Yenilenebilir enerji eğitimi millileşiyor

26 Temmuz 2018 Dergi: Temmuz-Ağustos 2018

Türkiye’nin ilk ve tek “Yenilenebilir Enerji Akademisi” İzmir’de faaliyete geçiyor. REAC (Renewable Energy Academy – Yenilenebilir Enerji Akademisi) tarafından hayata geçirilecek olan eğitim kampüsünde, bakım ve onarım teknisyenleri yetiştirilecek; bu hizmetler için yurtdışına ödenen yüz milyon dolarları aşan bakım ve onarım bütçeleri ülke ekonomisinde değerlendirilecek. Geleceğin enerji kaynaklarının kullanıldığı çevre dostu tesislerdeki yıllık bakım ve onarım hizmetleri için kullanılan bütçelerin ülke içinde kalması amacıyla yola çıkan REAC alanında, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın önde gelen kuruluşları ile ortaklaşa olarak, Türkiye’nin ilk ve tek “Yenilenebilir Enerji Akademisi”ni kuracak.

 Türkiye’den dünyaya

 REAC’ın 2018 yılında açmayı planladığı ülkemizdeki ilk eğitim kampüsü

İzmir’de yer alacak. Bu kampüste yüzde 100 yerli insan gücü eğitilerek nitelikli bakım ve onarım personeli yetiştirilecek. Yenilenebilir Enerji Akademisi’nde, dünya üzerinde 12 ülkedeki 29 konumda faaliyet göstermekte olan ve Avrupa rüzgâr enerji santrali eğitim standartlarını belirleyen Almanya merkezli BZEE (BZEE Academy) ile ABD’nin Iowa eyaletinde bulunan Iowa Lakes Community College’in ortaklığında, çeşitli eğitim programları uygulanacak.

Akademi’de, Amerikan Rüzgâr Enerjisi Birliği AWEA (American Wind EnergyAssociation) onaylı ilk ve en kapsamlı rüzgâr enerjisi eğitimleri verilecek.

Uluslararası standartlardaki genel sertifika programlarının yanı sıra, özel ve talebe bağlı eğitim programlarının da sunulacağı bu eğitimlerle rüzgâr, güneş ve hidroelektrik sahalarında çalışacak teknisyenler yetiştirilecek. Almanya ve ABD’den onaylı sertifikaları alarak mezun olacak teknisyenler, hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışma imkanına kavuşacak.

 Türkiye için çoklu kazanç

 REAC’tan yapılan açıklamaya göre, Yenilenebilir Enerji Akademisi sayesinde, Türkiye de yüz milyonlarca dolarlık bütçeleri ulusal ekonominin içerisinde değerlendirmenin yanı sıra, nitelikli bakım ve onarım personeli yetiştiren bir eğitim merkezi olacak; birçok ülkeye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa başta olmak üzere, birçok ülkeye iş gücü ihraç eder hale gelecek. Daha geniş bir ifadeyle yenilenebilir enerjinin her geçen gün daha fazla tercih edildiği ve vazgeçilmez hale geldiği günümüzde böyle bir eğitimin hayata geçmesi, Türkiye açısından birçok kazancı beraberinde getirirken, Türkiye milli sermayede çok büyük kazançlar sağlayacak, prestiji artacak ve ekonomi büyük anlamda rahatlayacak...