Solar Heat Worldwide 2020 Raporu Yayımlandı

18 Haziran 2020 Dergi: Mart-Haziran 2020

Megawatt Kurulumları Yükselişte Güneş Enerjisi, İklim Koruması için Büyük Bir İtici Güç

Bölgesel ısıtma için solar termal dünya çapında yükselişte. Gelişmiş maliyet-rekabet gücü nedeniyle, Çin ve Almanya gibi, Danimarka'da bu pazar 2019'da yaklaşık %170 büyüdü. Pazar büyümesi, sanayi ve tarım uygulamalarına yönelik artan taleple de sürdürüldü. En büyük pazar sektörü olan konut tipi su ısıtma sistemleri, rakip teknolojilerden dolayı Çin ve Orta Avrupa'da baskı altındayken, Güney Afrika, Yunanistan, Kıbrıs ve Brezilya'da konut satışları önemli ölçüde arttı.

Solar Heat Worldwide 2020, Uluslararası Enerji Ajansı’nın Solar Isıtma ve Soğutma Teknolojisi İşbirliği Programı (IEA SHC) tarafından yayımlandı. Raporun tamamı IEA SHC web sitesinde ücretsiz olarak bulunabilir.  

IEA SHC Programı Başkanı Daniel Mugnier, “Güneş enerjisinin zorlu zamanlardan geçtiği doğrudur, ancak bunun esas nedenini Çin pazarındaki düşüşlerden kaynaklandığını belirtmek önemlidir. Ancak buna rağmen, solar termal iki ana sektörde, bölgesel ısıtma ve endüstriyel süreçlerde, istikrarlı bir şekilde büyümektedir. Ayrıca, güneş ısıtma ve soğutma teknolojilerinin iklim koruma üzerinde her zaman olumlu bir etkisi olacaktır” diyor. 

2019 yılında küresel olarak faaliyet gösteren SHC sistemleri toplamda 479 GWth (684 milyon metrekare) oldu ve 41.9 milyon ton eşdeğer petrol tasarrufu sağladı ve 135.1 milyon ton CO2 emisyonundan önlendi.

Değişen Küresel Pazarlar
Çin, ABD, Almanya ve Avustralya gibi büyük pazarlarda daralan satış hacmi ile yeni kurulum pazarı bir kez daha ülkelere göre değişti. Çin'de yeni kolektör kurulumlarındaki düşüşün etkisiyle, dünya pazarı 2019'da 2018'e göre yaklaşık %6 küçüldü. Diğer taraftan, Danimarka %170 büyüme oranını bildirdi ve onu Kıbrıs, Güney Afrika, Yunanistan, Tunus, Brezilya ve Hindistan takip etti.


Pozitif trend: 2019'da büyük güneş enerjisi termal pazarlarında satışların artışı Kaynak: Solar Heat Worldwide 2020Pozitif trend: 2019'da büyük güneş enerjisi termal pazarlarında satışların artışı Kaynak: Solar Heat Worldwide 2020

Güneş Enerjisi Isıtma ve Soğutma için Temel Küresel Rakamlar

2019 Sonu Toplam Işletme Kapasitesi

479 GWth (684 million m2)

İklim Koruma Katkısı 2019

  • 389 terawatt saat güneş enerjisi

  • 41.9 milyon ton petrol tasarrufu

  • 135.1 milyon ton CO2 emisyonu önlendi

İlk Beş Ülke: Yeni Kapasite 2018

Çin, Türkiye, Hindistan, Brezilya, ABD

İlk Beş Ülke: Kişi Başına Yeni Kapasite 2018

İsrail, Kıbrıs, Barbados, Yunanistan, Çin

İlk Beş Ülke: Toplam Kapasite 2018

Çin, ABD, Türkiye, Almanya, Brezilya

İlk Beş Ülke: Kişi Başına Toplam Kapasite 2018

Barbados, Kıbrıs, Avusturya, İsrail, Yunanistan

Küçük Ölçekli Güneş Enerjisi ile Isıtma Sistemleri
Konut ve kamu binalarının yanı sıra oteller, hastaneler ve kamu binalarında sıcak su ve ısıtma sağlayan sistemler, yeni eklenen sistemlerin yaklaşık %60'ını temsil ediyor. Dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta, önemli pazar büyümesinin çoğunlukla sadece küçük ölçekli sistemlerin (özellikle termosifon sistemleri) baskın olduğu pazar satışlarının olduğu ülkelerde meydana geldiğidir. Bu rapor, güneş enerjili su ısıtma sistemlerinin kurulumu ile bağlantılı ulusal sosyal konut programlarının pazar gelişimi üzerinde çok başarılı bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor.

minha casa

Minha Casa, Minha Vida sosyal konut programlarının bir parçası olarak Brezilya'da yaklaşık 400.000 termosifon sistemi inşa etti. Fotoğraf: Tuma

Büyük Ölçekli Güneş Sistemleri
Megawatt kurulumları yükselişte. Bölge ağlarına ve büyük binalara ısı sağlamak için 2019 yılında en az 74 yeni büyük ölçekli (> 350 kWth) sistem devreye girdi. Bölgesel ısıtma şebekelerine ve konut binalarına bağlı yaklaşık 400 büyük güneş enerjisi sistemi (> 350 kWth; 500 m²) faaliyete geçti; 2019 sonunda toplam kapasitesi 1.62 GWth veya 2.3 milyon m2'ye eşit.

2020'nin başlarında, dünya çapında 1 milyon m2'lik kolektör alanına sahip 800 güneş enerjisi prosesli ısı santrali kuruldu.

Bu sektörde dikkat edilmesi gereken iki yeni uygulama var. Birincisi 126 m² kolektör alanından 14.000 m²'nin biraz üzerine kadar değişen sistemleri içeren güneş ısıtmalı seralar. İkincisi de boru hattı taşımacılığı sırasında gaz basıncı düzenleme istasyonlarında doğalgazı ısıtmak için güneş enerjisini kullanan güneş ısıtmalı gaz basınç kontrol sistemleri. Almanya'daki çeşitli sistemlerde ilginç bir niş uygulaması kullanılıyor.

hollanda heerhugowaard

6.5 MW'lık bir kolektör alanı, 2019 yılından beri Hollanda'nın Heerhugowaard şehrinde bir serayı ısıtıyor. Fotoğraf: G2 Energy

Aynı Çatıdan Isı ve Elektrik
Solar Heat Worldwide ikinci kez Fotovoltaik-Termal (PVT) kolektör üreticileri arasında bir pazar araştırması gerçekleştirdi. Bir PVT sistemi, her iki güneş enerjisi türü olan güneş ısısı ve güneş enerjisi üretimini birleştirmesi bakımından benzersiz. Böylece alan başına daha yüksek verim elde edilir. Bu uygulama, mevcut çatı alanı sınırlı olduğunda, ancak iklim açısından nötr bir enerji kaynağı istendiğinde özellikle değerlidir.

PVT pazarı birçok Avrupa ülkesinde ivme kazanıyor ve %41'i Fransa'da olan küresel tesislerin %58'ini temsil ediyor. Ardından, Çin hariç Asya, tesislerin %24'ü takip ediyor ve sonra %11 ile Çin takip ediyor. 2019 yılı sonu toplam PVT kapasitesi 606 MWth'a ulaştı ve PV gücü, 2018 sonuna göre %9 artışla dünya çapında 208 MW oldu.

Dünya Çapında Güneş Enerjisi
İlk olarak 2005 yılında yayımlanan Solar Heat Worldwide’ın 2020 raporu; kurulu kapasiteler, maliyetler ve 68 ülkeden uygulamaların payı hakkında pazar verileri sunuyor. 86 sayfalık rapor, termosifon sistemlerine özel olarak bir odaklanma ve farklı ticari uygulamaların genel özetlerini içeriyor. Solar Heat Worldwide, REN21 ve Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) dahil olmak üzere uluslararası kuruluşlar arasında güneş ısıtma ve soğutma verileri için referans bir kaynak olarak sağlam bir üne sahip. Çalışma, yenilenebilir enerji kaynaklarına ilişkin önemli politika danışmanlarından biri olan REN21’in Yenilenebilir 2020 Küresel Durum Raporu’nun (GSR) güneş enerjisi ısıtma ve soğutma bölümlerine ana katkı sağladı.
 Slider Altına