“Huawei, Türkiye konusunda çok heyecanlı”

10 Mayıs 2018 Dergi: Mayıs-Haziran 2018

Global solar inverter sıralamasında 3 yıldır lider olan Huawei, Türkiye pazarında da istikrarlı büyümesine devam ediyor. Solarex İstanbul Fuarı’nda bir araya geldiğimiz Huawei Solar Avrupa Pazarlama Müdürü Alison Finch, Huawei’nin Türkiye pazarındaki faaliyetlerini bizlerle paylaştı. Huawei Solar Türkiye Avrupa Departmanı Direktörü Jack Tong, HT Solar Türkiye ile yapılan iş birliğinin detaylarını anlatırken, Huawei Solar Türkiye Çözüm Müdürü Çağkan Gazioğlu ise Huawei’nin yeni ürünleri hakkında bilgi verdi.

 Huawei Solar Avrupa Pazarlama Müdürü Alison Finch:

“2017 bizim için çok başarılı bir yıldı” 

Huawei, daha akıllı bir dünya için, her kişiye, her eve ve çevreye dijitalleşmeyi getiriyor. Huawei ürünleri ve hizmetleri açısından dünyanın üçte birine ulaşmış durumdayız. Huawei olarak asıl amacımız, insanları ve sistemleri dijitalleşme ile birleştirerek katma değer yaratmak.  Bu değerleri Huawei olarak yaratıyoruz.

2017 faaliyet raporumuzda da görülebileceği gibi 92,5 milyar ABD doları gelirle çok başarılı bir yıl geçirdik. Huawei olarak 170’ten fazla ülkede temsilciliklerimiz bulunuyor ve Türkiye de bunlar arasında çok heyecan verici bir ülke.

Huawei solar ekibini 4 yıl önce Türkiye’de kurduk. 2016 yılında 100 MW'lık FusionSolar® Smart PV Çözümümüzü Türkiye'de sattık ve müşterilerin ihtiyaçlarına ve pazarı anlamaya odaklandık, böylece müşterilerimize en iyi değeri nasıl sunacağımızı öğrenebildik. Sonuç olarak 2017 yılı, 700 MW’ın üzerinde satış gerçekleştirdiğimiz çok başarılı bir yıl oldu.

 “Türkiye bizim için çok önemli bir pazar”

Türkiye’de kalıcı olmayı düşünüyoruz çünkü Türkiye’nin güneş enerjisi için istikrarlı bir pazar olduğuna inanıyoruz. Küresel olarak değerlendirdiğimizde de Türkiye büyüyen bir pazar. Avrupa’daki üretimin de büyüdüğünü göz önüne alarak, Türkiye’nin 2021 yılında Avrupa’nın 3. büyük pazarı olmasını bekliyoruz. Bu nedenle Türkiye bizim için çok önemli. Büyük bir potansiyel var çünkü ülke nüfusu ve enerji ihtiyacı hızla artıyor. Güneşi yaygınlaştırmak ve yüksek kapasiteli enerji santralleri kurmak için bol miktarda arazi var ve ışınım miktarı mükemmel. Aşırı kapasiteli enerji santralleri yok. Tüm bu faktörler bizi iyimser kılıyor. Geleceğe dair tahminlerimiz de olumlu. GW seviyelerini dile getirebiliyoruz. Bununla birlikte, sübvansiyonları azaltarak yatırımcıyı caydıran vergilendirmeler konusunda düzenlemeler yapılmalı.

 "Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti’ni (LCOE) azaltmaya odaklıyız"

 Yaklaşımımız piyasaya hakim olmak değil; pazarın sağlıklı gelişimine katkıda bulunmayı ve değer verdiğimiz müşterilerimize doğru ürünleri tasarlamayı önemsiyoruz. Böylelikle en iyi müşteri deneyimini sağlayabilir ve en iyi değerleri sunabiliriz felsefesiyle hareket ediyoruz.

Çözümlerimizi müşterilerimize uyarlayarak, Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti’ni (LCOE) azaltmayı ve önümüzdeki 25 yıl boyunca verimi artırmaya çalışıyoruz.

Huawei bir ülkede ürünlerini ve yeni teknolojilerini sunarken, konuyu her zaman uzun vadeli ve ciddiyetle ele alır. Türkiye’ye geldiğimizde geç kaldığımızın farkındaydık. Lisanslı projeler çoktan başlamıştı. Yaklaşımımız, ürünlerimizi kullanarak müşterilerimizin tasarımlarını yenilemek şeklinde oldu. Onlar da bizim ürünlerimizi kullanmanın Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti’nin azaltacağını öngördüler.Güç hattı iletişimi (PLC), dize düzeyinde arızaları tespit eden I-V eğrisi tanısı, fanlar ve sigortasız tasarımlar yerine doğal soğutmalı, müdahale gerektirmeyen inverterler gibi 8 teknolojik yenilik sunduk. Güneş enerjisi üretim sistemi içerisinde I-V eğri tanısını kullanarak, bir panel dizisinde aynı anda 21 hatayı tespit edebiliyoruz. Tüm bu yenilikler müşterilerin kapasite kayıplarını ve Seviyelendirilmiş Elektrik Maliyeti’ni düşürdü. Temel amacımız güneşten elektrik üretiminin verimliliğini artırmak ve sistemin ömrünü uzatmak. Bu sebeplerden dolayı pazara geç girmemize rağmen başarılı olduk. Devam eden projeler, donanım ve teknolojimiz 25 yıl boyunca faydalı olacak.

