Elektrik piyasasında küresel işlem değeri yılın ilk yarısında 180 milyar $ ile rekor seviyeye ulaştı

27 Kasım 2018 Dergi: Kasım-Aralık 2018

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri Raporu sonuçlarına göre; elektrik piyasasında küresel olarak işlem değeri 2018 yılının ilk altı aylık döneminde 180 milyar dolara ulaşarak rekor seviyeye ulaştı. Yenilenebilir enerji alanında ikinci çeyrek dönemde gerçekleştirilen işlemler, işlem hacminin %46’sını oluşturdu.

Dünyanın önde gelen danışmanlık ve denetim şirketlerinden EY, Enerji Sektörü İşlem ve Trendleri: 2018 Yılı İkinci Çeyrek Dönem Raporu’nun sonuçlarını açıkladı. Rapora göre; enerji sektöründe küresel olarak işlem değeri 2018 yılının ilk altı aylık döneminde, ikinci çeyrek dönemde yaşanan düşüşe rağmen, 180 milyar dolara ulaşarak tarihi zirve seviyeye ulaştı. İkinci çeyrek dönemde işlem değeri bir önceki döneme göre %14 gerileyerek 83 milyar dolar oldu. Bununla birlikte yenilenebilir enerjiye olan ilginin artmaya devam ettiği görüldü. Yenilenebilir enerji alanında ikinci çeyrek dönemde gerçekleştirilen işlemler, işlem hacminin yaklaşık yarısını (%46) oluşturdu.

Temiz enerji ve yeni teknolojilere yatırımlar artıyor

Rapora göre; temiz enerji yatırımlarındaki yükseliş trendi ikinci çeyrek dönemde ivme kazanmayı sürdürdü. Yılın ikinci üç aylık döneminde temiz enerji alanında toplam 12.9 milyar dolar değerinde 63 işlem gerçekleştirildi. Öte yandan Avrupa Birliği’nin enerji üretiminde yenilenebilir kaynakların payını 2030 yılına kadar %32'ye çıkarma kararı alması ve ABD’de 3.8 milyar dolar değerinde üç yenilebilir enerji işlemi gerçekleştirilmesi temiz enerji yatırımlarında küresel olarak büyüme trendinin süreceğine işaret ediyor.

Rapor; elektrik şirketlerinin ikinci çeyrekte de yeni teknolojilere yatırım yapmayı sürdürdüğünü ortaya koydu. Avrupa’da enerji hizmetleri ve yeni teknoloji alanlarında 5.5 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Japonya’da ise Tokyo Elektrik Enerji Şirketi (TEPCO) iştiraki olan şirket ile birlikte öncü teknolojilerin geliştirilmesi için ortak girişimlerde bulunacağını duyurdu.

Gelişmekte olan pazarlarda elektrik piyasası işlemleri ivme kazanıyor

Rapora göre; gelişmekte olan pazarlar ikinci çeyrek dönemde daha fazla yatırım çekerek yükselişe geçti. Tayland’da 5.3 ve Hindistan’da 3.2 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi. Estonya’da ise yerli ve yabancı yatırımcılar toplam 600 milyon dolarlık işlem yaptı.

Çin, ‘One Belt, One Road’  İnisiyatifi kapsamında yılın ikinci üç aylık döneminde yurtdışında 31.2 milyar dolarlık enerji işlemi gerçekleştirerek küresel sınır ötesi yatırımlara öncülük etti. Söz konusu değerin 27.4 milyar dolarlık bölümünü Çinli Three Gorges şirketinin Portekizli elektrik şirketi EDP’yi satın almak için sunduğu teklif oluşturdu.

Avrupa’da 45.7 milyar dolarlık işlem gerçekleşti

Avrupa elektrik piyasasında yılın ilk üç aylık döneminde 63.1 milyar dolarlık işlem gerçekleştirilerek rekor seviyeye ulaşılmıştı. İkinci çeyrek dönemde de söz konusu ivmenin korunduğu gözleniyor. Avrupa elektrik piyasasında ikinci çeyrek dönemde 45.7 milyar dolar değerinde işlem gerçekleştirildi ve bölgedeki gerçekleşen işlemlerin değeri, elektrik piyasasında dünya genelinde gerçekleşen toplam işlem değerinin %55’ini oluşturdu.

Asya-Pasifik’te %78 yükseliş yaşandı

Asya-Pasifik bölgesinde gerçekleştirilen işlemlerin değeri ikinci çeyrekte bir önceki döneme göre %78 yükseliş göstererek 10.3 milyar dolara ulaştı. Bununla birlikte yenilenebilir enerji bölgenin elektrik piyasasında gerçekleşen işlemlerde payını artırmayı sürdürdü. Bölgede toplam 3.8 milyar dolar değerinde 25 temiz enerji işlemi gerçekleştirildi.

Amerika Kıtası 7 mega işlemle hareketlendi

Amerika Kıtası’nda ikinci çeyrek dönemde bir önceki döneme göre %8 düşüş yaşanarak toplam 26.9 milyar dolar değerinde işlem gerçekleşti. Öte yandan bölgede gerçekleşen 7 mega işlemin değeri 21.8 milyar olurken, ABD’de gerçekleşen işlemlerin değeri kıta genelinde gerçekleşen işlem değerinin %75’ini oluşturdu.

Rapor ile ilgili değerlendirmede bulunan EY Türkiye Enerji Sektörü Lideri Erkan Baykuş şunları söyledi: “2018’in ilk yarısında yeni teknolojilerin ve yenilenebilir enerji yatırımlarına yönelik artan iştahın hâkim olduğu bir işlem ortamı oluştu. Bu iki alanın yılın geri kalanında da belirleyici olmaya devam edeceğini öngörüyoruz. Dünya genelinde elektrik şirketlerinin enerji depolama, elektrikli araç altyapısı ve dijital şebeke gibi yeni teknolojilere olan ilgisi gittikçe artıyor. Özellikle Çinli yatırımcıların global yabancı yatırımlar içerisindeki payındaki artışa dikkat etmek gerekiyor. Bu manada enerji sektöründeki en büyük yabancı yatırımcı olan Çin’den ülkemize gelen yatırımların da artarak süreceğini öngörüyoruz.”

 

 Slider Altına