“Enerji Depolama Gibi İnovatif Teknolojileri Yeni Bir Sektör Olarak Türkiye Pazarına Sokmayı Hedefliyoruz”

30 Mayıs 2016 Dergi: Mayıs-Haziran 2016

“30 yıldır Türkiye pazarındayız ve 10 bin MW’lık uluslararası deneyimimizi Türkiye pazarına aktarıyoruz. Sektörün en aktif oyuncuları arasında olduğumuzu düşünüyoruz” diyen, RES Grup’un Türkiye’de güneş ve rüzgâr enerjisi sektörlerinde faaliyet gösteren iştiraki RES Anatolia’nın Genel Müdür Yardımcısı Güray Erol, enerji depolama gibi inovatif teknolojileri yeni bir sektör olarak Türkiye pazarına sokmayı hedeflediklerini söylüyor.

Yeni Enerji: Otuz yılı aşkın bir süredir küresel ölçekte yenilenebilir enerji sektöründe faaliyet gösteren RES Grup’un iştiraki olan RES Anatolia 2009’dan beri Türkiye pazarında. O günden bugüne RES Anatolia’nın kat ettiği yolu kısaca anlatır mısınız?

Güray Erol: RES Grup, küresel ölçekte genişlemesine 2009 yılında Türkiye’yi de dâhil etme kararı verdiğinde, ülkemizde 1 Kasım 2007 RES başvuruları henüz yapılmıştı ve yenilenebilir enerji sektörü gelişme sürecinin başındaydı. Ancak YEK ve YEKDEM mevzuatlarının varlığı,  ekonomik dinamizm, rüzgâr ve güneş potansiyeli RES adına Türkiye pazarının oluşmasını sağlayan unsurlar oldu. 2009 yılından beri rüzgâr ve güneş enerjisi sektörlerinde sıfırdan proje geliştirilmesi, lisanslanması, M&A ve teknik geliştirme konularında farklı deneyimleri ortaya çıkartan 20 kişilik bir ekiple oldukça önemli başarılar sağlandı. Dünyada da, proje geliştiriciler hem yatırım yapıyor hem de kurumsal yatırımcıların risk gördüğü süreçleri ortadan kaldırarak, yenilenebilir enerji sektöründeki ivmeyi sağlıyor.

Yeni Enerji: Şu an için konuşacak olursak, RES Anatolia, Türkiye yenilenebilir enerji pazarındaki konumunu nasıl açıklıyor?

Güray Erol: RES Grup, farklı ülkelerin mevzuatlarına tam uyum gösterebilen ve başarılı sonuçlar elde edebilen bir yapıya sahip. Türkiye’deki iştiraki RES Anatolia ile de, gelişmiş teknik bilgi ve birikimi sayesinde, çevre ve sosyal duyarlılığı yüksek bir geliştirici ve yatırımcı olarak Türk yenilenebilir enerji pazarında varlığını sürdürüyor. 30 yıldır Türkiye pazarındayız ve 10 bin MW’lık uluslararası deneyimimizi Türkiye pazarına aktarıyoruz. Sektörün en aktif oyuncuları arasında olduğumuzu düşünüyoruz.

Yeni Enerji: Hem güneş enerjisi hem de rüzgâr enerjisinde varsınız. Ayrı ayrı soralım: Her iki pazarda 2015 sizin için nasıl geçti?

Güray Erol: RES Anatolia olarak 2015 yılı Nisan ayında 12 yeni rüzgâr projesi başvurusunda bulunduğumuz ve projelerimizde somut ilerlemeler sağladığımız bir dönem yaşadık. GES projelerinde de lisansız projeleri hedefleyerek, amacımızı gerçekleştirdiğimiz bir dönem oldu.

Yeni Enerji: Yine her iki sektörde 2016 sonunda nerede olmak istiyorsunuz?

Güray Erol: RES proje ihaleleri gerçekleştiğinde, ön lisans hakkı kazanacağımız önemli bir proje grubunu hedefliyoruz. Ayrıca, yatırım dönemine hızla girmek istediğimiz lisanslı ve lisansız GES projelerimizle, RES Anatolia kalıcı üretim projelerini devreye almak istiyoruz. Enerji depolama gibi inovatif teknolojileri yeni bir sektör olarak ülkemizde başlatmayı hedefliyoruz.  Evrencik RES, Küçükköy GES ve Feke GES projelerimizde izin ve yatırım süreçlerinde ilerliyoruz.

Yeni Enerji: “Gelecek projeler” başlığı altında düşünülen projeler var mı?

Güray Erol: RES Grup, enerji depolama çözümlerinde lityum ion batarya sistemleriyle ABD ve AB ülkelerinde son 2 senede 100 MW’lar boyutuna ulaşan kurulumlar yaptı. Yepyeni bir sektör olarak bu iş kolunu, Türkiye’de öne çıkan 3 farklı ihtiyaca cevap verecek hâlde geliştirmeyi düşünüyoruz.

Yeni Enerji: Arazi sahipleri, geliştiriciler ve sektörel çözüm ortaklarıyla işbirlikleri yapıyorsunuz. Bu işbirliği süreci nasıl ilerliyor?

Güray Erol: İşbirliklerimiz,  projelere verdiğimiz önem ve AB standartlarının da ötesindeki duyarlı yaklaşımımız sebebiyle yerel paydaşlarla her zaman iyi diyalog ve kazan-kazan ilişkisi bazında devam ediyor. Önceliğimiz bölgenin kalkınması, bölgeden istihdam ve proje lokasyonu özelinde yerel uyumudur. 

Yeni Enerji:Türkiye güneş enerjisi sektörü özelinde konuşacak olursak, sektörün bugünkü durumunu ve geleceğini nasıl yorumluyorsunuz?

Güray Erol: GES’lerde lisanssızın hızının azalacağını ama önlisans alan 2013’deki başvurulu projelerin ve Karapınar EİB gibi büyük ölçekli yatırımların bu alanda hayata geçeceğini düşünüyoruz. Ayrıca endüstriyel yatırımları da göreceğimiz bir sene olması muhtemel.

Yeni Enerji: Yine Türkiye rüzgâr enerjisini sektörünün bugününü ve yarınını nasıl görüyorsunuz?

Güray Erol: RES sektörü mevcut proje stoğu ve ihalelerle 10 bin MW’ı geçecek bir noktada. Ancak, 2023 hedefi olan 20 bin MW’a ulaşabilmek için öngörülebilir/sürdürülebilir ve ekonomik gerçeklere uygun stratejilerin ilanı gerekli. Finansmana ihtiyaç duyan tüm bu projelerin orta ve uzun vadede yatırımcıları cezbediyor olmasındaki unsurların korunması ve yerli üretim oranını arttırmaya dönük somut imkânlar sağlanmasına ihtiyaç var.Slider Altına