Yumurta Kabukları, Yenilenebilir Enerji İçin Umut Vadediyor

04 Şubat 2019 Dergi:

Batı Avustralya’daki araştırmacılara göre, yumurta kabukları, pahalı olmayan yeni bir enerji kaynağının anahtarı olabilir. Murdoch Üniversitesi’nden Dr. Manickam Minakshi ve ekibinin görüşüne göre, yumurta kabuğu içinde bulunan kalsiyum karbonat sayesinde enerji depolamada yeni bir alternatif kaynak olabileceği yönünde.

Dr. Manickam Minakshi ve meslektaşları, yerel süpermarketten satın aldıkları yumurtaları kullanarak 2017 yılında yumurta kabukları üzerinde deney yapmaya başladı. Yapılan açıklamaya göre yumurta kabukları, bir enerji takviyesi olarak işlev görebilecek yüksek bir kalsiyum karbonat seviyesine sahip. İlginç olan ise, yumurtanın etrafındaki zar ve kabuğun yüksek sıcaklıkta pişirilip toz haline getirildikten sonra, 500 santigrat derece sıcaklıkta pişirilmesi sonucu yumurtanın kimyasal bileşimi kalsiyum karbonattan kalsiyum oksite geçip, elektrik için bir kaynak olmasını sağlamasıydı.

Dr. Minakshi’nin ekibi için bu, güneş panelleri ve rüzgar türbinleri gibi yenilenebilir enerjilerden enerji depolamak için alternatif bir batarya üzerinde çalışmaya yönelik ilk adımı temsil ediyor. Dr. Minakshi; “Öğütülmüş yumurta kabukları enerjiyi depolamak için elektrot görevi görüyor. Isıtılmadan önce yumurta kabuğu pozitif bir elektrot, ancak ısıtıldığında negatif bir elektrot olarak değişiyor. Bu sayede bataryalar için ucuz enerji kaynağı elde edilmiş oluyor” dedi.

Dr. Minakshi, araştırmasının yenilenebilir enerji şirketlerinin dikkatini çekeceğini umduğunu söyledi. Hala yumurta kabuğu ile ilgili araştırmalar sürüyor. Laboratuardaki araştırmalar, yumurta kabuğu tozunun ne kadar elektrik depolayabileceğini ve ne kadar süre boyunca depolayabileceğini belirlemeye devam edecek. Dr. Minakshi'nin daha iyi iletken özelliklere sahip olup olmadıklarını görmek için serbest gezen yumurta kabukları test etme planları bile var; belki de serbest gezen tavuklar, yumurtalarında kimyasal değişikliklere neden olan daha yüksek potansiyele sahip olabilir.

Kaynak: www.cleantechnica.com Slider Altına