TÜREK 2016, rüzgâr enerjisi sektörünü Ankara’da buluşturdu

28 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen TÜREK 2016, “Rüzgârla Daha Güçlü Bir Türkiye” temasıyla 2-3 Kasım tarihlerinde Ankara JW Marriott Otel’de yapıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Devlet Halk Dansları Topluluğu’nun sunduğu gösteriyle başlayan TÜREK 2016, açılış konuşmalarıyla devam etti. Açılış konuşmalarını; TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ve TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız yaptı. 14 oturumda 65 konuşmacı söz aldığı TÜREK 2016’da, ana eksende; rüzgâr enerjisine yönelik olarak TÜREB tarafından hazırlanan Rüzgâr Master Planı, YEKA ve yerli üretimle ilgili planlar ile yatırım ve rüzgâr sanayisi alanında İran ve Orta Doğu ve Kuzey Afrika pazarı olanakları, ertelenen yeni başvurular ve teşvik konuları tartışıldı.

Açılış konuşmasında, “Rüzgârla Daha Güçlü Türkiye” temasıyla gerçekleştirdikleri kongredeki önemli başlıklara değinen TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven,  kısa bir süre önce yayınlanan YEKA Yönetmeliği’nin sektöre etkisi, YEKDEM süreci, geçen yıl alınan 3 bin MW’lık başvurular ve Nisan 2017’de alınması beklenen 2 bin MW’lık başvurular gibi konulara dikkat çekti. Türkiye’deki fırsatların yanı sıra MENA Bölgesi’nde (Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Türki Cumhuriyetler) enerji tasarrufu ve sürdürülebilir enerji üretimi için umut verici fırsatlar olduğunu da hatırlatan Ataseven, hazırladıkları master plan çalışmalarının sektöre ışık tutacağını da sözlerine ekledi.

Nisan 2017’de rekor başvuru bekliyoruz”

Kongrenin açılışında söz alan bir diğer isim olan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz ise, Ekim 2016’da yapılması gereken başvuruların Nisan 2017’nin ilk haftasına alındığını hatırlatarak sözlerine başladı. “Başvurularda rekor bekliyoruz” diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti: “Yeni başvurulara yönelik mevzuat değişiklikleri süratle tamamlanacak. Nisan 2015’te yapılan değişikliklerle birlikte YEKDEM kapsamında desteklenmekte olan santraller serbest piyasada faaliyet göstermeye başladı. Bu değişiklik, desteğin azaltılacağı anlamına gelmiyor. Bu tesisleri basiretli bir piyasa oyuncusu hâline getirdik ve esnekliklerini artırdık.  YEKDEM’in yan gelip yatma yeri hâline gelmesini istemiyoruz. 9 Ekim’de yayınlanan YEKA yönetmeliği ile rüzgâr enerjisi kaynak alanlarının etkin ve verimli kullanılmasına imkân sağlanacak. Aynı zamanda üretim tesislerinde kullanılan ileri teknoloji içeren aksamın yerli olarak üretilmesi mümkün olacak. İlerleyen dönemde Off-shore kaynaklarının da sektöre dahil olmasıyla sektörün daha çok ilgi göreceğini düşünüyoruz. Rüzgâr enerjisi sektörü bu çalışmalarla her zamankinden daha fazla cazip hâle gelecek”.

“2017 ilk çeyreğinde YEKA’larda rüzgâr için bir model planlıyoruz”

Mehmet Yılmaz’dan söz alan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez ise master plan çalışmalarının sonuçlarını değerlendireceklerini ve yakından takip edeceklerini belirtti. İnovasyon ve teknolojinin başdöndürücü bir hızla geliştiğini söyleyen Dönmez,  verimlilik artarken, maliyetlerin de azalmasının sevindirici olduğunu vurguladı. Teknolojiyi iyi kullanan ama fazla üretemeyen ülkeler açısından yerli ekipmanı teşvik edici bazı mekanizmaların geliştirilmesinin zorunlu olduğundan bahseden Dönmez, şöyle devam etti: “Yerli ekipman kullanılmasını teşvik eden bir model geliştirdik: Adı YEKA. İlk adımlarını atıyoruz. Güneş enerjisinde Aralık ayında 1.000 MW’lık ihaleye çıkacağız. Ardından 2017’nin ilk çeyreğinde yapmak üzere benzer bir modeli rüzgâr için hazırlıyoruz. Rüzgârda tek bir alanda 1.000 MW kapasiteyi yakalama imkânımız yok. Bunun yerine çoktan seçmeli model üzerinde çalışıyoruz. Birden fazla ilde ve birden fazla trafo merkezinde bir portföyle çıkmayı planlıyoruz. Yatırımcı alanı belirleyip talepte bulunacak. Bu şekilde yol alma hedefindeyiz”.

 Slider Altına