Yingli Solar ve SolarAid, Afrikalı çocukların geleceğini aydınlatıyor

29 Kasım 2016 Dergi: Kasım-Aralık 2016

Dünyanın en büyük güneş paneli üreticilerinden biri olan ve herkes için güvenilir yeşil enerji sağlama misyonuna sahip olan Yingli Solar, yoksulluk ve iklim değişikliğiyle mücadelede öncü uluslararası yardım organizasyonu SolarAid ile işbirliği yaparak Afrika’daki yoksul ve enerjiye erişimi sorunlu olan bölgelerdeki insanların hayatını kolaylaştırmak amacıyla güneş enerjisiyle çalışan, dünyanın en hesaplı lambası SM100 modelini üretti.

Güneş lambası, Yingli Solar Avrupa tarafından, İngiltere’deki bir tasarım ajansının desteğiyle üretildi. SolarAid’in amacı Afrika’da elektriğe erişimi kısıtlı olan 598 milyon kişiye elektrik götürmek ve Afrika’nın kırsal bölgelerinde kullanılabilecek, sağlam ve dayanıklı, aynı zamanda satış fiyatı 5 ABD dolarını geçmeyecek bir güneş lambası tedarik etmekti.

“9 bin adet lamba Afrika’ya ulaştı”

SolarAid CEO’su Nick Sireau: “10 yıl önce SolarAid’de çalışmaya başladığımda Afrika’da için üretilen lambaların fiyatı 25 ABD dolarını buluyordu. Geçen 10 yılda fiyatlar düştü ve SolarAid olarak dünyanın en ucuz maliyetli güneş lambasını ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktan gurur duyuyoruz. Böylece Afrika’da evlerde artık gazyağı lambası kullanılmayacak. Gazyağı lambaları hem sağlığa zararlı hem de yangın çıkarma riski çok yüksek” dedi.

SolarAid, Ağustos 2016 tarihinden itibaren Uganda, Malawi ve Zambiya’da 9 bin adet güneş lambasının dağıtımını gerçekleştirdi. Nick Sireau, lambaların güneş ışığı ile şarj olduktan sonra 5 saatten uzun süre parlak ışık verdiğini belirterek “Lambayı masa lambası olarak kullanmak mümkün, ayrıca duvara da asılabiliyor. Dikdörtgen tasarımı sayesinde ayaklarından bağımsız olarak kullanılabiliyor ve ellerin serbest kalması gerektiğinde bir bantla kafa lambasına dönüştürülebiliyor” diye konuştu.

“Çocuklar ders çalışabilecek”

Yingli Solar Avrupa Genel Müdürü Darren Thompson: “Afrika’daki milyonlarca yoksul aileye güvenilir ışık kaynağı olacak bu lamba sadece hayatları kurtarmakla kalmayacak, gece karanlığında ışık vererek çocukların eğitimine de katkıda bulunacak. Bu projede SolarAid için mümkün olabilecek en düşük fiyattan dayanıklı ve yüksek kaliteli güneş lambası üretmekten gurur duyuyoruz. Elektrikten yoksun yaşayan milyonlarca insanın yaşam kalitesi bu sayede artacak. Yingli Solar olarak ‘Herkes İçin Güvenilir ve Hesaplı Yeşil Enerji’ misyonumuzu bu proje ile hayata geçirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Slider Altına