, bunu yaparken birbirimizin başarılarına sevinirken, başarısızlıklarını da göğüslüyor olacağız.

Kadın kadromuz ile enerji sektöründe hem teknik hem de istihdam konularında danışmanlık ve raporlama hizmetlerine de başladık. Belki birkaç sene içinde on binlerce üyemiz olacak ve sektörün rakamsal olarak en kalabalık grubuyuz! Zaten en güçlüyüz.

Bizimle beraber yürümek isteyen tüm paydaş ve STK’lara da kapımız her zaman açık.