“En büyük motivasyonumuz uluslararası rakiplerimizden bir adım önde olabilmek”

07 Nisan 2016 Dergi: Mart-Nisan 2016

1997 yılında Türkiye’nin ilk rüzgâr enerjisi projelerinden biri olan ARES Alaçatı ile enerji sektörüne adımını adan Genba Enerji, yenilenebilir enerji ana başlığından ayrılmadan pek çok alt sektörde faaliyetlerine devam ediyor. “GENBA ailesi olarak, yatırımcılarımız adına hayata geçirdiğimiz tüm projelere adeta kendi projemizmiş gibi büyük bir hassasiyetle yaklaşıyoruz” diyen Genba Enerji Proje Müdürü Murat Çekirdek ile firmanın dünü, bugünü ve yarını hakkında konuştuk.

YE: Genba Enerji, sektördeki varlığını “Sadece Yenilenebilir” sloganıyla tanımlıyor. Sloganın hakkını verip vermeme noktasında ilk önce şunu soralım: GENBA olarak şu an Türkiye yenilenebilir enerjiler pazarındaki konumunuz nedir?

Murat Çekirdek: Genba Enerji’nin yenilenebilir enerji sektörüne girişi Türkiye’nin ilk rüzgâr enerji santrali projelerinden biri olan ARES Alaçatı ile olmuştur. Sektörün ilklerinden olan firmamız, aradan geçen 19 yılda, sektöre sunduğu ilkler ile anılmaya devam etmektedir. Odağını yenilenebilir enerjiden ayırmadan, uluslararası pazardaki rakiplerinden bir adım önde olmayı kendisine amaç edinmiş bir ekip olarak, Türkiye pazarında da yatırımcılara sunduğumuz ürün ve hizmetlerimiz ile pazarın önde gelen firmalarından biri olmanın gururunu yaşıyoruz.

YE: 1997 yılında Türkiye’nin ilk rüzgâr enerji santrali projelerinden biri olan ARES Alaçatı ile yenilenebilir enerji sektörüne adım attınız. GTS ismiyle yer aldığınız rüzgâr enerjisi sektörü özelinde konuşacak olursak, 2015 sizin için nasıl geçti ve 2016 hedefleriniz nelerdir?

Murat Çekirdek: Genba Teknik Servis (GTS), grup bünyesinde yer alan, rüzgâr türbinlerinde Servis&Bakım ve Kurulum Hizmetleri gibi birçok hizmeti barındıran şirketimizdir. GTS adına 2015 yılının oldukça parlak geçtiğini söyleyebilirim. VESTAS, GE, NORDEX gibi global pek çok türbin üreticisine 2015’te de çeşitli hizmetler verdik ve projelerinde yer aldık. Yalnızca Türkiye değil dünyada da gelişmekte olan pek çok yeni pazarda hizmetler vermeye başladık. Aynı ivmenin 2016 yılı içerisinde de devam edeceğini şimdiden söylememiz mümkün.

YE: Rüzgâr enerjisi alanında şu an hangi projeleri yürütüyorsunuz? Yeni projeler var mı?

Murat Çekirdek: Şu an GENBAMETEO markasıyla rüzgâr ve güneş enerjisi alanlarında çeşitli projelerin fizibilite çalışmalarını yürütüyoruz. Bildiğiniz gibi, bu yıl, rüzgâr enerjisinde 2014 yılında ölçümlerine başlanan pek çok proje yarışmaya girecek ve üretim lisanslarını almak için yarışacak. Rekabetin yoğun yaşandığı bu yarışmalarda ön plana çıkabilmek, ancak büyük hassasiyetle ve detaylı olarak hazırlanmış bir fizibiliteyle mümkün. İşte bu sebeple yatırımcılarımıza en iyi hizmeti vermek için çalışıyoruz.

YE: Yenilenebilir enerjiler pazarının en önemli kalemlerinden biri olan güneş enerjisinde GENBASOL ile yer alıyorsunuz. Öncelikle şunu soralım: Özellikle güneş enerjisinde, mevcut potansiyeline rağmen, Türkiye çok geride. Siz bunun sebeplerini nasıl yorumluyorsunuz?

Murat Çekirdek: Güneşten elektrik üretimi Türkiye için oldukça yeni bir uygulama ancak Lisanssız Elektrik Yönetmeliği kapsamında yapılan uygulamalarla her ne kadar yeterli olmasa da belli bir seviyeye ulaştı. Artık en azından Türkiye’de güneşten elektrik üretimi yapılıyor diyebiliyoruz. Tabi bunlar henüz tatmin edici düzeyde değil ve çok daha iyisinin olması gerekiyor. Her şeye rağmen bu kısıtlı pazar içerisinde yatırımcılarımıza hizmet vermeye devam ediyoruz. Geçtiğimiz yıl içerisinde birçok güneş enerji santralini devreye alarak yatırımcılarımızın kullanımına sunduk. Diğer taraftan ülkemizin enerji arzına katkı koymanın da mutluluğunu yaşıyoruz.

YE: GENBASOL şu an güneş enerjisinde nasıl bir potansiyele sahip? Hangi projeleri hayata geçiriyor? Yeni projeler var mı?