Huawei Solar Türkiye Avrupa Departmanı Direktörü Jack Tong:

"Huawei Türkiye ve HT Solar Türkiye arasında bir temsilcilik anlaşması imzaladık" 

Huawei Türkiye ile HT Solar Türkiye arasında bir temsilcilik anlaşması gerçekleşti. Anlaşma kapsamında Huawei, tedarikçi olarak HT Solar’ın Türkiye’deki güneş enerjisi işlerinin bir ortağı oldu. Belirli seri ürünlerin ve geleceğin enerji etkin evlerine ilişkin ürünlerin satışı için bir araya geldik. Bu durumda HT Solar, Türkiye’de akıllı PV sistemlerinin ve çözümlerinin dağıtımı ve ikinci el satışlarını da yapacak. İkisi de Çin menşeili ve Çin’in yüksek teknolojili cihazlar yapan şirketleri olmaları dolayısıyla bu iş birliği oldukça önemli. Temel olarak Türkiye pazarına odaklandık ve asıl hedefimiz bu pazarda gelişmek ve ilerlemek.

Aslında HT Solar ile Çin’de çok uzun yıllardır iş birliği yapıyoruz.  HT Solar Çin’de bizim önemli bir müşterimiz ve pek çok üründe ortaklığımız var. Ama Türkiye’de onlarla ortaklığımızın ilk yılı.

 

Huawei Smart Pv Çözüm Yöneticisi Çağkan Gazioğlu

 Solarex 2018’de tanıtımını yaptığınız yeni ürünlerinizden bahseder misiniz?

Endüstriyel uygulamalar için SUN 2000-60KTLM0 ürünümüzü bu yıl tanıtıyoruz. 66 kW’a kadar kullanabildiğimiz endüstriyel tip 3 fazlı ürünümüzdür. 6 MPPDC 12 DC girişi var. Daha önce müşterilerimizin bildiği üzere sigorta, ekstra fan, haberleşme için ekstra kablo kullanmadığımız çözümümüzü burada da sürdürüyoruz. Yüksek verim düşük arıza oranıyla müşterilerimize akıllı bir çözüm sunuyoruz.

Ürünlerin avantajlarından bahsedebilir misiniz?

Geniş bir DC gerilim aralığımız var. Çalışmaya erken başlıyoruz ve çalışmamızı geç sonlandırıyoruz. Bu ekstra çalışma zamanı bize ekstra üretim ve ekstra gelir demek. Ayrıca fazla sayıda MPPT kullandığımız için bu engebeli arazilerde, gölgeli koşullarda daha fazla enerji üretmenize yardımcı oluyor. Ürünümüz Türkiye pazarına sunuldu ve şu an satışa hazır durumda.

Bu ürünün başka bir versiyonu olan SUN2000-36KTL ürününüz de var. Bu ürünün özellikleri nedir?

Bu ürünümüz de SUN2000-36KTL. Geçtiğimiz yıl sattığımız 700 MW’ın yaklaşık yüzde 90’ı bu ürünle gerçekleşti. 40 kW’lık cihazımızdır. 4 MPPT 8 String girişi vardır ve hemen hemen diğeriyle aynı teknik özelliklere ve altyapıya sahiptir. Bu üründe oldukça büyük bir başarı sağladık. Geliştirmiş olduğumuz 60KTL’lik cihazımızla önümüzdeki sene de bu başarıyı sürdürmeyi planlıyoruz.

Huawei’nin FusionHome Akıllı Enerji Çözümü de bu yıl öne çıkan çözümleriniz arasında. Bu çözüm kullanıcıya neler sağlıyor?

FusionHome Akıllı Enerji Çözümümüz, adı üzerinde akıllı bir çözüm, dijitalleşme sunuyoruz. Cep telefonuyla internet üzerinden herhangi bir kablolama vs. kullanmadan bütün sistemimizi kontrol edebiliyoruz. Esnek bir çözüm. Farklı senaryolara, farklı çatı koşullarına, farklı alan koşullarına göre uyum sağlayabiliyoruz. Müşterinin bütçesine göre farklı çözümler üretebiliyoruz. Tak-çalıştır akü entegrasyonumuz var. İstediğiniz tipte aküyü kullanıp inverterinizin alt girişlerine takıp kullanabilirsiniz. İnverter burada hem şarj desteği sağlayacak, hem de aküden çektiği enerjiyi kullanıp sizin yükünüzü karşılayacaktır. Buna ek olarak bu küçük, hafif cihazda 2 MPPT kullanıyoruz. Yani herhangi bir ekipman kullanmadan da siz farklı koşullara sahip çatınıza entegrasyon sağlayabilirsiniz. Verim kaybı yaşamazsınız. Onun dışında yine endüstriyel tip inverterlerimizde olduğu gibi sigorta kullanmıyoruz, doğal soğutma sistemi kullanıyoruz. Bu cihazın kendi iç tüketimi ve bakım giderleri de oldukça düşük. Bu çözümümüzün bu yılın ikinci yarısıyla birlikte ciddi bir pazar oluşturacağını öngörüyoruz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Slider Altına