“Birçok hedefimizin üzerine çıktık”

28 Eylül 2016 Dergi: Eylül-Ekim 2016

Dünyanın pek çok pazarında faaliyet gösteren Asunim Grup’un 2012’den beri Türkiye güneş enerjisi sektöründe yerleşik hâle getirdiği kolu Asunim Türkiye’de genel müdürlük görevini yürüten Umut Gürbüz, kısa zamanda pek çok önemli projeye imza attıklarını ve atmaya da devam edeceklerini söylüyor. Gürbüz, “Türkiye’nin ilk lisanssız GES başvurusunun kurulumunu yapmış, Türkiye’deki en büyük ve önemli projeleri başarıyla teslim etmiş, son derece kurumsal bir müşteri portföyüne sahip, 6 ülkedeki uluslararası ekibiyle 12 yıllık deneyime ve 450 MW’a yakın kurulu güç portföye sahip ve birçok uluslararası bankanın ‘white list’inde yer alan bir şirket olarak rakiplerimizden keskin bir şekilde ayrıldığımızı düşünüyorum” diyor. 

Yeni Enerji: Asunim Grup 2005 yılında kurulmuş bir yapı. 2012’de ise Asunim Türkiye ile Türkiye pazarına giriş söz konusu. Şunu sorarak başlamak isterim: Asunim Grup’un Türkiye pazarına girme kararı almasında Türkiye’deki hangi dinamikler etkili oldu?

Umut Gürbüz: Asunim Grup olarak, Türkiye’de yerleşik hâle 2012 senesinde geldik fakat 2006’dan beri hâli hazırda Türkiye pazarında aktiftik. Mesela 2007 senesinden beri her sene fuarlara katıldık. 2006-2012 sekansında Türkiye’de birçok küçük projeye imza atmanın yanı sıra yine o aralıkta GES yatırımı yapmayı düşünen birçok yatırımcı ile görüşme fırsatı bulduk.

Ülkemizin güneş potansiyeli kuşkusuz bu kararımızda başlıca etken. Bunun yanında ülkenin mevcut enerji ihtiyacı, enerji maliyeti, elektrik iletim alt yapısının uygunluğu ve finansal durumu da kararımızda etkili oldu. Ülkemiz yatırımcılarının çeşitliliğine paralel, yasal altyapının da farklı bölgelerde ve farklı ölçeklerde GES yatırımını mümkün kılması, liberal pazar imkânını yaratması da önemli etkenler.

Yeni Enerji: Genel anlamda Asunim Türkiye’den biraz bahsetmenizi istesek neler söylersiniz? Hangi hizmetleri sunuyorsunuz?

Umut Gürbüz:Asunim, güneş enerjisi sistemlerinin projelendirilmesi, anahtar teslim kurulumu ve ürün tedariki, kurulum sonrası bakım ve onarım hizmeti konularında faaliyet gösteren bir EPC şirketi. Fotovoltaik güneş enerjisi sektöründe engin tecrübelere sahip uluslararası bir şirket olarak, global ağımızın bize kazandırdığı katma değeri ve Türkiye’de yerleşik olmamızın getirdiği avantajları yatırımcılara sunuyoruz. Güneş enerjisi sistemleri gibi uzun yıllar çalışması planlanan santrallerde tecrübe eksikliğinden kaynaklanan küçük hataların orta uzun vadede son derece olumsuz, ciddi sonuçlara yol açacağını hep dile getirdik. Teknik yeterliliğin ve saha tecrübesinin kısıtlı olduğu ülkemizde; Asunim olarak yatırımcılarımıza tecrübeli mühendislik ve kalifiye saha ekibimiz ve son teknoloji, seçkin ürünler ile üretim beklentilerini karşılayacak ve kötü sürprizler yaşamayacakları garantili sistemler sunuyoruz.

“Hedeflerimizin üzerine çıktık”

Yeni Enerji: Asunim Türkiye olarak kuruluştan bugüne uzanan süreç sizin için nasıl geçti? Kuruluş aşamasındaki kısa vadeli hedeflerinize ulaşabildiniz mi?

Umut Gürbüz: Asunim Türkiye olarak yılların bize vermiş olduğu tecrübe, uzun suredir beraber çalışan ekibimiz ve güçlü finansal yapımız sayesinde Türkiye’de koyduğumuz ve gerçekçi olan hedeflerin tümüne ulaştık ve birçok hedefimizin de üzerine çıktık. 

Bize en çok mutluluk veren ise şirket ideolojimizin temelini oluşturan “kalifiye, motive ve işinin uzmanı bir ekip yaratma” başarısına erişmek. Bir projenin yatırım teşvik işlemlerinden kurulum sonrası saha temizliğine, sigorta poliçelerinden bakım onarım sürecine kadar olan süreci tüm ince detaylara hâkim olarak yönetebilen profesyonel ekibe sahip olmak ulaştığımız en önemli hedef diyebiliriz.

