HIS Solar Türkiye Ülke Müdürü Güven Altun “HIS Solar olarak, yüksek kalite standardında çözümler sunuyoruz”

27 Kasım 2018 Dergi: Kasım-Aralık 2018

HIS Renewabeles GMBH çatısı altın faaliyet gösteren HIS Solar Türkiye, 250’yi aşkın mühendis, teknik ve idari kadrosu ile 60 farklı ülkede bulunan müşterilerine güneş enerjisi projelerinde çözümler sunuyor. Türkiye güneş enerjisi sektöründe yaklaşık yüzde 30’luk pazar payına sahip olduklarını ve Türkiye’nin önde gelen mega projelerine ürün tedariği sağladıklarını belirten HIS Solar Türkiye Ülke Müdürü Güven Altun ile HIS Solar’ı ve güneş enerjisi pazarını konuştuk…

“60 farklı ülkede optimum çözümler sunuyoruz”

HIS Solar Türkiye olarak; ana merkezimiz Almanya’da bulunan HIS Renewables GmbH çatısı altında 2016 yılında İzmir’de kurulmuş bir aile firmasıyız. Fotovoltaik know-how sürecinde 15 yılı aşkın deneyimimiz ve geniş çeşitliliğe sahip ürün portföyümüz ile 60 farklı ülkede bulunan müşterilerimize güneş enerjisi sistemleri projelerinde optimum çözümler sunuyoruz.

HIS Solar, bugün globalde 250 kişiyi aşkın mühendis, teknik ve idari kadrosu ile dünya çapında yıllık yaklaşık 2.7-3.2 GW’lık güneş enerjisi projesine ürün tedariği sağlıyor. Bu süre zarfında, yüksek üretim kalitemiz ile de marka bilinirliliğimizi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Ürün portfoyümüzde; üretim olarak, fotovoltaik sistemlerde kullanılan düşük kayıplı ve uzun dayanımlı HIKRA® markalı solar kablolarımız, endüstriyel bileşenlerden oluşmuş sistemlere özel  tasarlanılarak üretilen HISbox®   sigorta panolarımız, GES’ler için kablo kesimi en aza indirgenmiş montaja hazır özel HISkon® kablo takımlarımız ve satışta,  çeşitli markaların konnektör ve aksesuarları bulunuyor.

 

“Türkiye’nin mega projelerine ürün tedariğinde bulunuyoruz”

Yoğun geçen bir 2017 yılının ardından, Türkiye güneş enerjisi sektöründe yaklaşık yüzde 30’luk bir pazar payımız bulunuyor. Türkiye’nin önde gelen mega projelerine, ürün portföyümüzde yer alan bağlantı ekipmanlarından solar kablo HIKRA® , konnektör (çeşitli markalar) ve AC / DC sigorta pano HISbox®   tedariğinde bulunduk. Ayrıca, ince film teknolojisi olan paneller için ise kablolamada gerekli olan bağlantı kabloları olarak HISkon® ürünlerimizle yaklaşık yüzde 80’lik bir pazar payımız da bulunuyor. Bu bağlamda, ilgili oranlarla destek sağladığımız projelerde, başarımızı bir kez daha kanıtladığımızı görüyor ve sürdürülebilirliğini tekrar görmek için çalışıyoruz.

“HIKRA® model solar kablomuz, ulusulararası standartlara uygun”

Üretimini gerçekleştirmiş olduğumuz HIKRA® model solar kablomuz, en son 2014 yılında yayınlanan güneş enerjisi sistemlerinde kullanılan fotovoltaik kabloların EN 50618 standardına sahip olup, Avrupa kalite standartlarına göre uygunluk sağlıyor. Sektör içerisindeki kurulum ve denetim firmalarının, bu gibi önemli detayları göz önünde bulundurmalarını öneriyoruz. HIS Solar olarak; tüm bu önemli ek detayların farkındalığında olup tüm faaliyetlerimizde, uluslararası standartlara uyum ve sürekli gelişim amacını gözeterek, 2014 yılından beri Türkiye pazarında başarılı işbirliklerine imza atıyor ve ayrıca bulunduğumuz sektörün dilini konuşarak, sürdürülebilirlik ilkesiyle birlikte güçlü işbirliklerimizin devamlılığını hedefliyoruz.

