Elektrik ve altyapı piyasasında küresel işlem değeri 200 milyar dolara ulaştı

10 Mayıs 2018 Dergi: Mayıs-Haziran 2018

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri: 2017 Değerlendirmesi ve 2018 Görünümü Raporu sonuçlarına göre; elektrik ve altyapı piyasasında küresel olarak işlem değeri 200,2 milyar dolar ile 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Geçen yıl toplam 516 işlem gerçekleştirildi.

EY, Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri: 2017 Değerlendirmesi ve 2018 Görünümü Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; elektrik ve altyapı piyasalarında küresel olarak gerçekleştirilen işlemler geçtiğimiz yıl hem değer hem de hacim bakımından 8 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 2017 yılında 200,2 milyar dolar değerinde 516 adet işlem gerçekleştirildi.

Yenilenebilir enerji işlemlerinde yüzde 28 artış yaşandı

Yatırımcıların uzun vadeli ve istikrarlı getiri sağlama arayışında olma arayışı ile birlikte iletim - dağıtım işlemleri 2017 yılında total işlem değerinin yüzde 50,1’ini (100,3 milyar dolar) oluşturdu. Öte yandan raporda; toplam işlem hacminde bir önceki yıla göre yüzde 10 oranında yükseliş görülmesinde yenilenebilir enerji işlemlerinde yüzde 28 artış yaşanmasının etkili olduğu belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl 42,8 milyar dolar değerinde yenilenebilir enerji işlemi gerçekleştirilirken, yenilenebilir enerjiye yatırım bir buçuk kat artış gösterdi. Yenilenebilir enerji işlemlerinin değer olarak üçte birinden fazlası (15,1 milyar dolar) Avrupa merkezli olarak gerçekleşti.

Birleşme ve satın alma faaliyetleri hız kazandı

Raporun sonuçlarına göre; özellikle Avrupa ve ABD’deki bağımsız elektrik üreticilerinde işlem değerlerinin iki kattan fazla yükseliş göstermesi ile birlikte birleşme ve satın alma faaliyetleri hız kazandı. Bağımsız elektrik üreticilerinin gerçekleştirdiği işlemlerin değeri 2016’da 15,2 milyar dolar seviyesinde iken, 2017’de 33 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte yeni enerji teknolojilere odaklı start-up şirketleri ise 746 milyon dolar fon temin etti. Raporda; söz konusu rakamın 253 milyon dolarlık kısmının enerji hizmetleri odaklı olduğu ifade ediliyor.

Rapor ile ilgili değerlendirmede bulunanEY Türkiye Enerji Sektörü Lideri Erkan Baykuş şunları söyledi: “2017 yılı, enerji sektöründe birleşme ve satın alma aktivitelerinin gelişim gösterdiği bir yıl oldu. Enerji sektörüne yapılan yatırımların devam eden teknolojik değişimden etkilendiğini gözlemliyoruz.  Yenilenebilir enerji sistemdeki yerini genişletmeye devam ederken, yeni teknolojilere odaklı enerji piyasası da ölçek ve önemini artırarak büyümeyi sürdürüyor. Teknoloji şirketlerinin elektrik sistemde giderek temel paydaşlar haline gelmesi ile birlikte geleceğin enerji piyasası için daha uzun vadeli ihtiyaçlara odaklanacaklarını öngörüyoruz.

2017 yılında gerçekleşen 200 milyar doların üzerindeki işlemlerin yarısından fazlası ABD de gerçekleşti. Avrupa piyasasında ise yenilebilir enerji işlemleri ve iletim dağıtım işlemleri önceliği aldı. Avrupa piyasası konvansiyonel enerji üretimi tarafında cazip görünmüyor. Yurtdışı yatırımlarda birinci ve ikinci sıralarda Çin ve Kanada’yı görüyoruz.  Bu iki ülke yabancı yatırımcı olarak dünyanın birçok bölgesine yaklaşık 46 milyar dolarlık elektrik ve altyapı işlemi gerçekleştirdi. Bu da toplam yabancı yatırımın yarısına yakın bir rakamı teşkil ediyor. Türkiye olarak bizde bu yabancı elektrik yatırım pastasından daha büyük paylar alabilmek için çabalarımızı artırmalıyız”.

Amerika kıtasının büyüme gündeminde yenilenebilir enerji en üst sırada

Amerika kıtasında işlem değeri 102,2 milyar dolara ulaşarak 8 yıl sonra ilk kez 100 milyar dolar seviyesini aştı. ABD 87,9 milyar dolarla hacmin büyük kısmının gerçekleştiği ülke oldu. İşlemlerin 29,4 milyar dolarlık bölümü elektrik şebekesi alanında gerçekleşti. 28,4 milyar dolarlık anlaşma entegre varlıklar üzerinde olurken, üretim alanındaki yatırımlar 24 milyar dolar olarak kaydedildi. Bu dönemde yenilenebilir enerji ile ilgili işlemler 14,2 milyar dolara yükseldi. Yenilenebilir enerji anlaşmaları yıllık bazda hacim olarak yüzde 28 büyürken, işlem değerindeki artış yüzde 71’i buldu.

Avrupa piyasasını yenilenebilir enerji canlandırdı

Avrupa’da işlem hacmi yüzde 11 artarak 213 oldu. İşlem değeri ise 50,3 milyar dolar ile 2016 seviyelerinde gerçekleşti. Toplam işlem değerinin yüzde 30’u yenilenebilir enerjide gerçekleşirken, dağıtım yüzde 27 ve üretim yüzde 26’lık bir kısmı oluşturdu.

Asya-Pasifik’te kamu politikaları büyümeyi destekledi

Asya-Pasifik, 2017 yılında ılımlı bir büyüme kaydeden tek bölge oldu. Toplam işlem değeri yüzde 14 artarak 46,7 milyar dolara yükseldi. Geleneksel üretim hariç tüm alt segmentlerde artış yaşandı. Yenilenebilir enerjide işlem değeri yıllık bazda yüzde 72 arttı ve 13,5 milyar dolara yükseldi. Söz konusu yüksek büyümede kamu politikaları belirleyici oldu.

 Slider Altına