Yeni Enerji: Şu an Asunim Türkiye’nin pazardaki konumu nedir? 

Umut Gürbüz: Asunim, Türkiye güneş enerjisi sektöründe hep referans şirket oldu. 

Türkiye’nin hemen hemen her bölgesindeki referanslarımız, 12 yıllık uluslararası tecrübemiz, işinin uzmanı mühendislik departmanımız, kalifiye saha ve bakım onarım ekibimiz ve güçlü finansal altyapımız ile birçok önemli projeye imza attık. Şu an itibarıyla kurulumu tamamlanmış, proje aşamasında ve kurulumda olan toplam 180 MW’lık proje portfoyümüz, bizleri kapasitemiz ve yetimizin yani sıra portföy büyüklüğü anlamında da Türkiye’deki en büyük şirketlerden birisi konumuna getiriyor.

“Türkiye’nin en büyük çatı sistemi unvanına sahip projeyi devreye aldık”

Yeni Enerji: Şu ana hayata geçirdiğiniz projeleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Umut Gürbüz: Kurulduğumuz sene olan 2012 senesinde Türkiye’nin ilk lisanssız GES başvurusu olan ve tamamlandığı zaman Türkiye’nin en büyük çatı sistemi unvanını kazanan 500 kwp Kıvanç Tekstil projesini başarıyla devreye aldık. Türkiye’de kurulmuş olan en eski sistemlerden birisi olan bu proje, hâlen başarılı bir şekilde çalışıyor ve beklenenin üzerinde üretim sağlıyor.

Bu projenin hemen ardından yine ülkemizde gerçekleştirilen ilk projelerden olan Odaş Enerji GES’in projelendirme, tedarik ve kurulum süpervizörlüğü işlerini başarıyla tamamlayarak sistemin geçici kabulünü 2013 senesinde tamamladık. Bu sistem Türkiye’de bir doğalgaz çevrim santraliyle kombine çalışan ilk ve tek GES unvanına sahip.

Bu iki projenin ardından ilklere ve nitelikli projelere imza atmaya devam ettik.

Tüm tasarımı Portekiz’deki mühendislik ekibimiz tarafından hazırlanan Türkiye’nin ilk şebekeye 0 enjeksiyon sisteminin yanı sıra Saray Tarım ve Hayvancılık’a ait büyükbaş hayvan çiftliğinin çatısına Türkiye’nin yine en büyük çatı sistemlerinden birini kurup devreye aldık. Bu proje ciddi derecede amonyak içeren bir sahada, canlı faktörünü de göze alarak hazırlanmış ve gore-tex izolasyon uygulamasından inverterların gürültüsünün süt verimlilik oranına etkisine kadar tarafımızdan tüm hatlarıyla ince düşünülerek tasarlanıp devreye alındı.

Yukarıdaki projelere ek olarak, Kayseri, Konya, Antalya, Osmaniye, Ankara illerinde ve Mısır'ın İskenderiye şehrinde 30 MW’lara varan tamamlanmış sistemlerimiz bulunuyor.

Yeni Enerji: Hâli hazırda devam eden ve ileride yapmayı düşündüğünüz projeleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Umut Gürbüz: Tamamlanan projelere ek olarak hem ortağı olduğumuz hem de yüklenicisi olmaktan gurur duyduğumuz, Akfen Holding’e ait Türkiye’nin proje bazında en büyük GES’i olmasının yani sıra ilk lisanslı projesi olan Solentegre GES’in (9.061 MWp) kurulumunda sona yaklaşmış bulunmaktayız. 

Bu projelerle birlikte kurulum aşamasında bulunan ve sözleşme süreci tamamlanmış sistem büyüklüğümüz şu an itibarıyla 65 MW düzeyindedir.

Yine Mısır’da bulunan aktif ve yerleşik ortağımızla beraber lisans hakkini elde ettiğimiz 5 MWp’lik sistemin kurulumuna başlamak üzereyiz.

Aynı zamanda 150 MW’ın üzerinde lisanslı ve lisanssız projenin de görüşmelerini sürdürüyoruz. Bu görüşmeler yakın zamanda sonuçlanacak.

“Güneş enerjisinin geleceğinin çatılarda olduğuna inanıyoruz”

Yeni Enerji: Asunim Türkiye’nin odak noktalarında biri de çatı sistemleri. Çatı istemleri için “güneş enerjisinin geleceği” şeklinde yorumlar var. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?

Umut Gürbüz: Biz de güneş enerjisinin geleceğinin çatılarda olduğuna inanıyoruz. Güneş enerjisinin geleceği öz tüketime doğru kaymakta ve çatı projeleri öz tüketim konusunda en önemli yol olarak görünüyor. Kendi elektriğini kendisi üretmek isteyen sanayiciler için bir çözüm teşkil eden bu tip sistemleri, Asunim olarak önümüzdeki yıllarda da kurmaya devam edeceğiz.

