Yeşil Hidrojen Üretim Projesinde Önemli İş Birliği

20 Kasım 2023 Dergi: Kasım-Aralık 2023

Fas merkezli Falcon Capital Dakhla, 17 GW yenilenebilir enerji kapasitesiyle desteklenen 8 GW'lık yeşil hidrojen üretim projesini birlikte geliştirmek üzere Fransız hidrojen enerjisi destekçisi Hydrogene de France SA ile güçlerini birleştirdi.

Bu devasa teklife yapılacak ilk yatırımın yaklaşık 2 milyar ABD doları (1,84 milyar Avro) olacağı tahmin ediliyor. White Dunes olarak adlandırılan proje, 2028 yılına kadar üretime başlamayı hedefleyen Falcon Capital tarafından yürütülüyor. Bu devasa plan, Fas'ın güneyindeki Dakhla bölgesinde 10 GW rüzgâr ve 7 GW fotovoltaik (PV) gücüyle çalışacak elektrolizörlerin kurulmasını öngörüyor. Tesis, 150.000 hektarlık bir alana yayılacak.

HDF Energy CEO'su Damien Havard, "Falcon Capital Dakhla ile iş birliği, birbirini tamamlayan iki kuruluş arasındaki mükemmel sinerjiyi temsil ediyor. Bu proje Fas'ta dünyanın en rekabetçi yeşil hidrojenlerinden bazılarının üretilmesini sağlayacak" dedi.

Açıklamaya göre, projenin fizibilite çalışmaları, ön proje tasarımı ve aşamalı planlaması için neredeyse iki yıl harcandı.

Fas, 2030 yılına kadar toplam enerjisinin en az %52'sini, 2050 yılına kadar ise %80'ini yenilenebilir kaynaklardan elde etmeyi hedefliyor. Fas, bu hedefleri desteklemek için bu on yılın sonuna kadar 10 GW yenilenebilir enerji kapasitesini devreye sokmayı amaçlıyor.