ABD’nin İlk Güneş Enerjili Kasabası: “Babcock Ranch”

10 Şubat 2021 Dergi: Mart-Nisan 2021

Babcock Ranch, ABD, Florida’da 72 bin dönümlük bir arazide her şeyin tamamen güneş enerjisiyle çalıştığı bir kasaba. 

Babcock Ranch, sürdürülebilir, sorumlu büyüme için yepyeni bir standart belirleyen yenilikçi bir kasaba. Fort Myers’ın hemen kuzeyinde Güneybatı Florida’da bulunan Babcock Ranch, Amerika’nın en iyi yerel geleneklerini bugünün ve yarının tüm kolaylıkları ile birleştiriyor.

19.500 evde her şeyin güneş enerjisiyle çalıştığı ve altı milyon metrekarelik ticari alan içeren Babcock Ranch, bugün ABD’de faaliyet gösteren en büyük güneş enerjisi depolama sisteminden, geniş kamusal yeşil alanlar ve yollar, fiber optik bağlantı standardının gigabaytına ve her evde ve dolaşabileceğiniz her yerde ücretsiz wi-fi’ye kadar ailelerin en gelişmiş teknolojilerden yararlanabilecekleri, ardından doğayla ve komşularla yeniden bağlantı kurmak için kapılarını açabilecekleri bir yer.

Babcock Ranch’e 2018 yılında yerleşen ilk sakinler Richard ve Robin Kinley, “Yaşım ilerledikçe sürdürülebilir yaşam konusunda daha bilinçli hale geldim. Ve bu insanı adeta suçluluk duygusundan arındırıyor” diyor. Richard’ın arabası da tamamen güneş panelleriyle üretilen enerjiyle çalışıyor. 

“ABD’de güneş enerjili bir kasaba inşa etmek kolay olmadı”

Şehir Planlamacısı Syd Kitson, “Babcock Ranch’in ABD’de ilk güneş enerjili kasaba olmasını istedik. Hatta belki de dünyada. Ancak bunun yapılması gereken doğru şey olduğuna insanları ikna etmenin ne kadar zor olduğunu sekiz-dokuz yıl önce fark edemedik” diyor.

Babcock Ranch’e yerleşmesi olası kişileri ön ödemeler ürküttü. Syd Kitson da kamu hizmeti sunan şirkete arazisini bağışladı. Yerleştirilen 340 bin güneş paneli, 75 MW çevre dostu elektrik üretiyor. Güneş enerjisi sistemi kasaba sakinlerine ait değil ve aylık elektrik ücreti ödüyorlar. Gelecekte her evin çatısına güneş paneli yerleştirilmesi, böylece hane başına tasarruf sağlanması planlanıyor. 

Babcock Ranch’teki Güneş Enerjisi Uygulamaları

Kamu hizmeti ölçeğinde güneş enerjisi üretimi, Babcock Ranch’in sürdürülebilirlik taahhüdünün önemli bir parçası. Babcock Ranch’teki net temiz, yenilenebilir enerji üretiminin kasabanın tüketeceği toplam miktarı aşmasını sağlamak için Florida Power & Light (FPL) ile ortaklık kuruldu. Babcock Ranch, araziyi güneş enerjisi tesisi için bağışladı - ancak arazinin sahibi ve işletmecisi FPL. Sakinler, diğer FPL müşterileri ile aynı oranlarda kullandıkları enerji için faturalandırılıyor. Evler, işletmek için çok fazla güç gerektirmeyen yerleşik ve güvenilir bina teknolojileri aracılığıyla enerji tasarrufu sağlıyor. 

gunes-agaclariGüneş Ağaçları

Güneş ağaçları, teknoloji, işlevsellik ve sanatın yenilikçi bir kombinasyonu. Founder’s Meydanı’ndaki ve diğer mahalle parklarındaki güneş ağaçları, güneş enerjisi eğitiminin odak noktası olurken, aynı zamanda sakinlerin cihazlarını çalıştırmaları için şarj istasyonları olarak da hizmet veriyor.

solar-mikro-topluluklarSolar “Mikro Topluluklar”

Founder’s Meydanı’ndaki ticari binaların çatılarına kurulan güneş panelleri, kasaba büyüdükçe FPL’nin Babcock Ranch’teki güneş enerjisi üretim kapasitesini artıracak birkaç “mikro topluluk”un ilki.

gunes-tarlasiGüneş Tarlası

Babcock Ranch FPL Güneş Enerjisi Merkezi, Babcock Ranch arazisinin biraz kuzeyinde yer alıyor. Merkez, 149 MW güneş enerjisi kapasitesi sağlıyor ve toplam 870 dönümlük bir arazi üzerinde yer alıyor. 650.000 güneş paneli ile FPL Babcock Ranch Güneş Enerjisi Merkezi, tüm Babcock kasabasına ve çevresindeki bölgelere güç sağlıyor.

pil-depolamaPil Depolama

Babcock Ranch’in temiz enerji çabaları, FPL’nin bugün ABD’de faaliyet gösteren en büyük güneş depolama sistemini oluşturmasıyla bir sonraki seviyeye taşındı. FPL Babcock Ranch Güneş Enerjisi Merkezindeki on büyük gri çelik pil depolama ünitesinin her biri 1 MW güç depolayabiliyor ve 4 saat boyunca deşarj olabiliyor. Yeni pil depolama sistemi, kısmen bulutlu günlerde bile sabit bir güç çıkışı sağlıyor.

Yürünebilecek şekilde tasarlanmış kasabada aynı zamanda güneş panellerinden üretilen elektrikle çalışan ilk sürücüsüz servis sistemlerinden biri test ediliyor.

Gün boyunca - elektrik enerjisi her zaman en yakın üretim kaynağından aktığı için - Babcock Ranch Güneş Enerjisi Merkezi’nde üretilen elektrik, su ve atıksu idaresinin yanında bulunan FPL trafo merkezine ve oradan şehre akıyor. Güneş enerjisi santrali tarafından üretilen herhangi bir ekstra enerji, diğer FPL müşterilerine hizmet vermek için şebekeye akmaya devam ediyor. Güneş battığında, kesintisiz güç sağlamak için pil deposu devreye giriyor. Aylık elektrik faturalarını ve çevresel ayak izlerini daha da azaltmak isteyen ev sahipleri çatıya kendi güneş enerjisini ekleyebiliyor. 

Kaynak: Babcock RanchSlider Altına