HIS Solar Türkiye Genel Müdürü Güven Altun “Uzun vadeli düşünme vizyonumuz ve ürün kalitemiz, müşterilerimiz için tercih sebebi”

30 Eylül 2019 Dergi: Eylül-Ekim 2019

HIS Renewabeles GMBH çatısı altında  faaliyet gösteren HIS Solar Türkiye, 250’yi aşkın mühendis, teknik ve idari kadrosu ile 60 farklı ülkede bulunan müşterilerine güneş enerjisi projelerinde çözümler sunuyor. 2019 yılı itibarıyla Balkan ülkelerinde gerçekleştirdikleri işbirlikleriyle kapasitelerini yükselttiklerini belirten HIS Solar Türkiye Ülke Müdürü Güven Altun, Türkiye’nin stratejik konumlu avantajını kullanarak, Ortadoğu ülkelerinde de bilinirliliklerini artırmak üzere çalışmalar yaptıklarını ifade etti. 


“Balkan ülkeleriyle yaptığımız işbirlikleri ile kapasitemizi artırdık”
HIS Solar Türkiye olarak; Almanya’da bulunan HIS Renewables GmbH çatısı altında 2016 yılında İzmir’de kurulmuş bir aile firmasıyız. Fotovoltaik know-how sürecinde 15 yılı aşkın deneyimimiz ve geniş çeşitliliğe sahip ürün portföyümüz ile 60 farklı ülkede bulunan müşterilerimize güneş enerjisi sistemleri projelerinde optimum çözümler sunuyoruz. HIS Solar, bugün globalde 250 kişiyi aşkın mühendis, teknik ve idari kadrosu ile dünya çapında yıllık yaklaşık 2.7-3.2 GW’lık güneş enerjisi projesine ürün tedariği sağlıyor. Bu süre zarfında, yüksek üretim kalitemiz ile de marka bilinirliliğimizi güçlendirmeyi amaçlıyoruz. 
Prensibimiz, sahip olduğumuz mühendislik donanımı sayesinde müşterilerimize daima  onların projelerine özel, daha  verimli ve dayanıklı ürünler sunmanın yanısıra ekonomik açıdan da en uygun entegre çözümler sunmak. 
Ürün portfoyümüzde; üretim olarak, fotovoltaik sistemlerde kullanılan düşük kayıplı ve uzun dayanımlı HIKRA® markalı solar kablolarımız, endüstriyel bileşenlerden oluşmuş sistemlere özel  tasarlanılarak üretilen HISbox®  DC/AC  sigorta panolarımız, ince film teknolojisine sahip PV modüllerin dizi bağlantılarında kullanılan sigortalı kablolar (Harness Kabloları), montaj için gerekli aksesuarlar (Kablo soyma pensesi, kablo makası, konnektör sıkma pensesi, konnektör sıkma anahtarı, kablo başlığı gibi) ve çeşitli marka konnektörler (Multi-Contact, Amphenol, Weidmüller gibi) bulunuyor. Müşterilerimiz için üretimini ve tedariğini sağlamış olduğumuz bu ürünlerin tamamı 1500V DC koşullarında çalışma özelliği gösteriyor.

HIS Solar Türkiye olarak, 2019 yılı itibariyla, sektörün yeni yeni geliştiği Balkan ülkelerinde özellikle Macaristan, Bosna Hersek ve Makedonya gibi ülkelerde uzun vadeli işbirliklerine imza attık. Bu yıl itibariyla açılışını yaptığımız Bosna Hersek fabrikamız ile birlikte bu bölgelerde uzun vadede kalmayı planlıyoruz. Bu yatırımımız ile birlikte hem kapasitemizi artırmış hem de her geçen gün globalleştiğimizi kanıtlamış olduk. Yunanistan’da ise sektör tekrardan eski canlılığına kavuşmaya başladı diyebiliriz. Önümüzdeki süreçte, bu bölgeden gelecek talepler bizleri daha da heyecanlandıracağa benziyor.

