SMART-GEN: Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Uzaktan Eğitim Paketleri

22 Haziran 2020 Dergi: Mart-Haziran 2020

Yazan: Yasemin Somuncu, Enerji Verimli Binalar ve Yerleşkeler Kıdemli Deneyimli Uzman, Yüksek Mimar, SMART-GEN Proje Koordinatörü

Zehra Erzurum’da bir çiftçinin kızı. Köyündeki okul binasının enerji verimliliğini artırmak için SMART-GEN eğitimine katıldı. Öğrendiklerini arkadaşlarına anlattı. Bilgilerini kullanarak bir binayı daha verimli hale getirdiler... Peki nedir bu SMART-GEN? Detayları SMART-GEN Proje Koordinatörü Yasemin Somuncu, Yeni Enerji dergisi okurlarıyla paylaştı…


23 Haziran 2020 tarihinde dünyanın dört bir yanından bakanlar ve diğer enerji sektörü liderleri, enerji verimliliğinin hükümetlerin ekonomik toparlanma planlarına katkıda bulunabileceği ekonomik, sosyal ve çevresel faydalara odaklanarak Uluslararası Enerji Ajansı (IEA)’nın Enerji Verimliliği Küresel Konferansı’na katılacaklar.  Konferanstaki tartışmaların önemli bir kısmı, İrlanda Başbakanı Leo Varadkar başkanlığındaki Enerji Verimliliği Üzerine Acil Eylem Küresel Komisyonu tarafından 10 tavsiye olacak. Önerilerin, ekonomik büyümeyi teşvik edebilen, istihdam yaratabilecek ve emisyonları azaltabilecek dünya çapında enerji verimliliği alanındaki ilerlemeyi hızlı bir şekilde hızlandırmanın önemli yollarını vurgulaması bekleniyor.

Tam da bu noktada sizlerle kitlesel fonlama ile karşılanacak olan “SMART-GEN: Akıllı Nesil Uzaktan Eğitim Paketi”nden bahsetmek istiyoruz. Kısaca, farklı dillerde hazırlanan Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Uzaktan Eğitim Paketleri olarak nitelendirebileceğimiz SMART-GEN, pandemi sonrası dönemde enerji verimliliği önlemlerini öne çıkarmak isteyen herhangi bir ülkeye benzersiz bir fırsat sunarken, hiç kimsenin geride bırakılmamasını hedefliyor. Bunun için de, enerji verimliliğinde sağlam bir altyapı oluşturmak için hızlı ve ekonomik çözümlerle ilgilenen her ülkeye ve kuruma esnek paketler sunuyor.

COVID-19 pandemisi, diğer bütün sektörlerin yanı sıra, dünyadaki eğitimi büyük ölçüde etkiledi ve 1,2 milyar öğrencinin sınıflarının dışında eğitime devam etmesine neden oldu. Uzaktan öğrenmenin belirgin yükselişi ile eğitim dramatik bir şekilde değişti ve öğretim uzaktan ve dijital platformlarda gerçekleştirilmeye başladı. Araştırmalara göre, çevrimiçi öğrenme bilginin tutulmasını artırıyor ve daha az zaman alıyor, yani Corona virüsünün neden olduğu değişikliklerin kalıcı olması büyük olasılık. 

IsDB - Innovate’in kitle fonlaması ile hayata geçirilmekte olan SMART-GEN Birleşmiş Milletler’in 4. Sürdürülebilir Kalkınma Amacı’na ulaşmak için:

  • Küresel olarak enerji verimliliği konusunda öğretmenlerin eğitilmesinin ulaşılabilirliğinin artırılması; 
  • Uzaktan öğrenme potansiyeli ile eğitimde cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması;
  • Herkes için istihdam olanaklarının artırılmasını sağlamaktadır.


SMART-GEN Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Eğitim Paketleri, çok sayıda ülkedeki mesleki ve teknik okullardaki öğretmenlere olabildiğince ulaşmak için farklı dillerde hazırlanmaktadır. Öğreticiler tarafından PowerPoint sunumları, kamera çekimleri ve slayt ekranı çekimlerinin çeşitli dillerde birleştirilerek hazırlandığı SMART-GEN Paketleri, enerji verimliliği konusunda cesur bir adım atmayı hedefleyen herhangi bir ülkenin Eğitim Bakanlığı’na teslim edilecektir. 

Bu paketler ulusal web sitelerine yüklenebilecekleri gibi, TV üzerinden de yayımlanabilecek veya YouTube kanallarından da izlenebilecektir. Bu paketlerin hangi şekilde kullanılacağına her ülkenin kendi bakanlığı karar verecektir. Sadece Türkiye’de SMART-GEN Türkçe’den faydalanacak meslek ve teknik okulu öğretmeni sayısı 97.000’dir.

SMART-GEN Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Uzaktan Eğitim Paketleri akademi ile işbirliği içinde hazırlanmaktadır. Her paket 40 saatlik eğitimden oluşmaktadır. SMART-GEN Türkçe ve SMART-GEN İngilizce’nin bütçeleri 7.000’er $’dır ve bu bütçeye tüm yönetim, teknik ve üniversite masrafları dahildir. Farklı dillerdeki paketlerin maliyeti 9.000’er $’dır. Bu paketlerin bütçesine resmi dildeki yazılı ve sözlü açıklamalar dahildir (SMART-GEN a la Française, SMART-GEN el Arabia, SMART-GEN el Espanola, gibi). Süreyi kısaltmak, içeriği belirli konulara indirgemek ve daha ucuz sürümler elde etmek de mümkündür. Her bir paket aşağıdaki bölümleri içermektedir: 

  • Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Kısa Tarihi, 
  • Yapı Fiziği,
  • Bina Kabuğu,
  • Bina Tesisatları,
  • Sahadaki ve Yakındaki Yenilenebilir Enerji Teknolojileri, 
  • Enerji Verimliliğinin ve Sahadaki ve Yakındaki Yenilenebilir Enerji Teknolojilerinin Ekonomisi.


Enerji verimliliğinin kaldıraç etkisine inanıyorsanız, çocukların kendi gerçek hikâyelerini oluşturabilmeleri ve evimiz, gezegenimiz, biricik dünyamızın geleceği için enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji kaynakları konusunda deneyimlenmiş bilgiye ulaşmaları için #smartgen projesine katkıda bulunmak isterseniz hedefimize daha hızlı ulaşmamıza destek verebilirsiniz:

Ayrıntılı bilgi için: SMART-GEN