Murat Çekirdek: GENBASOL olarak bizler yatırımcılarımız için proje geliştirme, EPC ve Servis&Bakım konularında hizmet veriyoruz ve gerçek anahtar teslim projeler gerçekleştiriyoruz. Neden “gerçek” diyorum; güneşten elektrik üretmek isteyen bir yatırımcı bizim kapımızdan çıkarken bir enerji santraline sahip olarak çıkıyor ve imar, TEDAŞ proje onayı, enerji nakil hattı gibi birçok zorlu detayı kendisi halletmek zorunda kalmıyor. Enerji yatırımları hepimizin bildiği gibi çeşitli dinamikleri olan yatırımlar ve bu sebeple yolda yatırımcısını, ön görmediği sebeplerden  dolayı sıkıntıya sokuyor. Biz de yatırımcımıza diyoruz ki, “Bu sıkıntılardan haberin olsun ama çözümünü biz sağlayalım”.

YE: GENBASOL özelinde nasıl bir 2016 öngörüyorsunuz?

Murat Çekirdek: 2016’ya geçtiğimiz yılın sonunda başladığımız Konya’da bulunan 4,4 MWp güce sahip santralimizi devreye alarak başladık. Hâli hazırda projelerini yaptığımız yaklaşık 10 MW’lık sözleşmelerimiz var ve bunları 2016 sonuna kadar devreye almayı planlıyoruz. Aslına bakarsanız 2016 yılını sektörün oturması için önemli bir yıl olarak görüyoruz ve asıl motivasyonumuzu 2017 yılına saklıyoruz diyebiliriz.   

YE: Bunlara ek olarak GENBAMETEO ile rüzgâr ve güneş ölçümü yapıyorsunuz. GENBAMETEO ile yaptıklarınız hakkında detaylı bir bilgi alabilir miyiz?

Murat Çekirdek: GENBAMETEO, lisanslı pazarda faaliyet göstermek isteyen yatırımcılarımıza, teknik ve idari açıdan zorunlu olan ölçüm sürecinde destek veren grup markamızdır. Minimum 1 yıllık süreçte, sahada gerçekleşecek ölçümlerin uluslararası standartlarda tamamlanarak, minimum belirsizlikli bir ölçüm sürecini yatırımcımıza sunuyoruz. Bu süreçteki tüm operasyonların IEC61400 standartlarında ve alanında uzman bir teknik ekiple gerçekleştirilmesini taviz verilemez bir ilke olarak kabul ediyoruz.

YE: Yine bunlarla birlikle biyokütle enerjisi alanında GENBAPELL ile faaliyet gösteriyorsunuz. GENBAPELL’in neler yaptığı, faaliyetlerinin kapsamı hakkında neler söylersiniz?

Murat Çekirdek: Aslına bakarsanız “biyokütle” bizim için de yeni bir heyecan.  Mühendislik tabanlı bir şirket olmamız ve Türkiye’de yenilenebilir enerji sektöründe yaşadığımız ilklerden duymuş olduğumuz özgüvenle henüz ülkemizde tam manasıyla oluşmamış bir sektör olan biyokütleye 2015 yılında giriş yaptık. Şu an talaş, odun atıklarından meydana gelen “pellet” in üretimine başlamak için fizibilite çalışmalarını yürütüyoruz. Bir aksilik olmazsa 2016 yılı sonu itibarıyla Balıkesir’de bir pellet üretim tesisi kurmayı hedefliyoruz.  

YE: Faaliyet gösterdiği tüm sektörleri içine atıp konuşacak olursak Genba’nın genel manada kısa ve uzun vadede hedefleri nelerdir?

Murat Çekirdek: Öncelikle tekrar altını çizmek isterim ki, Genba ailesi olarak en büyük motivasyonumuz uluslararası rakiplerimizden bir adım önde olabilmek. Bu sebeple kısa vadede yatırımcılarımıza sunduğumuz hizmetleri bir adım ileriye taşımak ve sektöre katkı koymak için tüm gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Orta vadede ise yenilenebilir enerji sınırları dâhilindeki yeni yatırım imkânlarını ülkemize kazandırarak ürün ve hizmet portföyümüzü genişletmek ve bu sayede daha temiz bir Türkiye hayalimize ulaşmak istiyoruz.  

YE: Türkiye yenilenebilir enerjiler sektörünün dünyada hatırı sayılır bir yere gelmesi için sizce hangi adımların atılması gerekiyor?

Murat Çekirdek: Yatırımcıların iştahını söndürmeden yenilenebilir enerji yatırımlarını hayata geçirecek yasal düzenlemelerin hızla gerçekleştirilmesi lazım. Sektördeki hızlı ve ön görülemez mevzuat değişiklikleri yatırımcılarımızı tedirgin ediyor. Bu risklerin bertaraf edilmesi ve güvenilir, şeffaf bir yapıya dönüşmesi kaçınılmaz. İvedilikle yenilenebilir enerji kaynaklarımızın enerji arzına kazandırılması ve fosil kaynak bağımlılığından kurulmamız gerekli. Bu amaca hizmet edecek her katkının değerlendirilmesi, ilgili tüm kurum ve kuruluşlarımızın özel sektör oyuncuları ile yoğun bir iletişim hâlinde olması gerekli. İletişim kanalları açık kaldığı sürece talep edilen regülasyon değişiklikleri çok daha hızla hayat bulacaktır.

YE: Bunların dışında söylemek istedikleriniz var mı?

Murat Çekirdek: Genba ailesi olarak, yatırımcılarımız adına hayata geçirdiğimiz tüm projelere adeta kendi projemizmiş gibi büyük bir hassasiyetle yaklaşıyoruz. Umuyoruz ki, her geçen gün daha çok yenilenebilir kaynağa dayalı, bulunduğu çevreye saygılı projeleri ülkemize kazandıracağız. Bu hedefe olan inancımız ve heyecanımızla Genba ailesi olarak çalışmaya devam ediyoruz. Yatırımcılarımızı da yenilenebilir enerjiye daha fazla yatırım yapmaya davet ediyoruz.

 Slider Altına