Yenilenebilir Enerji Eğitiminde Türkiye “Anahtar Ülke” Oluyor

03 Temmuz 2018 Dergi:

Türkiye’nin ilk ve tek “Yenilenebilir Enerji Akademisi” (Renewable Enegy Academy – REAC) İzmir’de faaliyete geçiyor. REAC Eğitim Kampüsü’nde, rüzgâr, güneş ve hidroelektrik enerji santralleri için “Bakım-Onarım ve İşletme” personelleri” yetiştirilecek. Böylelikle Bakım-Onarım ve İşletme”  hizmetleri için yurt dışına ödenen ve tutarları yüz milyonlarca Dolarları bulan “Bakım-Onarım ve İşletme” bütçeleri hem ülke içinde kalacak, hem de yurt dışına bağımlılığın büyük ölçüde önüne geçilmiş olacak.

REAC Yenilenebilir Enerji Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü İsmail Hakkı İnan konuya ilişkin şu bilgileri verdi: “Almanya merkezli BZEE (BZEE GmbH), dünya üzerinde 13 ülkede, 30 farklı yerde faaliyet göstermekte ve Avrupa’da, “Rüzgâr Enerji Santralinde Çalışacak Personelin Eğitim Standartları”nı belirlemektedir.

ABD’nin Iowa eyaletinde bulunan Iowa Lakes Community College, Amerikan Rüzgâr Enerji Birliği’nin Eğitim Standartları Onayını (Seal of Approval) ilk yürürlüğe sokmuş ve bu “Onay”ı ilk olarak almıştır. Yenilenebilir Enerji Akademisi’nde,  BZEE ve Iowa Lakes Community College’in çözüm ortaklığında, çeşitli eğitim programları uygulanacak.

Uluslararası standartlardaki genel sertifika/diploma programlarının yanı sıra, özel ve talebe bağlı eğitim programlarının da sunulacağı bu eğitimlerle rüzgâr, güneş ve hidroelektrik sahalarında çalışacak kalifiye personel yetiştirilecek. Almanya ve ABD’den onaylı sertifikaları alarak mezun olacak teknisyenler, hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışma imkânına kavuşacak.”

BZEE Heyeti, Ek Protokol İmzalamak İçin Türkiye’yi Ziyaret Etti

Haziran ayında, BZEE Heyeti (Christian Wefer, Kurucu Ortak – Warren Aspinall, İş Geliştirme Direktörü) eğitim şartlarını, tarihini ve eğitimde kullanılacak araç-gereçlerin tespiti ve alımı konularını içeren ek-protokolü imzalamak için REAC’ın Ankara’da bulunan genel merkezini ziyaret etti. REAC yönetimi ile beraber eğitim kampüsünün yer alacağı; İzmir’de de ziyaretlerde bulunan heyet, olası kampüs alanlarını belirledi. İmzalanan protokole göre: eğitimlerin Şubat 2019, başlanılmasına ve öğrenci kayıtlarının Ekim 2019’da açılmasına ortaklaşa karar verildi.

 Slider Altına