Zorlu Grubu güneş enerjisine yatırım yapacak      

07 Aralık 2015 Dergi: Kasım-Aralık 2015

Zorlu Grubu, enerji sektöründe yenilenebilir kaynaklara ağırlık verecek. Gelecek projeksiyonunda güneş enerjisine özel bir yer ayıran grup, bu alandaki faaliyetlerini santral kurma, işletme ve elektrik satışının yanı sıra, güneş paneli ve saklama teknolojileri, yani batarya üretimine yatırım yapmayı da planları arasına aldı.  Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül ve Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Zorlu Enerji’nin, B20 kapsamında, Bloomberg New Energy Finance (BNEF) ile yaptığı iş birliği sonucunda hazırladığı “Güneş Enerjisi Raporu”nu medya ile paylaştı. 

Ömer Yüngül, grup olarak enerji alanındaki gelişmeleri takip ettiklerini belirterek, “Güneş enerjisi alanındaki gelişmeleri çok yakından izliyoruz. Dünyada kim ne yapıyor onlara bakıyoruz. Üşenmeden gidip fuarlara, etkinliklere katılıyor, incelemeler yapıyoruz. Enerji depolama teknolojileri konusunda inanılmaz bir hareket var. Biz güneş enerjisinin sadece paneliyle uğraşmıyoruz. Nadir toprak elementlerinden, üretiminden, kimyasallarına kadar hepsiyle ilgileniyoruz” dedi. 
Türkiye’yi enerji alanında teknoloji ve kaynaklar açısından şanslı gördüğünü ifade eden Ömer Yüngül, “Grup olarak da güneş enerjisi teknolojileri konusundaki bütün üretimlere aşinalığımız var. Benzer teknolojilerle halen uğrâşıyoruz. Biz güneş enerjisinin pilinden ekipmanına kadar her şeyiyle içinde yer alacağız” dedi.

Türkiye’nin eylem planı değişmeli”

Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak da Türkiye’nin elektrikte 2023 yılında 110 bin MW’lik kurulu gücün hedeflediğini hatırlatarak “2030 yılında bu 130 bin MW’ın üzerine çıkar” dedi. Ak sözlerini şöyle sürdürdü: “Zorlu Grubu, güneş enerjisi alanında teknoloji geliştirip ekipman üretimine dönük yatırım yapmaya hazırlanıyor. Zorlu Holding enerji saklama teknolojilerine yatırımı da radarına aldı. 40 bin MW’lık bir ilave kurulu güce ihtiyaç var”. 

Türkiye’nin 40 bin MW’lik ilave kurulu gücü oluşturmak için nükleer, kömür ve yenilenebilir kaynakları kullanacağını belirten Sinan Ak,  “Kömür fiyat açısından avantajlı ama bunu uzun vadede kontrol etmek kolay değil. Bu yüzden Türkiye’nin eylem planı değişmeli. Çünkü bizim de hızını tahmin edemediğimiz bir güneş enerjisi gerçeği var. Hükümet strateji belgesinde güneşle ilgili hedef konusunda 5 bin MW derken bugün 13 bin MW’dan söz ediliyor. Bu rakam 20 bin MW’lara da çıkabilir. Tabii rüzgâr enerjisiyle ilgili de yeni planlar harekete geçirilmeli” dedi. 

Türkiye’yi güneş enerjisi konusunda şanslı bir ülke olarak nitelendiren Sinan Ak “Çünkü teknoloji değişirken yatırım yapacak. Doğru teknoloji seçilirse büyük bir avantaj sağlayacak. Avrupa’da son 10 yılda sadece YEK yatırımları yapılıyor. Gaz kullanımı azalıyor. Tabii bunda kömüre dönüşün de etkisi var” diye konuştu.
Ak, şunları ekledi: "Enerjide en güvenli liman yenilenebilir kaynaklara dayalı yatırımlar yapmak. Zorlu da 2007’den bu yana sadece özellikle yenilenebilir kaynaklara dayalı yatırımlar yaptı. Hem rüzgâr, hem jeotermal santraller. Bir de devletten aldığımız 7 adet HES var. Şu anda jeotermal ve rüzgar projelerini geliştirmeye devam ediyoruz. Tabii güneşin yeri apayrı. Bütün yönleriyle araştırıyoruz. Türkiye kendi güneş panellerini üretmeli ki, daha çok yerli katkı sağlanabilsin. Bu konuda hem insan gücü hem bilgi birikimi var. Devlet, 3 bin MW’lik GES projesini birden fazla yatırımcıya vererek yerli teknoloji üretimi de yapmalarını istiyor” diyerek sözlerine son verdi. Slider Altına