Japonlar Baraj İnşasında Robot Kullanıyor

08 Ağustos 2020 Dergi:

Robotlar tarafından inşa edilmiş bir dünya inşaat sektörünü bekleyen gelecek olabilir ve bir Japon müteahhit kuruluşu bu yöntemi yeni baraj inşaatında kullanıyor. Obayashi Corp., işgücü sıkıntısını ve yaşlanan işgücünü telafi etmek için yeni bir sistemi test ediyor.
Obayashi Corporation, Japonya'daki Mie Eyaletinde betonarme bir baraj inşa etmeye yardımcı olmak için robotlar kullanıyor. Ülke, bir iş gücü sıkıntısı ve yaşlanan nüfus sorunuyla karşı karşıya olduğu için robotları kullanmak, bu sorunun üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Nikkei Asian Review raporuna göre, Japonya inşaat sektörünün yaşlanan bir sektör ve işçilerin %35'i 55 yaşın üzerinde. Aynı rapora göre Nyukawa Barajı’nın Mart 2023'te tamamlanması bekleniyor.
Yüklenici kuruluşun yaptığı şey, barajı oluşturmak için beton katmanları istifleyen otomatik bir ekipman geliştirmektir.
Baraj, tamamlandığında 275.9 fit yüksekliğinde (84 metre) ve 1.095.8 fit genişliğinde (334 metre) olacak.
Baraj gövdesini oluşturmak için öncelikle yapıya büyük miktarda beton dökülmesi gerekiyor. Bu bölüm katmanlar halinde inşa edilmiş ve Obayashi Corp'un sisteminde tüm bunlar ofis bilgisayarları aracılığıyla uzaktan kontrol edilebiliyor. Betonu döken kule vinçlerini kontrol etmenin yanı sıra her bir beton bölmenin konumu ve yapının ilerlemesi de eşzamanlı izleniyor.
Bununla birlikte, her şeyin sorunsuz çalışmasını sağlamak için insanlar hala gerekli. Örneğin, vinçlerden hala insanlar sorumlu. Bununla birlikte, Obayashi Corp. otomatik robotik sistemlerle üretkenliğin yalnızca %10 arttığını belirtti. Firma, "Bu yöntemle inşaat süresini %30 azaltabiliriz" dedi.


Etiketler