Zen Enerji’den 60 Milyon Dolarlık Güneş Santralleri Yatırımı

28 Nisan 2017 Dergi: Mayıs-Haziran 2017

Yüzde 100 yerli sermayeli ve en yaygın ev güzelleştirme merkezi Tekzen’in kurucu ortak ve hakim sermayedar grubu olan VieM Yatırım, lisanssız elektrik konusunda yatırımlarına devam ediyor.

Enerji, hayvancılık, gıda, tarım, makine imalat sanayi, lojistik, reklamcılık, organik gıda ve perakendecilik sektörlerine hizmet sağlayan VieM Yatırım Ltd.’nin (VieM Investments Ltd), iştiraki olan Zen Enerji “Lisanssız Güneş Enerjisi” projeleri kapsamında elektrik üretimi alanında faaliyet gösteriyor.

Zen Enerji, 2016’da devreye aldığı 8.5 MWe gücündeki Burdur Yarışlı Güneş Enerji Santrali’ne ek olarak yatırımlarına devam ediyor. Zen Enerji 2017 yılı sonuna kadar, 60 milyon dolaryatırım ile 5 farklı lokasyonda bulunan güneş santrali projelerini devreye sokacak.

VieM Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gigin, toplamda 151 bin 408 adet panelin kullanılacağı proje ile senelik yaklaşık olarak 38 bin 620 ton karbondioksit salınımını engellemeyi hedeflediklerini belirtti.

Murat Gigin yaptığı açıklamada; “Kırıkkale, Isparta, Uşak, Kütahya ve Eskişehir illerinde bulunan ve toplam kurulu gücü 40 MWp’e ulaşan Zen Enerji Güneş Santralleri, senelik ortalama olarak 64 milyon 800 bin kilovat saat elektrik üretecek. Sadece konut tüketimi dikkate alındığında bu oran yaklaşık olarak 18 bin hanenin yıllık elektrik tüketimini karşılayacak” diye konuştu.

Temiz, yenilenebilir ve yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip projeler geliştiren Zen Enerji, yatırımlarını da bu kapsamda doğallığı koruma ve sürdürülebilir olması esaslarına göre gerçekleştiriyor. ZEN Enerji ayrıca, rüzgâr enerjisi üretimi, jeotermal ve Atık Isı Geri Kazanımı sistemleri gibi diğer yenilenebilir proje alanlarında da çalışmalar yürütüyor. Slider Altına