RKT Conergy Türkiye pazarına girdi

24 Haziran 2015 Dergi: Mayıs-Haziran 2015

Dünya’nın en büyük güneş şirketlerinden biri olarak gösterilen Conergy, RKT Conergy adı altında ortak sermayeli bir şirket olarak Türkiye’de faaliyet göstereceğini açıkladı. Türk CO Group ile ortak sermayeli olarak kurulan bu yeni şirket, Conergy’i Türkiye’deki PV pazarında bir oyuncu pozisyonuna getirecek. RKT Conergy ticari çatı uygulamaları ve zemin-montaj uygulamaları segmentine odaklanacak. Türkiye pazarında proje geliştirme, finansman, mühendislik, tedarik ve inşaat işlerinin (EPC) yanı sıra işletme ve bakım (O&M) hizmetleri de verecek.
RKT Conergy, Conergy Küresel Mühendislik & Servis Başkan Yardımcısı Heinz-Peter Tienken ve RKT Genel Müdürü Utku Korkmaz tarafından yönetilecek. Cenay Group'un bir uzantısı olan CO Group, Türkiye'de kapsamlı bir iş deneyimi olan Cengiz Güldamlası’na ait ve kendisi tarafından yönetiliyor. Cenay Group; elektrik altyapısı, gayrimenkul, inşaat ve telekomünikasyon ile ilgili iş kollarında birden fazla şirkete sahip. Cengiz Güldamlası’nın ortağı olduğu proje geliştirme şirketi RKT, bugüne kadar 800 MW’tan fazla rüzgâr projesi geliştirdi ve şimdi Conergy ile birlikte güneş projeleri geliştiriyor.
Yapılan ortaklık konusunda açıklamalarda bulunan isimlerden biri olan RKT Conergy’nin Genel Müdürü Utku Korkmaz, “Lisanssız PV segmentinde projeler geliştirerek iyi bir ilerleme kaydettik ve hali hazırda 30 MW şebeke bağlantı izni aldık. Güneş sektöründeki tecrübesi ve bankalarca muteber olan Conergy’nin de dâhil olması ile proje geliştirme faaliyetlerimizi güçlendireceğiz ve hızlandıracağız” dedi. Conergy COO’su Alexander Gorski ise, “Küresel işimizi Türkiye pazarında da genişletmek için sabırsızlanıyoruz. Ayrıca, bu umut verici pazarda CO Group ile ortak olduğumuz için de mutluyuz” şeklinde konuştu. Ortaklık konusunda açıklamalarda bir diğer isim olan Cengiz Güldamlası da, “Türkiye’deki güneş pazarında büyümek açısından, güneş sektöründe uzun yıllardır tecrübeli ve yüksek kalitede mühendislik standartları olan Conergy ideal bir ortak. RKT Conergy’nin çok hızlı bir şekilde büyümesini bekliyoruz” dedi.
2014’ü yarım milyar Amerikan Doları’na yakın kazanç ile tamamlayan Conergy, Türkiye’deki faaliyetlerini arttırması ile birlikte, bu ayın sonunda RWE’nin de katkıda bulunduğu öz sermaye artırımını tamamladı. Şirket; enerji üretim santrali, ticari ve konut ölçekli projeler olmak üzere tüm güneş enerjisi segmentlerinde, küresel olarak proje geliştirme, finansman, EPC, işletme ve bakım (O&M) alanlarında sağladığı hizmeti genişletmeye devam ediyor. 2014 yılında, Conergy, 300 MW’lık proje geliştirme ve kurulumu yaparak, toplam kurulu gücünü yaklaşık 1 GW’a yükselterek küresel bazda en büyük güneş şirketlerinden biri konumuna geldi.Slider Altına