Ayrıntı Teknolojileri Teknik Müdürü Seyit Çankaya: “Senwei marka rüzgar türbinlerinin Türkiye distribütörü olduk”

08 Ekim 2012 Dergi: Eylül-Ekim 2012

Yeni Enerji: Ayrıntı Teknolojileri’nin faaliyetleri hakkında bilgi alabilir miyiz?

Seyit Çankaya: Ayrıntı Teknolojileri, bir mühendislik ve entegrasyon firmasıdır.

Günümüzün ve geleceğin teknolojilerinin ülkemize kazandırılması konusunda çalışmalar yapıyoruz. Kendini kanıtlamış yenilikçi ürünleri Ayrıntı Teknolojileri’nin A++Mühendislik çözümleri ile birleştirerek çözümler sunuyoruz. İnsanların teknolojiye değil, teknolojinin insanlara hizmet etmesini sağlamak için çalışıyoruz.

Ayrıntı Teknolojileri olarak, enerji sektöründe; güneş panelleri (Fotovoltaik Piller-PV), güneş şarj cihazı, rüzgar türbinleri, güneş ve rüzgar hibrit kontrol cihazları, şebeke bağlantılı veya bağlantısız tam dalga sinüs eviriciler (İnvertörler) ve rüzgar enerjisinden elektrik enerjisi elde etmemizi sağlayan hibrit regülatörleri gibi pek çok ekipmanı tedarik ederek, A++çözümlerimizle mühendislik ve entegrasyon hizmetleri sunuyoruz. Ayrıntı Teknolojileri, uygulayacağı teknolojilerin standartlarının aşağıya çekilmesine izin vermeyen, komple çözümler üreten bir firmadır. Örneğin, sektörde genelde enerji ihtiyacının ne kadar olduğu soruluyor ve buna göre çalışmalar yapılıyor. Oysa biz önce müşterilerimizin enerji ihtiyacını tespit ediyoruz. Enerji harcamasını en aza indirmek için yapılması gerekenler saptandıktan sonra, toplam enerji ihtiyacını belirleyip, ona uygun optimum çözümler sunuyoruz. Burada önemli olan müşterinin enerji kullanımına ilişkin durumu, sorunlarının ve nedenlerinin tespit edilmesidir. Bu tespit ve değerlendirmelerden sonra, en doğru ve en ekonomik çözüm belirleniyor. Çözüm önerisi, müşteri tarafından da kabul edildikten sonra belli bir sürede hayata geçiriyoruz.    

Öte yandan, sektörde yasa gereği uygulanan çözümlere en az 2 yıl garanti veriliyor, biz Ayrıntı Teknolojileri olarak, bu 2 yıllık sürenin sonunda da bakım-onarım hizmetleri vermeye devam ediyoruz.


Yeni Enerji: Kısa süre önce rüzgar türbini üreticisi Çinli Senwei Energy Techology firmasının distribütörlüğünü aldınız değil mi?

Seyit Çankaya: Evet, Senwei Energy Technology firmasının Türkiye distribütörü olduk. Senwei’nin rüzgar türbinleri dünyada 100’den fazla ülkede kullanılıyor. Dünyada bu kadar değişik güç, gerilim ve özellikleri bulunan rüzgar türbini üreticisi çok azdır. Senwei, rüzgar türbinleri alanında en geniş belge ve test sertifikalarına sahiptir. Biz de bu özelliklere sahip 19 ayrı ürünü Türkiye’de Ayrıntı Teknolojileri güvencesiyle sunuyoruz. Senwei firmasının değişik çıkış gerilimlerini karşılayabilecek özelliklere sahip rüzgar türbinlerini şöyle sayabilirim: Çıkış gücü kontrolsüz rüzgar türbinleri: 300 W, 400 W, 500 W, 600 W, 1 kW, 2 kW, 2,5 kW, 3 kW, 5 kW, 10 kW, 15 kW, 20 kW, 30 kW. Çıkış gücü kontrollü rüzgar türbinleri: 3 kW, 5 kW, 10 kW, 20 kW, 30 kW, 50 kW gücündedir.

 

Yeni Enerji: Türbinlerin özelliklerinden biraz daha bahseder misiniz?

Seyit Çankaya: Senwei rüzgar türbinleri genel olarak 3 kanatlı olarak tasarlanmıştır. En önemli özelliklerinden biri de aşırı rüzgar ya da fırtınada kontrollü dönmesi ve kanatların frenlenerek durabilme özelliğidir. Türbin kanatları aşırı rüzgara karşı açısal dönme yapıyor ve bu hareket, rüzgar etki yüzeyini azaltarak kanatların kontrolsüz dönmesini engelliyor. Türbinler en küçük rüzgar gücü olan 40 m/s (144 km/saat-1o’den, 60 m/s (216 km/saat-4o) kasırga hızına dayanabilmektedir. Türkiye’de bu güne kadar en şiddetli rüzgarın Tokat’ta 1 Ocak 1978 günü 48.9 m/s (176,04 km/saat-2o) kasırga oluştuğu dikkate alındığında ürünlerin ülkemiz koşullarına ne kadar uygun olduğu kolaylıkla anlaşılacaktır.

 

Yeni Enerji: Bu türbinler, küçük çaplı türbinler değil mi?

Seyit Çankaya: Ülkemizde rüzgar türbinleri denilince genellikle çok uzaklardan gözüken, 100 m’lik türbin direklerinin olduğu MW büyüklüğündeki rüzgar türbinleri anımsanmakta. Bunlar zaten EPDK tarafından da lisansa tabi olan türbinler. Ülkemizde ev kullanıcılarından sitelere, endüstriden, sulama sistemlerine kadar oldukça geniş bir ölçekte kullanıcı isteklerini karşılayan ürünler pek bilinmiyor. Ayrıntı Teknolojileri bu konuda Senwei türbinlerle yeni bir açılım getiriyor. Senwei rüzgar türbinleri, 300 Watt’an 50 kW’a kadar alanlarda ülkemizin her yerinde kullanılabilir. Ürünler tamamen bizim coğrafi ve meteorolojik koşullarımıza uygun ve dayanıklı olacak şekilde hesaplanıyor ve üretiliyor. Türbinlerin direklerini de Türkiye’de üretiyoruz.


Yeni Enerji: Yenilenebilir enerji alanında önümüzdeki dönemde yatırımlarınız devam edecek mi?

Seyit Çankaya: Ayrıntı Teknolojileri yenilenebilir enerji alanına özel önem vermesi dolayısıyla rüzgar enerjisinde olduğu gibi güneş enerjisine yönelik olarak da çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yakında Güneş Şarj Regülatörü, elektrik şebekesine bağlı veya bağımsız olmak üzere doğru akımı alternatif akıma çeviren eviricilerle beraber geniş yelpazede bulunan ürünleri doğrudan verebileceğimiz gibi anahtar teslim çözümlerimizde de kullanacağız. Herkesin bildiğini iddia ettiği bir alanda bir sürü teknoloji enkazı ile karşılaşıyoruz. Bizler başlangıçta da belirttiğimiz üzere başta özel uygulamalar olmak üzere sorunsuz çözüm için gerekli uygulamalarla yatırımlarımızı sürdüreceğiz. Bazı yatırımları doğrudan yapacağımız gibi bazılarında da alanında kendini kanıtlamış ürünleri kullanmayı sürdüreceğiz.

 


Etiketler


Slider Altına