"Yüzen Dev Elektrik Santralleri" Yola Çıktı

06 Kasım 2015 Dergi:

Karadeniz Holding'in Gana Cumhuriyeti ve Endonezya için ürettiği 'yüzen dev elektrik santralleri', bu ülkelere teslim edilmek üzere yola çıktı. Karadeniz Holding Üst Yöneticisi Karadeniz, "Toplam 9 gemi ile dünyanın tek enerji gemisi filosuna sahip şirketiyiz" dedi.

Karadeniz Holding'in Gana Cumhuriyeti ve Endonezya için ürettiği yeni enerji gemileri, Tuzla Sedef Tersanesi'nde düzenlenen törenle uğurlandı.

Burada yaptığı konuşmada elektrik üretmek üzere Gana'ya gidecek Karadeniz Powership Ayşegül Sultan ve Endonezya'ya gidecek Karadeniz Powership Zeynep Sultan gemilerinin Türkiye'yi gururlandırdığını ifade eden Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Ali Rıza Alaboyun, Karadeniz Holding çalışanlarına katma değeri yüksek çalışmalarından ötürü teşekkür etti. Gemilerin gelecekte daha fazla talep edileceğine işaret eden Alaboyun, "Devletseniz her vatandaşınıza enerji sağlamak durumundasınız. Enerji sağlamanın en uygun yolu da bugün burada gördüğümüz teknoloji sayesinde, mobil, taşınabilir enerji sayesinde... Karadeniz Holding gerçekten dünyada 1 numara olmayı hak etmiştir ve 1 numaradır" ifadelerini kulandı. Gana Cumhuriyeti'ne gidecek olan Ayşegül Sultan gemisinin 235 megavatlık bir güce, Endonezya'ya gidecek olan Zeynep Sultan gemisinin de 125 megavat güce sahip olduğunu belirten Alaboyun, gezdiği gemileri çok beğendiğini söyledi. Gana Cumhuriyeti Enerji Bakanı Kwabena Donkor ise Türkiye ile iş birliklerini artırmak istediklerini ifade ederek, Türk şirketlerinin Gana'ya daha çok yatırım yapmasını istedi.

"Dünyanın Tek Enerji Gemisi Filosuna Sahip Şirketi Karadeniz Holding"

Karadeniz Holding Üst Yöneticisi (CEO) Orhan Remzi Karadeniz de toplam 9 gemi ile dünyanın tek enerji gemisi filosuna sahip şirketi olduklarını kaydetti. Karadeniz Holding üretimlerinin insanları mutlu edecek enerjiyi üretmek üzere tasarlandığını söyleyen Karadeniz, şöyle konuştu: "Bugün burada yaratıcılığından tasarımına, mühendisliğinden inşasına kadar Türkiye'de üretilen iki enerji gemimizi Gana ve Endonezya'ya uğurlamanın heyecanını yaşıyoruz. Gemilerimiz gittikleri ülkelerde hastaneler, okullar, evler ve fabrikaları elektriğe kavuşturmakta, dost ülkelerimizin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle Karpowership Projemizi, Dostluk Enerjisi (Power of Friendship) olarak da adlandırıyoruz. Sağladığımız elektriğin bu ülkelere refah, barış ve mutluluk getirmesini diliyor, projede emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum".

Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı ve Sedef Tersanesi sahibi Metin Kalkavan da Karadeniz Holding'in Türk denizcilik sektörüne güç kattığını belirterek, projelerin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Ali Khan'ın da İlk Kaynak Töreni Yapıldı

Konuşmaların ardından, tamamlandığında 'dünyanın en büyük enerji gemisi' olacağı belirtilen Karadeniz Powership Orhan Ali Khan'ın da ilk kaynak töreni yapıldı. Bakan Alaboyun ve diğer ilgililer baretlerini takarak kaynak yaptı.

Törende aktarılan bilgilere göre, Karadeniz Powership Orhan Ali Khan, inşası sona erdiğinde, 460 megavat kapasitesi ve 300 metre uzunluğuyla dünyanın en büyük enerji gemisi olacak. Geminin 2016'nın ikinci yarısı başında tamamlanması planlanıyor.

Törende daha sonra enerji gemilerinin uğurlanması dolayısıylakurdele kesildi. Bakan Alaboyun ve diğer katılımcılar ile basın mensuplarına gezdirilen enerji gemilerinde, Karadeniz Holding yetkilileri tarafından Karadeniz Powership projesine ilişkin bilgi verildi.

Kaynak: www.yapi.com.tr

 Slider Altına