 
“2020 yılında yapılması planlanan mini YEKA’lar ile sektörümüz sürdürülebilir konuma erişecek”
HIS Solar olarak, Türkiye’ye bakış açımız her zaman uzun vadeli olmuştur. Müşterilerimizin bizi tercih etmesinin en büyük sebeplerinden birisi de; kalıcı ve uzun vadeli düşünme vizyonuna sahip olmamızdır. Buradan Türkiye, Ukrayna, Balkanlar ve Orta Doğu coğrafyasına direk satışlarımızı gerçekleştiriyoruz.  Türkiye güneş enerjisi pazarı şuan bir geçiş dönemi içerisinde. Sektör, 2017 yılında dağıtım bedelleri sebebiyle dengesiz büyümesinin ardından 2018 yılında, maliyetlerin oldukça düşmesine rağmen yatırımcı sayısının azlığı ve finansmanda yaşanan zorluklar sebebiyle büyük bir düşüş yaşadı. 2019 yılının 2. çeyreğine kadar az da olsa yapılamayan bazı arazi tipi lisanssız ve bazı lisanslı projelerin, bulunan finansman ile çoğu zaman öz kaynak modeli ile kurulumu tamamlandı. Temmuz ayında proje süresi geçmiş lisanssız projeler için çıkan 120 günlük ek süre ile birlikte sektör az da olsa bir canlılık kazanacak ve ekonomiye katkı sağlayacak. Aylık mahsuplaşma yönetmeliği ile birlikte sektör, çatı uygulamalı öztüketim modeline geçiş yaptı. Bununla birlikte birçok EPC ve Developer firma, birden fazla işletme için çatı uygulamalı projelerini geliştirme çalışmalarına başladı. Bu süreçte aynı zamanda, potansiyel yatırımcılar bu konularda bilgi sahibi ediliyor ve yatırımların geri dönüş süreleri ile ilgili çeşitli girişimlerde bulunuluyor. Yatırımcının bu hususta, önce kendi işleyişini görmesi ve ardından bu tarz projelerin takibini yapacağı öngörüldüğü için, bu durum biraz zaman alacaktır. Bunun için; ülkenin genel ekonomik koşullarının ve bu yatırım bilincinin istenen seviyede olması gerekmektedir. Türkiye, bu geçiş döneminde ne kadar çok proje geliştirir ve yatırımcı bilinçlenirse maliyetlerin günden güne aşağıya düştüğü bu sektörde, bilinçli bir şekilde potansiyelini kullanacaktır. 2020 yılında mini YEKA projeleri ile arazi projelerinin de uygulamaya geçmesiyle sektörümüz sürdürülebilir bir konuma erişecektir. 

“Ticari ve endüstriyel binalar açısından Türkiye büyük potansiyele sahip”
Güneş enerjisi sistemlerinin uzun vadeli olarak gelişiminin ve geleceğinin çatı pazarları olduğunun önemini bildirmek isteriz. Enerjinin bu sistemler ile en uygun şekilde, enerjinin kullanıldığı yerlerde üretilerek başka üretim sistemlerine gerek kalmadan kullanılabilir olması bizler için çok avantajlı bir durum. Öncelikli olarak ticari ve endüstriyel binalar için Türkiye oldukça büyük bir potansiyele sahip. Bunun için birçok yatırımcı şimdiden elektriğini güneşten üretmeyi planlıyor. Bu gibi projelerin devamının geleceğine inanıyoruz çünkü bu sistemi oluşturan maliyetler günden güne minimum noktaya geliyor. Araziye göre çatı projelerinde daha az ekipman kullanımı da ekonomik anlamda bir avantaj sağlıyor. En basit örnek olarak, yatırımcı kendi trafosunu ve kendi alanını kullanıyor.

“Sosyal projeleri firmamız için sürdürülebilir hale getireceğiz”
HIS Solar olarak, özellikle İzmir’de yer alan meslek liselerine eğitim ve labaratuvarları için ekipman tedariği desteğinde bulunduk. Özellikle seçmiş olduğumuz Yenilenebilir Enerji bölümleri olan liselerdeki, güneş enerjisi farkındalığını kazandırmak en önemli amaçlarımızdan biri. Aynı zamanda; bu sene kurumsal olarak ilk kez katılacağımız Istanbul Yarı Maratonu’nda da eğitime destek bağışımız ile yer alacağız. Bu tür sosyal projeleri, firmamız açısından sürdürülebilir hale getirmek tek temennimiz.
Hedefimiz lokalde, Türkiye içerisinde yer alan pazar payımızı korumak ve 2020 içerisinde genişletmek ana hedeflerimizden biridir. Globalde ise, Türkiye’nin stratejik konumlu avantajını kullanarak, Ortadoğu bölgesinde son 1 yılda yüksek hacimli projeler hakkında görüşmelerimiz oldu ve o bölgelerde ilk adımlarımızı kuvvetli bir şekilde attık.Tüm satışlarımızı, yoğunluklu olarak üs olarak kullandığımız Türkiye satış ofisimiz üzerinden yapmakla birlikte, o bölgelerdeki bilinirliliğimizi artırıyoruz. Uzun vadede görüşmüş olduğumuz firmaları, gelecek senelerde o bölgelerdeki partnerlerimiz olarak görmek için sabırsızlanıyoruz.