Güneş enerjisi futbol dünyasına giriş yaptı

27 Mayıs 2016 Dergi: Mayıs-Haziran 2016

Antalya Arena Stadyumu, çatısına yapılan 1,4 MW kurulu güce sahip güneş enerjisi santrali sayesinde “Dünyanın en büyük güneş enerjili stadyumu” unvanını elde etti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliği ile 2013’te temeli atılan ve 2015’in sonlarına doğru açılışı gerçekleştirilen Antalya Arena (Stadyum) Güneş Enerjisi Santrali, güneş enerjisinin futbol dünyasının içinde de var olabileceğini gösteren çok iyi bir örnek. Türkiye’nin en büyük çatı üstü güneş enerjisi sistemini içinde barındıran stadyumda 5 bin 600 adet fotovoltaik panel ve 124 inverter kullanılmış. Stadyumun 16 bin m2’lik çatısının 10 bin 200 m2’lik kısmı panellerle kaplanmış. Geriye kalan kısım ise çimlerinde güneş alabilmesi için şeffaf inşa edilmiş. 

Dünyanın en büyük güneş enerjili stadyumu

1,4 MW’lık güce sahip sistemle günde 7 bin 200 kW/h enerji üretilebiliyor. Antalya’nın 1 yıllık güneşlenme süreleri dikkate alınarak yapılan hesaplamalarla, bu ortalama üretim miktarının, 547 kişinin günlük hayatında ihtiyaç duyduğu (konut, sanayi, metro ulaşımı, resmi daire, çevre aydınlatması gibi) tüm elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabileceği ortaya çıkıyor. Antalya Arena Güneş Enerjisi Santrali, sadece konut elektrik tüketimi dikkate alındığında ise 575 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi kapasitesine sahip. Başka bir hesapla stadyumda 1 ayda 3 maç yapıldığı göz önünde bulundurulursa, stat 1 aylık elektrik tüketiminden fazlasını 1 günde elde ediyor. Stadyumun 16 Eylül 2015 tarihinden itibaren şehir şebekesine elektrik vermeye başladığını da not düşelim.

1,4 MW’lık gücün bir başka ve aslında en önemli getirisi de, Antalya Arena’nın bu güçle “Dünyanın en büyük güneş enerjili stadyumu” unvanını ele geçirmiş olması.  Antalya Arena, 1,14 MW güce sahip Tayvan Kaohsiung National Stadium (Dragon Stadium) ve 1,2 MW kurulu güce sahip İsviçre Bern’de bulunan Stade de Suisse Tesisleri’ni geride bırakarak bu unvanı almaya hak kazandı. Slider Altına