YEO Group, Cirosunun Yüzde 65’ini İhracattan Elde Etti

31 Aralık 2020 Dergi:

YEO Group CEO’su Tolunay Yıldız, “Son 5 yılda ciromuzu her yıl bir önceki yıla göre ciddi oranlarda artırdık. Son 3 yıllık ciromuzun yaklaşık yüzde 65’ini ihracat faaliyetlerimiz oluşturuyor” dedi.

YEO Group’un Azerbaycan başta olmak üzere Dubai, Almanya, Ukrayna ve Etiyopya merkezli olarak faaliyetlerinin devam ettiğini kaydeden YEO Group CEO’su Tolunay Yıldız, “Son 5 yılda ciromuzu her yıl bir önceki yıla göre ciddi oranlarda artırdık. Son 3 yıllık ciromuzun yaklaşık yüzde 65’ini ihracat faaliyetlerimiz oluşturuyor diyebiliriz. Yaşanan COVID-19 pandemisi planlarımızı yavaşlatmış olmakla birlikte yurtdışı her zaman ana odak noktalarımızdan biri olacak. Uzun vadede hedefimiz, firmamızı dünya çapında tanınırlığı olan ve prestijli projelerde görev alan bir Türk Markası haline getirmek” diye konuştu. Çok sayıda rüzgar, biyokütle, jeotermal ve hidroelektrik santrali projesinde yer aldık ve yüksek teknolojili çözümler sunduk” bilgisini verdi.

“Tüm dünyada karbon salımını engelleyen projelere imza atıyoruz”

Tolunay Yıldız, “Tüm etapları tamamlandığında dünyanın çöp gazından elektrik üreten en büyük tesis özelliği kazanacak olan Seymen Çöp Gazı Enerji Üretim Tesisi’ni Projesinde YEO olarak yüksek gerilim şalt merkezi de dahil olmak üzere komple elektrifikasyon, otomasyon ve dijitalizasyon süreçlerinde anahtar teslim olarak sunduğumuz hizmetler ile yer almaktan gurur duyuyoruz. 2020 yılı içinde ülkemizde 11 farklı şehrimizde tamamladığımız biyogaz/biyokütle enerji santralleri, güneş enerjisi santralleri, jeotermal enerji santralleri ile toplamda 70 MW kurulu güç ile 5.890.106 ton/yıl engellenen karbon emisyonuyla da tüm dünyada karbon salımını engelleyen projelere imza atıyoruz. YEO Group olarak çevreye değer katan ve karbondioksit salımını engelleyecek olan projelerin içerisinde olmaktan mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

“Başarıyla bitirdiğimiz her projemiz bizi sonraki daha büyük projelerimize götüren referansımız oldu”

Firma olarak yurtiçi ve yurtdışında 200’den fazla projeyi hayata geçirdiklerini kaydeden Tolunay Yıldız, yeni projelerle ilgili çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yıldız, “Projeleri EPC temelinde dizayn, mühendislik, tedarik, entegrasyon, montaj ve devreye alma süreçlerinin tümünü kapsayan bir şekilde anahtar teslim olarak yürütmekteyiz. Türkiye’de ve globalde çok sayıda başarılı projeyi tamamladık, başarıyla bitirdiğimiz her projemiz bizi bir sonraki daha büyük projelerimize götüren referansımız oldu. Uzmanlaşarak ve gelişerek kalitemizden, dinamizmimizden, esnekliğimizden ve dürüstlüğümüzden ödün vermeden büyüdük ve bu şekilde globale açıldık. Bugün 15 civarı ülkede projeler gerçekleştiriyoruz, hiç deneyimlemediğimiz ve ilk defa gittiğimiz ülkelerde büyük başarılar elde ettik. Dolayısıyla her memnun müşteri ve her başarılı proje bizim için bir kilometre taşı, son 5 yıl içerisinde global düzeyde faaliyet gösteren ve global mühendislik firmaları arasında tanınan ve kabul gören bir firma olma hedefimizi hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz” dedi.

“Ciro ve kârlılığımız oldukça güçlü bir büyüme gerçekleştirirken, Türkiye ekonomisine de katkı sunmaya çalışıyoruz”

Tolunay Yıldız sözlerine şöyle devam etti: “YEO olarak global pazarlarda büyümeye devam ederken, gerçekleştirdiğimiz ihracat hacmiyle de ülkemiz ekonomisine katkı sunmanın gururunu yaşıyoruz. 2019 yılı boyunca gerçekleştirdiğimiz ihracat performansı ile TET Elektrik ve Elektronik İhracatçıları Birliği tarafından hazırlanan ‘İhracat Onur Listesi’nde ilk 100’de yer almanın gururunu yaşadık. Yıl sonu yayımlanacak olan 2020 İhracat Onur Listesi’nde de yer alıyor olacağız. Türk ekonomisinin sergilediği büyüme dinamizmine karşılık bu yıl da hedeflerimizi büyük tutarak ülkemizi global pazarlarda en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz. 2021 için pandeminin olası etkilerine hazırlık yapıyor, global pazarlardaki faaliyetlerimizi o doğrultuda yeniden planlıyoruz, sektörümüzde büyüme ve genişleme temel hedefimiz olacaktır.”Slider Altına