İlk Defa Güneş Enerjisi Nükleeri Geçti

09 Eylül 2015 Dergi:

Almanya yenilenebilir, temiz enerji üretmesiyle adını duyurmaya devam ediyor. Angela Merkel bu yılın başlarında fosil yakıtların ve nükleer enerjideki payın azaltılarak yenilenebilir enerjiye geçişin hızlanacağının sinyallerini vermişti ki bu hedefe doğru hızla ilerleniyor.

Almanya’da güneş ve rüzgar kaynaklı üretilen enerjinin nükleer enerjiden fazla olduğu belirtildi. Fraunhofer Enstitüsü tarafından açıklanan verilere göre, ülkedeki rüzgar ve güneş enerjisi santralleri toplamda 11,7 Teravat-saatlik elektrik üretimi gerçekleştirdi.

Guneselektrigi.com’un haberine göre bu üretimin 5,183 Teravat-saatlik bölümü güneş enerjisi ile sağlanırken, nükleer enerji santrallerinde üretilen elektrik 5,181 Teravat-saatlik bir seviyede kaldı. Güneşten elde edilen enerjinin nükleer enerjiye kıyasla daha fazla olmasının sebepleri, ülkedeki Grafenrheinheld Nükleer Enerji Santrali’nin kapatılması ve Grundremmingen-C, Isar II ve Philippsburg-2 santrallerinin yıllık bakıma girmesi olarak gösteriliyor.

Geçtiğimiz sene aralık ayında Almanya’nın en büyük elektrik şirketi E.On, kömür, gaz ve nükleer enerjiden çıkacağını buradaki payını yenilenebilir enerjiye aktaracağını açıklamıştı.

Kaynak: hayat.sozcu.com.tr