“Türkiye güneş enerjisi pazarının geleceği konusunda çok iyimseriz”

01 Haziran 2017 Dergi: Mayıs-Haziran 2017

Huawei Inverter Avrupa Departmanı Türkiye Müdürü Jack Tong, firmanın Türkiye hedefini şöyle açıklıyor: “Yüzde 30 pazar payı ile Türkiye'nin güneş enerjisi pazarındaki önde gelen üretici firmalarından biri olmayı umuyoruz”.

Huawei olarak Türkiye güneş enerjisi pazarını neden tercih ettiniz?

Her şeyden önce, ilk kez Türkiye'ye geldiğimde muhteşem güneş ışığı olduğunu gördüm. Türkiye güneş enerjisinde büyük bir potansiyele sahipti ve pazar yeni oluşmaya başlamıştı. Böylece, rekabetçi çözümlerimiz ve yüksek kaliteli ürünlerimiz ile müşterilerimize daha fazla değer yaratmayı ilke edinmiş olarak bu enerji pazarına girdik. Onlara yüksek verimli ve akıllı işletme ve bakım hizmetlerini güvenilir bir ortak olarak sunmaya başladık.

Türkiye’de 2016 yılı Huawei açısından nasıldı?

2015'ten bu yana, Huawei küresel olarak 1 numaralı inverter sağlayıcısıydı ve 2016  yılında daha iyi bir performansa sahip olduğumuza inanıyoruz. Türkiye'de, 2016 yılında 100 MW sipariş aldık. Şimdiye kadar, şebekeye yaklaşık 50-60 MW bağladık. Türk müşteriler ve özellikle Türk yatırımcılar, Türkiye'deki gerçek performansa inanıyorlar. Geçen yıl yaptıklarımız, onlar için en zorlayıcı olabilir. Onları, daha yüksek verimlilik, akıllı işletme ve bakım hizmetleri, güvenli ve güvenilir Huawei FusionSolar Akıllı PV çözümü kendine çekiyor ve her geçen gün daha fazla sayıda müşteri Huawei ile çalışmak istiyor. Dolayısıyla, Türkiye pazarının geleceği konusunda çok iyimseriz. Çözümlerimizle Türkiye’deki iş ortaklarımıza ve müşterilerimize daha fazla değer katabileceğimize ve Türkiye güneş enerjisi pazarına daha fazla katkıda bulunabileceğimize inanıyoruz.

Türkiye güneş enerjisi pazarında hedefleriniz nedir?

Güneş enerjisi pazarlarında kimse kesin bir tahmin yapamaz. Umarım kapasitenin büyük kısmının tamamlanması bu yıl mümkün olacaktır. Çünkü daima yeni düzenlemeler ve bazı değişiklikler oluyor. Bu yüzden yüzde 30 pazar payı ile Türkiye'nin güneş enerjisi pazarındaki önde gelen üretici firmalarından biri olmayı umuyoruz.

Dünya güneş enerjisi pazarında Huawei PV inverterlerin pazar payı nedir?

Aslında, detaylı payını bilmiyorum. 2015 yılında Huawei küresel olarak 1 numaralı inverter tedarikçisi oldu. 2016'da geçen yıldan daha da büyük bir performans sergiledik. Türkiye'de, müşterilerimiz için olabildiğince daha çok değer yaratmak adına her zaman çaba sarf etmemiz gerektiğine inanıyoruz.
Yenilikçi teknolojilere güçlü yatırımlar yapıyoruz. Geçtiğimiz 10 yılda yenilik konusunda 45 milyar doların üzerinde yatırım yaptık. 2015 yılında ise 10.99 milyar dolarlık yatırım yaptık ki bu, yıllık satış gelirimizin yüzde 14.6'sına denk geliyordu. Dünyada, yenilikçi öncü teknolojiyle müşterilerimiz için daha iyi çalışmak için ortaklarımızla birlikte 15 AR-GE merkezimiz ve 36 ortak inovasyon merkezimiz bulunuyor.

Türkiye’de ve dünyada güneş enerjisi pazarının geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Tüm dünyada yenilenebilir enerjileri ve özellikle de güneş enerjisini yaygın olarak kullanma eğilimi var. Türkiye, güneşin bol olduğu ve Türk halkının yenilenebilir enerjiyi kullanma ve çevrenin korunması konularına büyük önemi verdiği bir ülke olduğu için büyük bir pazar olacak.

Güneş enerjisi fabrikası maliyeti her yıl yüzde 4-10 azaldığından, dünya çapında giderek daha fazla güneş enerjisi ve daha fazla güneş enerjisi tesisi olacak. Gelecekte güneş enerjisinin yenilenebilir enerjiler alanında en büyük ve ana kaynak olacağına kesinlikle inanıyorum.

Türkiye’de bir tesis kurmayı planlıyor musunuz?

Henüz bu yönde bir planımız yok. Ancak işlerimiz geliştikçe, yerel fabrikalar inşa etme planı asla olmaz diye bir şey yok. Huawei'nin her zaman yapmaya çalıştığı tek şey, yerel müşterilere birinci sınıf ürünü ve en rekabetçi çözümü sunmak, müşterilerimize sürekli değerler üretmektir. Konseptimizle buluştuğu sürece, her zaman bizim tercihlerimizden biri olabilir.

Son olarak Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz başarılı işlerimizden bazılarını sizinle paylaşmak istiyorum:

Halk Enerji Erzurum 9 MW

 

Astra Enerji Çorum  7 MW

 

Elis Otomotiv Kahramanmaraş 7 MWSlider Altına