“Solar enerji teknolojilerindeki yenilikler ülkemiz için uzun vadeli katkı sağlayacak”

Güneş enerjisi sektörü, Türkiye için gecikmeli gelişen bir sektör oldu. Dünya çapında ciddi anlamda kurulumlar yapılırken, Türkiye içerisinde bu durum daha yavaş ilerledi. Yine de son 2 yıla baktığımızda, sektör paydaşları ciddi anlamda tecrübeler kazanırken aynı zamanda sektörel gelişim ivmesini de artırdılar. Gerek yurtdışına açılım gerekse yurtdışındaki büyük projelerde yapılan ticari ilişkiler, ülkemiz için önemli ve iyi gelişmelerden sayılabilir.

Tüm bu önemli statüsündeki gelişmelere nazaran, güneş enerjisi uygulamalarının önünün yasalar ile daha da açılması gerektiğinin bilincindeyiz. Çünkü; dünya çapında en uygun elektrik enerjisi üretimi, solar enerjiden karşılanabilir bir hale geldi ve bu tür uygulamaların Türkiye’de daha popüler hale gelmesi gerekiyor. Kısaca; solar enerji teknolojisinde yapılan yenilikler ile beraber çatı sistemleri daha hızlı bir şekilde tabana yayılırken aynı zamanda yeni istihdamlar da doğacak ve bu durum ülkemiz için uzun vadeli katkılar sağlayacaktır.  

Ülke içerisinde bulunan diğer sektörlerde ticaret yapan firmalar gibi bizler de bu ekonomik dalgalanmalardan etkilendik. HIS Türkiye ve tüm sektör paydaşları için başarılı ve yoğun geçen 2017 yılının ardından bu yıl karşılaştığımız durgunluğun Türkiye için en kısa zamanda düzelmesini umut ediyoruz.

“Güneş enerjisi sitemlerinin geleceği çatı pazarları”

Güneş enerjisi sistemlerinin uzun vadeli olarak gelişiminin ve geleceğinin çatı pazarları olduğunun önemini bildirmek isterim. Bu sistemler ile en uygun şekilde, enerjinin kullanıldığı yerlerde üretilerek başka bir üretim sistemlerine gerek kalmadan kullanılabilir olması bizler için çok avantajlı bir durumdur. Bu karşılaştırmalardan pek memnun olmamakla birlikte genel konjonktüre bakıldığında Avrupa ülkelerinde artık çatı sistemlerinin daha da yaygınlaştığını görebiliyoruz. Almanya güneş enerjisi üretimi bakımından, Türkiye’ye oranla çok daha az olan bir ülke ama kurulumların fazlası ev tipi çatı sistemleri, endüstriyel çatılar ve iş yeri çatıları olarak ön plana çıkıyor. Son yıllara bakıldığında bu verilerin gittikçe arttığı ve de artacağı öngörülüyor. Türkiye olarak bizler de bunu örnek alarak, çatı pazarının önünün hızlı bir şekilde gerekli yasalar oluşturularak açılmasını umuyoruz.

“Türkiye’nin stratejik konumlu avantajını kullanarak komşu ülkelere açılmayı hedefliyoruz”

HIS Solar olarak globalde bu yıl, Fransa ve İspanya’da ofis açarak müşterilerimizin taleplerini yerinde ve daha hızlı karşılamak üzere çalışmalarımızı hızlandırdık. Ek olarak, Asya bölgesindeki ticareti kapsayacak bir ofis açmayı planlıyoruz. Ayrıca; gelecek yılda da, Türkiye şubemizi bir üs olarak kullanarak çevre ve komşu ülkelere açılmayı da hedefliyoruz. Bu ülkeler arasında öncelik olarak; Ortadoğu bölgesi ülkelerinden Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran gibi potansiyeli yüksek olan ülkeler bulunuyor. Bu yılın sonuna doğru Suudi Arabistan’da bulunan 15 MW ‘lık bir proje için ürünlerimizin gönderimini sağlayacağız. Türkiye’nin stratejik konumlu avantajını kullanarak, HIS Solar Türkiye ekibini de eş zamanlı büyüterek geliştirmeye odaklanmayı planlıyoruz.