Yenilenebilir Enerjinin 2022'de Rekor Artış Kaydetmesi Bekleniyor

23 Mayıs 2022 Dergi:

Uluslararası Enerji Ajansı, iklim değişikliği ve enerji güvenliği konusundaki artan endişelerin bir sonucu olarak bu yıl yenilenebilir enerjide önemli bir büyüme öngörüyor.

Pandemi ve Ukrayna'daki savaş gibi olaylar enerji fiyatlarını artırdı ve politika yapıcıları daha ucuz ve daha güvenilir enerji için çabalamaya başladı. Ancak, IEA, tedarik zinciri sorunları ve güneş fotovoltaik panellerinin yüksek maliyetlerinin yenilenebilir enerji pazarının büyümesini engellemeye devam ettiğini söylüyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) 11 Mayıs'taki tahminine göre, enerji güvenliği ve iklim değişikliği konusundaki artan endişeler, 2022'de yenilenebilir enerji üretmek için rekor yeni kapasiteyi harekete geçirecek. IEA, 2021'de 295 gigawatt'lık bir önceki rekorun, bu yıl 320 gigawatt ile kırılacağını tahmin ediyor; bu, Almanya'nın en iyi Avrupa ekonomisinin toplam yıllık talebine eşdeğer.

Çin ve Avrupa'da güneş enerjisinin büyümesinin neden olduğu geçen yılki ilave kapasite eklemeleri, Paris merkezli ajansın yenilenebilir kaynaklarla ilgili yeni bir raporundaki beklentilerini aştı.

Yenilenebilir enerji sektörünün büyümesi

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, "Son aylarda - özellikle Avrupa'da - enerji piyasasındaki gelişmeler, yenilenebilir enerjilerin emisyonları azaltmadaki köklü etkinliklerine ek olarak, enerji güvenliğini iyileştirmedeki temel rolünü bir kez daha kanıtladı" dedi.

COVID-19 pandemisinin etkisi ve Rusya'nın Ukrayna'yı işgali, enflasyonu onlarca yılın en yüksek seviyelerine çıkardı ve bazı gelişmiş ekonomilerde enerji fiyatlarının yükselmesine yol açarak politika yapıcıları daha ucuz ve güvenilir enerji bulmak için çabalamaya sevk etti. Ancak IEA, yenilenebilir enerjinin büyümesinin tedarik zinciri zorlukları nedeniyle engellendiğini ve yüksek emtia ve navlun fiyatları nedeniyle güneş fotovoltaik (PV) panelleri kurma maliyetinin bu yıl ve önümüzdeki yıl yüksek kalacağını söyledi.

IEA, koronavirüs krizinden önce de güneş enerjisi fiyatlarının on yıldır düştüğünü söyledi. Ve daha güçlü politikaların yokluğunda, güneş enerjisi alanındaki ilerleme, hidroelektrik genişlemesindeki %40'lık düşüş ve rüzgâr enerjisi üretimindeki yavaş büyüme ile dengelendiğinden, yenilenebilir enerji kaynaklarının büyümesinin gelecek yıl yatay seyretmesi bekleniyor.

IEA, 2021'de yenilenebilir enerji büyümesine Çin, Avrupa Birliği ve Latin Amerika'nın öncülük ettiğini, ancak ABD'de geciktiğini söyledi. "ABD'de gelişimin seyri, rüzgâr ve güneş için yeni teşvikler konusundaki belirsizlik ile Çin ve Güneydoğu Asya'dan güneş PV ithalatına karşı ticari önleyici eylemler tarafından gölgeleniyor" dedi.Slider Altına