Yenilenebilir Enerji Türkiye’yi Cazibe Merkezi Haline Getirecek 

08 Ekim 2020 Dergi:

Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER), Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programını değerlendirdi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı YEP, cari açığın en önemli kalemi olan enerji ithalatının azaltılmasının en öncelikli başlıklar arasında yer aldığına işaret ediyor. Rüzgar, güneş, jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynak üretimine yatırım yapan Türkiye, aynı zamanda ürettiği enerji ile de ithal enerjiye dayalı tüketimi azaltırken, birkaç sene içerisinde enerji ihracatı yapan ülke haline gelerek de iddiasını sürdürecek. Konuyla ilgili Yenilenebilir Enerji Araştırmaları Derneği (YENADER) değerlendirmede bulundu. 

Açıklanan Yeni Ekonomi Programı’nı değerlendiren YENADER Başkanı Prof. Dr. Kerem Alkin, konu hakkında şunları söyledi: “Önümüzdeki yıllarda elimizdeki kaynakları stratejik önemi doğrultusunda doğru kullanır, ülke olarak yenilenebilir enerji yatırımlarını aynı kararlılıkla sürdürürsek, hem cari açığımızı kapatırız hem de enerji alanında kendi kendimize yeten bir ülke olarak ülkemizin küresel yatırımlar açısından cazibe merkezi olma özelliğini dünyaya bir kez daha göstermiş oluruz.”

YENADER-Ali-KaradumanYENADER Başkan Yardımcısı Ali Karaduman ise yeni program hakkında, “Karadeniz’de yeni bulunan doğalgaz kaynakları neticesinde tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Enerji verimliliğini en üst seviyede tutup, kendi yenilenebilir kaynaklarımızla enerji üretmeye devam edersek bizde ilerideki yıllarda enerji ithal eden değil enerji ihracatında bulunan bir ülke olabiliriz” dedi.Slider Altına