Yeşil Hidrojen 2050’ye Kadar Doğalgazdan Daha Ucuz Olacak

13 Nisan 2021 Dergi:

BloombergNEF’in yeni bir araştırmasına göre yeşil hidrojen, 2050’ye kadar doğalgazdan daha ucuz hale gelebilir ve önümüzdeki 30 yılda %85 düşebilir, ancak güneş enerjisi sektöründeki maliyetlerin düşmesi, yeni ortaya çıkan teknolojinin büyümesi için çok önemli olacak.

Araştırma grubu, araştırmasında incelenen 28 pazarın “çoğunda” elektrik fiyatının 1 ABD $ / kg (7,4 $ / MMBtu) altına düşeceğini ve 18'inin doğal gazdan daha ucuza yeşil hidrojen üreteceğini iddia ediyor. Doğalgazla üretilen hidrojen ise 2050 yılına kadar incelenen 28 pazarın tamamında yeşil hidrojenden daha pahalı hale gelecek.

Yeni maliyet tahminleri, BloombergNEF’in daha önceki 2050 tahmininden % 17, 2030 tahmininden ise % 13 daha düşük. Şu anda maliyetlerin on yılın sonunda 2 ABD $ / kg’nin “oldukça altına” düşmesi ve yüzyılın ortasına kadar yeniden yarıya düşmesi bekleniyor.

BloombergNEF bunun, özellikle güneş enerjisi PV olmak üzere yenilenebilir enerji maliyetlerindeki düşüşten kaynaklanacağına inanıyor. PV elektrik fiyatlarının modül üretimindeki gelişmeler, daha yüksek hücre verimliliği ve iki yüzeyli panellerin kullanımındaki daha fazla alım nedeniyle 2019'da BloombergNEF’in tahmin ettiğinden 2050’de %40 daha ucuz olması bekleniyor.

BloombergNEF’in önde gelen hidrojen analisti Martin Tengler, kg başına 1 ABD Doları’nın altındaki enerji fiyatlarının önümüzdeki yıllarda enerjinin nasıl kaynaklanacağını “tamamen yeniden yazabileceğini” söyledi ve küresel ekonominin en az %33’ünün yenilenebilir enerji üretimi ile güçlendirilebileceğini iddia etti. 

BloombergNEF’in tahmininin revizyonu, analistin yenilenebilir enerji geliştirmeye yönelik küresel yatırımın geçen yıl ilk kez 500 milyar ABD Dolarını aştığını bildirmesinden aylar sonra geldi. 

Avrupa Birliği geçen yıl kıtanın enerji sektörüne erişimini geliştirmek için yeni bir yeşil hidrojen stratejisi başlatırken, İspanya, Avustralya, Fransa ve Suudi Arabistan gibi ülkelerde de büyük ölçekli yeşil hidrojen projeleri ortaya çıkmaya başladı. Daha yakın zamanlarda, güneş enerjisi üretim şirketi LONGi Green Energy, gelişmekte olan yenilenebilir enerji alt sektörüne girmek amacıyla LONGi Hydrogen Technology Co adında yeni bir iş birimi kurdu.

2030 yılına kadar, yenilenebilir enerjilerin kullanımının önündeki engeller olmadığı sürece, yeni mavi hidrojen üretim tesisleri geliştirmeye devam etmenin ekonomik açıdan biraz mantıklı olacağını söyleyen Tengler, “Şu anda CCS ile fosil yakıtlardan hidrojen üretmeye yatırım yapan şirketler, dara düşmeden önce en fazla on yıla sahip olacaklar. Nihayetinde, bugün elektrik sektöründe kömürle ilgili olduğu gibi, bu varlıkların değeri düşürülecek” dedi.Slider Altına