Çatı üzerine kurulan sistemler arazi üzerine kurulan sistemlere göre çok daha ince hesaplama, ölçülendirme, detaylı mühendislik çalışması, ince işçilik ve dikkatli montaj gerektirmektedir. Söz konusu işlem kısıtlı alana maksimum güç ve kurulum yeri yani çatı olduğunda, verilen hasarın, yanlış montajın, izolasyon problemlerinin geri dönüşü son derece zordur.

Çatı konusunda uzmanlığı olmayan ve yeterli referansa sahip olmayan kuruluşların yapmış olduğu birçok hatalı uygulama sık sık karşımıza çıkıyor. Birçok yatırımcı bu hatalı uygulamalar sonucu ekstra maliyetle ve tüm çatının elden geçirilmesi, sistemin sıfırdan monte edilmesi gibi inanılmaz bir iş yüküyle karşı karşıya kalmaktadır.

“Rakiplerimizden keskin bir şekilde ayrılıyoruz”

Yeni Enerji: Farklı ve rakiplerinizden bir önde olmanızı sağlayacak ne gibi özellikleriniz var?

Umut Gürbüz:Her sektörde olduğu gibi ülkemizdeki güneş enerjisi sektöründe de rekabet mevcut fakat farklı bir formda karsımıza çıkıyor. Sektörümüzdeki rekabeti; işini doğru yapan ve belki de iki elin parmaklarını bile geçmeyecek kadar az sayıdaki şirketin birbiri arasındaki rekabetten ziyade, bu şirketlerin, yanlış uygulamalar ile güneş enerjisinin ismini kötüye çıkaran, repütasyonunu düşüren kurulumcular ile rekabeti olarak görebiliriz.

Türkiye’nin ilk lisanssız GES başvurusunun kurulumunu yapmış, Türkiye’deki en büyük ve önemli projeleri başarıyla teslim etmiş, son derece kurumsal bir müşteri portföyüne sahip, 6 ülkedeki uluslararası ekibiyle 12 yıllık deneyime ve 450 MW’a yakın kurulu güç portföye sahip ve birçok uluslararası bankanın “white list”inde yer alan bir şirket olarak rakiplerimizden keskin bir şekilde ayrıldığımızı düşünüyorum. 

Yeni Enerji: Türkiye güneş enerjisi sektörü için “emekleme döneminde” şeklindeki yorumlara çok sık rastlıyoruz. Siz pazarı nasıl görüyorsunuz?

Umut Gürbüz: Türkiye güneş enerjisi sektörünü, pistte kalkış için hızlanmaya başlayan bir uçağa benzetiyoruz. Dünyanın her yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de karşımıza bazı bürokratik engeller çıkıyor. Bu engelleri de uçağın ters istikametinde esen, uçağı yavaşlatan ama kalkmasına engel olamayan bir rüzgâra benzetebiliriz. Ülkemizdeki tüm kurumların canla başla ve iyi niyetle güneş enerjisi projelerini hayata geçirmek için ellerinden geleni yaptıklarına inanıyoruz; fakat kurumlar arası iletişim sorunları, koordinasyon problemleri ve zayıf iletişim karşımıza bürokratik sorunlar çıkarıyor. Farklı kurumlardan onlarca görüş ve döküman istenmesini, yoğun başvurular karşısında proje onaylarının yetiştirilememesini, güneş enerjisi santrallerinde kullanılan ürünlerin ithalatında karşılaşılan zorlukları ve kısıtlı trafo kapasitelerini sektörün gelişmesinde öncelikli engeller olarak görüyoruz. Sektörün önünün açılması için yatırım ortamının sürdürülebilir olması, açık ve net hedefler belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşılması için tüm bürokratik altyapının sağlanmasını önemli buluyoruz.

Ülkemiz Avrupa’nın güneşlenme potansiyeli en yüksek ülkelerden biridir. En düşük güneş alan ilimiz bile, birçok Avrupa ülkesinden daha fazla güneşlenme sürelerine, üretim potansiyeline sahiptir. Bu, ülkemiz için çok büyük bir lütuf ve şanstır. Bu şansı avantaja çevirmek, sağlıklı gelişen ve sürdürülebilir büyüme gösteren bir güneş enerji sektörüne sahip olmak hepimizin elinde. Bu yolda, son kullanıcının doğru bilgilendirilmesi, gençlerimize bu bilincin aşılanması ve en önemlisi sektörümüzün istikrarını sağlayacak, uzun yıllar boyunca beklenen verimlilik ile çalışabilen sistemlerin ülkemize kazandırılması çok önemlidir. Bu konuda yatırımcısından kurulumcusuna, üreticisinden öğretim görevlisine kadar ilgili hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir.