GWEC: “Deniz üstü rüzgar santrallerinin kurulu gücü 2030’a kadar 234 GW’ı aşacak”

05 Ağustos 2020 Dergi: Temmuz-Eylül 2020

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi, ‘Küresel Deniz Üstü (Offshore) Rüzgar Raporu’nun ikinci baskısını yayımladı. Raporda deniz üstü rüzgar santrallerinin kurulu gücünün 2030 yılına kadar 234 GW’ı aşacağı belirtiliyor. 

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi’nin (Global Wind Energy Council-GWEC) Küresel Deniz Üstü (Offshore) Rüzgar Raporuna göre, Asya-Pasifik bölgesindeki önemli artış ve Avrupa’da devam eden hızlı büyümenin etkisiyle, 2019’un sonunda 29,1 GW kurulu güce sahip deniz üstü rüzgar teknolojisi, 2030 yılında 234 GW’ın üzerine çıkacak.

GWEC’in bugün (5 Ağustos) yayımladığı Küresel Deniz Üstü (Offshore) Rüzgar Raporu, rüzgar sektörüne küresel ölçekte kapsamlı bir bakış sunuyor. Raporda, bu teknolojinin küresel ölçekteki gelişmesine ilişkin güncel verilerin ve analizlerin yanı sıra, 2030’a yönelik sektör tahminleri ile gelişmekte olan pazarlara ilişkin veriler bulunuyor

Rapor ayrıca, küresel deniz üstü rüzgar pazarının gelişmesi adına destek mekanizmaları, endüstriyel kalkınma ve istihdam yaratma, şebeke bağlantısı, maliyet azaltma ve tedarik zincirinin yanı sıra sağlık ve güvenlik başlıklarında çıkarılan dersleri de içeriyor.

Avrupa deniz üstü rüzgar sektöründe lider
Rapor, 2019 yılının yeni eklenen 6,1 GW’lık kapasite ile küresel ölçekte 29,1 GW’ye ulaşan deniz üstü rüzgar santralleri için tarihteki en etkin yıl olduğunu ortaya koyuyor.

Rapora göre Çin, hayata geçirdiği 2,4 GW’lık yatırım ile yeni tesislerin inşası konusunda üst üste ikinci kez liderliğini koruyor. Çin’i 1,8 GW ile İngiltere ve 1,1 GW ile Almanya takip ediyor. Raporda Avrupa’nın deniz üstü rüzgar sektöründe liderliğini sürdürdüğü, Asya-Pasifik bölgesinde yer alan Tayvan, Vietnam, Japonya ve Güney Kore ile ABD pazarlarında da hızlı yükseliş yaşandığı belirtiliyor. Rapora göre, bu bölgelerde on yıl içinde önemli artış kaydedilecek.

deniz-ustu-ruzgar-santralleri-1Deniz üstü rüzgar sektöründe önümüzdeki on yıl içinde 900.000 yeni istihdam
GWEC Market Intelligence, 2030 yılına kadar küresel olarak en az 6.2 GW yüzer deniz üstü rüzgar santralleri de dahil olmak üzere 205 GW’dan fazla yeni deniz üstü rüzgar kurulu gücünün ekleneceğini öngörüyor. Bu sayı GWEC’in COVID-19 öncesinde öngördüğü tahminlerin 15 GW üzerinde. Bu da sektörün, enerji dönüşümü ve yeşil toparlanma süreçlerini güçlendirmesi bakımından önemli bir rol oynayacağını gösteriyor. 

GWEC CEO’su Ben Backwell, “Dünyanın dört bir yanındaki hükümetlerin, deniz üstü rüzgar teknolojisine yapılacak büyük ölçekli yatırımların COVID nedeniyle oluşan ekonomik krizden toparlanma sürecinde istihdam yaratma ve ekonomik kalkınmayı ivmelendirmede oynayabileceği rolü fark etmesi sebebiyle, bu yatırımlar küreselleşiyor. Önümüzdeki on yıl içinde, Japonya, Kore ve Vietnam gibi gelişmekte olan ülkelerin deniz üstü rüzgar pazarında önemli bir paya sahip olduğunu ve Asya, Güney Amerika ve Afrika’da yer alan birçok ülkede deniz üstü rüzgar santrallerinin ilk kez kurulduğunu göreceğiz” diyor ve ekliyor: “Rapor deniz üstü rüzgar sektöründe önümüzdeki on yıl içinde 900.000 yeni istihdam yaratabileceğini gösteriyor. Bu rakam, ancak karar vericiler sektörün büyümesini daha da hızlandırabilecek iyileştirme stratejileri uygularsa artabilir. Ayrıca, her 1 GW’lık deniz üstü rüzgar santrali, 3,5 MT CO2’nin atmosfere salınmaması demek. Bu durum rüzgar santrallerini, karbon salımını önleme ve birçok ülkede fosil yakıtların yerini alma yolunda var olan en etkin büyük ölçekli teknoloji haline getiriyor.”

Deniz üstü rüzgar enerjisi endüstrisinin, küresel ölçekte enerji dönüşümünü sağlamadaki önemi giderek artıyor
GWEC Strateji Direktörü Feng Zhao ise şunları söylüyor: “Dünyada giderek daha fazla ülkenin deniz üstü rüzgar santrallerinin potansiyelini fark etmesiyle sektör gelecek vadediyor. Pazar büyümeye devam ettikçe, sektördeki yüzer deniz üstü rüzgar santralleri, daha büyük ve verimli türbinler ve Power-X çözümleri gibi yenilikler, sektör için yeni kapılar ve pazarlar açmaya başlayacak. Deniz üstü rüzgar enerjisi endüstrisinin, küresel ölçekte enerji dönüşümünü sağlamadaki önemi giderek artıyor. Deniz üstü rüzgar teknolojisi ekonomik, ölçeklenebilir, sıfır karbonlu bir teknoloji olarak kendini şimdiden kanıtladı ve endüstrinin büyüme potansiyelini en üst düzeye çıkarmak üzere piyasa tasarımı için hükümetler ve iş dünyası arasında işbirliği geliştirilmesi, net kapasite hedeflerinin belirlenmesi, uzun vadeli planlarda altyapının geliştirilmesi ve işgücü gereksinimlerinin göz önünde bulundurulması gerekiyor. Deniz üstü rüzgar teknolojisinin temiz enerji potansiyelini henüz ortaya çıkarmaya başladığımız için Avrupa’da deniz üstü rüzgar sektörünün son 30 yıllık gelişiminden, dünyanın dört bir yanındaki yeni pazarlarda endüstrinin uzun vadeli başarısını ve büyümesini sağlamak amacıyla alabileceğimiz birçok ders bulunuyor.”

deniz-ustu-ruzgar-santralleri-2Avrupa deniz üstü rüzgar sektöründe liderliğini koruyacak
Küresel deniz üstü rüzgar enerjisi pazarı, 2013’ten bu yana her yıl ortalama yüzde 24 büyüme kaydetti. 2019 sonu itibarıyla Avrupa, deniz üstü rüzgar sektörü için en büyük pazar olmayı sürdürüyor ve küresel ölçekteki toplam santrallerin yüzde 75’ine ev sahipliği yapıyor. Avrupa; İngiltere, Hollanda, Fransa, Almanya, Danimarka ve Polonya’nın öncülüğünde ve diğer AB ülkelerinin 10 GW’ı aşkın planlarıyla, 2050 yılına kadar gerçekleştirmeyi planladığı 450 GW hedefi ile deniz üstü rüzgar sektöründe liderliğini koruyacak.

Kuzey Amerika’da 2019 sonu itibarıyla yalnızca 30 MW’lık deniz üstü rüzgar kurulu gücü bulunuyor. Ancak 2030 yılına kadar kurulması öngörülen 23 GW ile bu sektörün gelişimi önümüzdeki yıllarda hızlanacak. ABD’de 2024 yılına kadar büyük ölçekli projelerin hayata geçmesi bekleniyor.

Rapor, 2030 yılına kadar 52 GW’lık yeni deniz üstü rüzgar kurulu gücünü devreye alması beklenen Çin liderliği sayesinde, Asya-Pasifik bölgesine dikkat çekiyor. Tayvan, 2025 yılına kadar 5,5 GW’lık, 2035’e kadar ise 10 GW’lık kurulu güç hedefi olan Çin’i takiben, dünyanın en büyük ikinci deniz üstü rüzgar pazarı haline gelecek. Bölgedeki diğer pazarlar da deniz üstü rüzgar pazarlarını genişletmeye başlıyor; Vietnam, Japonya ve Güney Kore’de sırasıyla 5,2 GW, 7,2 GW ve 12 GW’lık kapasite kurulumu öngörülüyor.

Raporun bulgularından daha fazla bilgi edinmek için GWEC, 12 Ağustos’ta rapor yazarları ve deniz üstü rüzgar sektörü liderlerinden MHI Vestas ile temel bulguları ve deniz üstü rüzgar sektörü gelişiminin nasıl hızlandırılacağını tartışmak üzere bir web semineri düzenliyor. Web seminere kayıt olmak için tıklayın